Nový senzor, který dokáže měřit glykemii z potu

Nový senzor, který dokáže měřit glykemii z potu

Američtí inženýři z University of California San Diego (UC San Diego) vyvinuli zařízení, které dokáže pouhým dotekem prstu změřit hladinu glukózy v potu. Každému uživateli speciálně uzpůsobený algoritmus pak dokáže vypracovat přesný odhad hladiny glykemie. Tato studie byla publikována ve vědeckém časopise ACS Sensors.

Ačkoli je self-monitoring glykemie stěžejní součástí zvládaní diabetu, kvůli bolesti a nepříjemnostem, které způsobuje píchání do prstu, si někteří lidé hladinu glykemie nekontrolují tak často, jak by měli. I když vědci už dříve vyvinuli způsoby, jak měřit glykemii z potu, hladina cukru v něm je mnohem nižší než v krvi. Hladina cukru v potu se navíc může měnit v závislosti na vlastnostech pokožky a na tom, jak moc se člověk potí. Proto hladina glukózy v potu většinou úplně neodpovídá hladině glukózy v krvi.

Tým vědců z UC San Diego pod vedením profesora nanoinženýrství Josepha Wanga a doktoranda nanoinženýrství ve Wangově laboratoři Juliana Sempionatta chtěl najít způsob, jak dostat spolehlivější odhad hladiny krevní glukózy z potu. Tito vědci proto vytvořili systém, který dokáže sejmout pot z konečku prstu, změřit glykemii a v konečném výsledku zohlednit i proměnné specifické pro daného uživatele.

Výzkumníci vytvořili dotykový senzor glukózy z potu, který se skládá z elektromechanického senzoru pokrytého hydrogelem z polyvinylalkoholu, který byl pomocí speciální počítačové techniky otisknut na pružnou pásku. Když dobrovolníci přiložili na jednu minutu prst na povrch senzoru, hydrogel absorboval pot z prstu. Uvnitř senzoru pak glukóza prošla enzymatickou reakcí, která vytvořila slabý elektrický proud, jenž byl zachycen malým ručním přístrojem.

Vědci dobrovolníkům měřili glykemii i standardním píchnutím do prstu a vytvořili speciálně uzpůsobený algoritmus, který každému jednotlivci dokáže převést hodnotu glukózy v potu na hodnotu glukózy v krvi. V prováděných testech vykazoval tento algoritmus více než 95% přesnost v předpovídání hladiny glukózy v krvi před jídlem a po něm. Ke kalibraci přístroje by stačilo jedno nebo dvě měření z píchnutí do prstu za měsíc. Výzkumníci však zdůrazňují, že předtím, než bude moci být tato diagnostika z potu používána při zvládání diabetu, je nutné provést rozsáhlý výzkum.

Zdroj: ucsdnews.ucsd.edu

2434

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku