Novoroční předsevzetí, na která byste letos neměli zapomenout, sepsala pro čtenáře MUDr. Zuzana Hladíková

Novoroční předsevzetí, na která byste letos neměli zapomenout, sepsala pro čtenáře MUDr. Zuzana Hladíková
Lékařka radí, jak si novoroční předsevzetí udržet! Zdroj: Freepik

Je-li v našem životě něco, co si přejeme změnit, neměli bychom čekat ani na pondělí, natož na nový rok. Měli bychom na sobě začít pracovat hned. Jsou však mezi námi tací, které láká představa nového roku jako nepopsaného papíru, kdy se dá začít znovu a lépe. Pojďme se proto podívat na novoroční předsevzetí, která se hodí pro osoby s diabetem.

Nejběžnější novoroční předsevzetí, jako je omezení kouření či zhubnutí přebytečných kil, jsou pro organismus ta nejlepší, ale zároveň je i nejsložitější splnit je. U osob s diabetem urychluje kouření cigaret kornatění tepen, a zvyšuje tak riziko vzniku srdeční nebo mozkové příhody. Obezita může být dokonce podkladem rozvoje diabetu 2. typu. Nadbytečná tuková tkáň v těle zvyšuje rezistenci na inzulín. Naopak pravidelná fyzická aktivita citlivost na inzulín zvyšuje a snižuje hladinu krevního cukru.

Přestat kouřit, zhubnout, začít sportovat

Začít plnit hned od nového roku všechna tato předsevzetí naráz je v podstatě nemožné. Je lepší nejdříve si vybrat jedno z nich a pracovat na něm pomalu a důsledně. Kouření omezovat pozvolna, nezahajovat přísné diety, fyzická aktivita může být zpočátku i 30 minut chůze denně navíc. Postupné malé změny mají vyšší šanci na dlouhodobý úspěch. Ve všech případech se lze obrátit na odborníky, kteří vám pomohou vypracovat plán „jak na to“ šitý na míru.

Tempeh je výbornou potravinou pro diabetiky. Zařazením do jídelníčku dodáte do těla zdravé proteiny i minerální látky

Díky konzumaci tempehu dostanete do těla mnoho prospěšných látek, které podpoří celkovou pohodu organismu a jsou prospěšné také vaší psychické ...

Objednat se na preventivní vyšetření

České zdravotnictví nabízí širokou škálu jednoduše dostupných preventivních programů. Nezanedbávejte své zdraví a hned na začátku roku se objednejte k zubaři, dámy na gynekologii, pánové na urologii, dle nároku a věku na preventivní prohlídku u praktického lékaře a na kolonoskopii. Váš diabetolog vás může odeslat na preventivní podiatrické vyšetření, vy sami se můžete objednat na medicinální pedikúru.

Výše zmíněná předsevzetí si mohou dávat i lidé bez diabetu. Pokud pro sebe v následujícím roce chcete něco zlepšit ve spojení s cukrovkou, máme pro vás krátký seznam diapředsevzetí.

Novoroční předsevzetí: Nezapomínejte na stravu, zlepšíte si zažívání a pomůžete hladině cukru v krvi

Zdravá strava se opravdu nerovná strava, která nemůže dobře chutnat. Pokud ji budete vnímat jako výzvu k objevování nových vůní a chutí, může být ...

Zvýšení času v cílovém rozmezí

Čas v cílovém rozmezí (time-in-range) ukazuje, kolik času ze dne se hladina krevního cukru člověka s diabetem pohybuje v doporučených rozmezích. Světové společnosti pro léčbu diabetu doporučují minimálně 70 % času v rozmezí 3,9–10 mmol/l, což odpovídá 17 hodinám denně, a méně než 4 % času v hodnotách pod 3,9 mmol/l.

Ke zlepšení času v cílovém rozmezí může značně přispět např. analýza vlastních dat z kontinuálních senzorů a inzulínových pump. Jedním z předsevzetí proto může být pravidelné stahování dat. Data ze senzorů i inzulínových pump doporučujeme stahovat jedenkrát za měsíc a pravidelně odesílat do zdravotnického zařízení dle zvyklostí. Data nestahujte pouze pro vašeho lékaře. Procházejte si záznamy sami a najděte místa, na kterých se dá zapracovat, s čím se potřebujete poradit s lékařem nebo čemu v záznamu nerozumíte. Analýza vlastních dat zefektivní kontrolu u lékaře a mnohé vás naučí. Zprvu se zaměřte např. na noční profily a noční glykémie – noc je období, kdy (většinou) nejíme, a proto by mělo být snazší udržet krevní hladinu glukózy v cílovém rozmezí. Pokud se nám podaří udržet správné glykémie v noci, máme rovnou 6–8 hodin ze dne v cílovém rozmezí.

Lidé, kteří nepoužívají kontinuální senzory, ale měří si glykémie pomocí glukometru, mohou svoje výsledky zlepšovat především pravidelným měřením – a to před každým jídlem, 2 hodiny po jídle, před spaním, před fyzickou aktivitou a po ní, nebo kdykoliv jindy. Záznamy, které lze analyzovat, můžeme vytvořit i z dat z glukometrů, mnoho z nich má kompatibilní mobilní i počítačové aplikace. Není proto s novým rokem čas na nový glukometr?

Ulevte tělu po svátcích účinnou detoxikací, poděkuje vám a budete se cítit jako znovuzrození

Pokud jste ještě nepropadli kouzlu pravidelné detoxikace, leden je dobrým měsícem k tomu, abyste jí dali šanci. Nabytá kila po vánočním hodování ...

Snížení variability hladin krevního cukru

Dalším důležitým krokem, který lze udělat pro lepší kompenzaci diabetu, a především pro vyšší kvalitu života, je zbavit se velkých výkyvů hodnot krevního cukru. Variabilita glykémií znamená, jak moc hodnoty ,,skáčou“ z nízkých do vysokých a obráceně.

Častou příčinou výkyvů glykémie během jídla a po něm je nesprávné načasování aplikace inzulínu. I přes všechny nynější pokroky v medicíně trvá inzulínu aplikovanému do podkoží cca 15 minut, než začne fungovat (podle typu inzulínu a individuální citlivosti může být tento čas začátku působení v rozmezí 10–30 minut). Proto je tedy nutné aplikovat inzulín v dostatečném předstihu před jídlem, což se ne vždy podaří. A proto se tento bod tolik hodí na seznam předsevzetí.

Dalším důvodem vysoké variability glykémií může být nesprávný výpočet sacharidů v jídle.

Počítání sacharidů v jídle a k němu aplikace správné dávky inzulínu je jednou z největších zátěží v životě člověka s diabetem. Ke zvládnutí tohoto nelehkého úkolu můžou pomoct mobilní aplikace (např. Kalorické tabulky) a internetové vyhledávače, výpočet dávky inzulínu na danou gramáž sacharidů může ulehčit používání bolusových kalkulátorů (které je silně doporučováno lékařskými společnostmi pro léčbu diabetu). Bolusové kalkulátory jsou buď zabudované přímo v inzulínových pumpách, anebo existují jako mobilní aplikace. Bolusový kalkulátor vám pomůže nastavit diabetolog.

Od nového roku můžete zkusit alespoň po nějakou dobu potraviny vážit, kontrolovat obsah sacharidů v tabulkách a výsledky porovnat s vlastním odhadem. I ti ostřílení, kteří mají diabetes již dlouhou dobu, se mohou ve výpočtech občas mýlit, čemuž se nelze vůbec divit.

V neposlední řadě může skokové změny glykémie způsobit nesprávné řešení hypoglykémie. K úpravě hodnot krevního cukru do správného rozmezí většinou stačí méně cukru, než bychom předpokládali. K léčbě hypoglykémie je doporučováno přijmout nejprve 15 g sacharidů ve formě rychlých cukrů – 6–8 tabletek hroznového cukru nebo 150 ml džusu či sladké limonády, a 10 minut vyčkat efektu. Přijatému cukru chvíli trvá, než se ze zažívacího traktu vstřebá do krevního řečiště.

Přílišná korekce hypoglykémie může vést k hyperglykémii a vznikne bludný kruh. Zkuste mít při sobě vždy buď sladký nápoj, hroznový cukr či glukózový gel o přesném obsahu sacharidů. Neřešte nízkou hladinu cukru sladkostmi (např. čokoládovými sušenkami atd.) – nástup efektu je pozvolnější a máme tendenci jich sníst více, než je doopravdy potřeba.

Střídání míst vpichu

Lidé, kteří se léčí inzulínem nebo jinou injekční léčbou cukrovky, si mohou jako předsevzetí dát pravidelné střídání míst aplikace injekcí. Aplikace léčiva do stále stejného místa totiž může vést ke vzniku lipodystrofií – boulí až zatvrdlin, ze kterých se léky špatně vstřebávají. Nerovnoměrné vstřebávání inzulínu může vést k rozkolísání hladin krevního cukru. Při zavedení kanyly infuzního setu inzulínové pumpy do takových míst může dojít k jejímu zalomení.

Inzulín se aplikuje do paží, břicha, boků, nad hýždě či do stehen. Do těchto míst lze zavádět i kanylu inzulínové pumpy. Z břicha a paží se inzulín vstřebává rychleji, tam se proto aplikuje bolusový (krátký) inzulín k pokrytí jídla. Ze stehen a hýždí se vstřebává pomaleji, do těchto míst se proto aplikuje bazální (dlouhý) inzulín. Uživatelé inzulínových pump si jako předsevzetí do nového roku mohou dát pravidelnou výměnu kanyl – u teflonových jednou za tři dny, u kovových za dva dny.

Výměna lancety

Lanceta je drobná jehla v odběrovém peru k měření glykémie glukometrem. Po určité době se ztupí a používání může být bolestivé a neúčinné. Lancetka by se měla i z hygienických důvodů měnit častěji než jednou za rok, ale pokud jste tak ještě neučinili, je nyní ta nejvhodnější doba.

Nekupovat „dia“ potraviny

V supermarketech běžně dostupné potraviny s předponou „dia“ – sušenky, čokolády, marmelády a další, nejsou pro osoby s diabetem vůbec vhodné. Jedná se pouze o marketingový tah. „Dia“ potraviny obsahují místo řepného cukru ovocný cukr fruktózu, což je kalorické sladidlo, které způsobuje vzestup krevního cukru. Fruktóza má projímavé účinky a ve vyšších dávkách může mít za následek ukládání tuku do jater.

Celkově tyto potraviny mají mnohem více tuků a kalorií než stejné potraviny bez označení „dia“. Rozhodně nepatří mezi zdravou výživu a spíše škodí, než pomáhají. Pokud jste tyto výrobky dosud kupovali, dejte si jako předsevzetí, že je nahradíte jinými kvalitními výrobky v přiměřeném množství. Pokud vás bude honit mlsná, dejte si raději klasickou sušenku či čokoládu než „dia“ výrobek.

Přeji úspěšné plnění předsevzetí a krásný nový rok 2023!

Zdroj: vlastní poznatky MUDr. Zuzany Hladíkové 

1173

Diskuze k článku