Nové technologie roku 2022 mohou usnadnit život diabetika. Ocení je především uživatelé inzulínové pumpy

Nové technologie roku 2022 mohou usnadnit život diabetika. Ocení je především uživatelé inzulínové pumpy
S využitím mobilní aplikace t:connect je ovládání inzulínové pumpy ještě o krok snazší. Navíc vás dokáže ochránit před hrozící hypoglykémií. Zdroj: Shutterstock

Moderní doba s sebou kromě stresu a zvýšené pracovní nálože přináší i mnohá pozitiva. Technologický rozvoj je téměř hmatatelný snad ve všech oblastech lidského působení a novodobé vychytávky ulehčují a zpříjemňují život. Málokde však mají takový přínos jako ve zdravotnictví. Diabetici mohou využívat například chytrých inzulinových pump ovládaných přes mobilní aplikace.

Zdokonalování inzulínových per a pump je předmětem neutuchajícího výzkumu. Přestože se vývoj poněkud zpozdil kvůli pandemii Covidu-19, v roce 2022 lze na poli diabetu očekávat mnoho pokroků. Uvádíme několik nejužitečnějších vychytávek:

Inzulínová pumpa t:slim X2 se softwarem Basal-IQ a Control-IQ je nyní vylepšená o novou aplikaci

Tato pumpa je schopná pomocí zabudovaného softwaru Basal-IQ aplikovat potřebnou dávku inzulínu v závislosti na hladině krevní glukózy. První pumpa tohoto typu byla uvedena na trh v USA v roce 2012 společností Tandem Diabetes Care a technologie Basal-IQ byla schválena v roce 2018. Basal-IQ propojuje pumpu s aktuální verzí kontinuálního glukózového monitoru (CGM – continuous glucose monitoring) Dexcom, který nepřetržitě měří hladinu krevního cukru a dokáže úspěšně varovat před blížící se hypoglykémií. Zařízení podporuje i funkci Control-IQ, která upravuje inzulínovou dávku na základě dat z glukózového monitoru Dexcom. Pumpa t:slim je menší než ostatní CGM pumpy, přesto však pojme 300 inzulínových jednotek.

Aplikace t:connect pro dálkové ovládání pumpy

Přínosem roku 2022 je mobilní aplikace t:connect, která byla v polovině února schválena americkou FDA (Food and Drug Administration = Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), což je hlavní rozhodující orgán USA pro kvalitu a nezávadnost potravin a léčiv (podobně jako český SÚKL = Státní ústav pro kontrolu léčiv). V létě tak budou moci začít využívat tuto aplikaci miliony diabetiků po celém světě (v závislosti na vládních ustanoveních dané země). Aplikace umožňuje sledovat data vysílaná do smartphonu pumpou, např. basální a bolusové dávkování inzulínu, množství přijatých sacharidů či status režimu senzoru a pumpy. Dávkování inzulínu na dálku pomocí aplikace t:connect nyní podporují systémy iOS a Android.

Správné skladování inzulínu nelze podcenit. Jak na to?

Zodpovědným zacházením s inzulínovým perem předejdete mnoha zdravotním komplikacím. Zanedbat optimální skladování tohoto léčiva znamená ...

Výhodou technologií společnosti Tandem Diabetes Care je, že vyvíjené aplikace a doplňky jsou kompatibilní s původní pumpou a uživatel tak nebude muset kupovat nové zařízení při každé změně technologie. Postačí stáhnout si novou verzi aplikace a pumpu na ni připojit.

Drobná, ale o to účinnější pumpa Tandem Mobi

Miniverze pumpy t:slim s příznačným názvem Tandem Mobi poukazuje na ještě kompaktnější řešení. Přestože je asi o polovinu menší než klasická pumpa t:slim, dokáže Tandem Mobi pojmout 200 inzulínových jednotek. Kromě praktické velikosti patří mezi její hlavní přednosti boční tlačítko pro bolusovou dávku, kompatibilita s CGM Dexcom G6, voděodolnost, bezdrátové nabíjení a algoritmus automatické aplikace inzulínu (AID = automatic insuline delivery). Tato pumpa bude opět řízena mobilní aplikací, která nyní čeká na schválení FDA očekávané během tohoto roku.

AID Omnipod 5 pro správnou dávku inzulínu bez starostí

Systém na bázi technologie umělé slinivky dávkuje inzulín na základě výstupu z CGM monitoru. Jedná se o pumpovou náplast, která je speciálním algoritmem napojena na CGM, což umožňuje automatické přizpůsobení aplikace inzulínu. Nyní je technologie propojená pouze s monitorem Dexcom, ale očekává se rozšíření na další druhy CGM. FDA schválila tuto technologii koncem ledna 2022.

Jednorázový CGM Dexcom G7 můžete po využití senzoru vyhodit spolu s ním

Nový CGM Dexcom G7 v sobě kombinuje funkci senzoru i vysílače. Vše je obsaženo v jednom přístroji, což je pro uživatele praktické z hlediska životnosti produktu. Jakmile se senzor vyčerpá, celá jednotka se vyřadí z provozu. Přístroj je navržen na stejnou dobu použití jako předchozí verze (Dexcom G6), tj. 10 dní. Již nyní je ale v plánu vylepšení technologie pro použití na 14-15 dní. Diabetici jistě ocení, že kalibrace přes vpich do prstu je pouze volitelná. Přístroj je tenčí a doba nahřátí před zobrazením glukózových dat bude zkrácena ze 2 hodin na pouhých 30 minut.

Jestliže holdujete novým technologickým vychytávkám, bude pro vás rok 2022 plný příjemných změn. A pokud nejste zrovna technický typ, zkuste se více seznámit s vaším chytrým telefonem a pomocí uživatelsky přátelských aplikací budete i vy moci využívat výdobytky moderní doby v každodenním životě s cukrovkou.

Zdroje: healthline.com, tandemdiabetes.com, liebertpub.com, businesswire.com, niddk.nih.gov

5288

Diskuze k článku