Nové sdružení Inko-gnito pomáhá lidem s inkontinencí

Nové sdružení Inko-gnito pomáhá lidem s inkontinencí

Problémy s únikem moči dnes trápí překvapivě mnoho lidí - jen v ČR se s ní léčí přes 500 tisíc pacientů a minimálně jednou tolik dalších lékaře nenavštěvuje a snaží se problém řešit sami. Pomoc nabízí nové pacientské sdružení Inko-gnito.

Únik moči, neboli inkontinence, je jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Udává se, že více, než polovina diabetiků již tento problém zažila. Celosvětově jím trpí 4–8 % populace. Kdyby všichni lidé s inkontinencí utvořili stát, byl by třetí největší zemí světa. Mnozí lidé věří, že se inkontinence týká pouze žen po menopauze či starších mužů. Není však výjimkou, že únik moči postihuje i mladé ženy po porodu nebo mladé muže po operaci.

Neléčení problémy jen zhorší

Přiznat si problémy s inkontinencí je pro každého obtížné. Nekontrolovatelné úniky moči však nelze přehlížet a neřešit, problém by se pak mohl dále zhoršovat. Pokud není
inkontinence řešena, může mít až fatální následky na kvalitu života pacienta, jeho životní styl i na interakci s jeho okolím. „O inkontinenci se příliš nemluví, přitom se týká tak velkého počtu lidí. Lidé se o potížích s únikem moči často nesvěří ani lékaři a výsledkem pak může být ještě další zhoršení problému ve všech jeho rovinách,” potvrzuje Jana Navrátilová z nového pacientského sdružení Inko-gnito, z.s.

Sdružení vzniklo na podporu pacientů s inkontinencí i jejich blízkých. Jeho cílem je mimo jiné bořit tabu a přinášet důležité informace o onemocnění a možnostech léčby. Pomůže také zorientovat se v systému zdravotní péče a nároků pacientů. V neposlední řadě rovněž poskytuje svým členům psychologickou pomoc a pocit, že na svůj problém s inkontinencí nejsou sami.

Informace na internetu

Webové stránky sdružení Inko-gnito na adrese www.inko-gnito.cz  budou přinášet zajímavosti pro pacienty i o ně pečující osoby, novinky v oblasti léčby, užitečné rady nebo například rozhovory s odborníky.

Možnosti řešení inkontinence

Schopnost ovládat své základní funkce významně ovlivňuje pocit vlastní důstojnosti. Z důvodu obav z nečekané nehody se pacienti s inkontinencí uchylují do ústraní a dochází k sociální izolaci. Tam, kde je možné inkontinenci zmírnit či odstranit, je však třeba vyhledat odbornou pomoc. Lidé s dobře zvládnutou inkontinencí mohou vést stejně kvalitní život jako všichni ostatní.
„Současná medicína nabízí mnoho možností řešení inkontinence. Od miniinvazivního chirurgického zákroku přes medikamenty až k posilování svalů pánevního dna zejména v nižších stupních inkontinence. Nemělo by se zapomínat ani na úpravu životního stylu. Inkontinenci lze buď zmírnit, či zcela odstranit. Pokud se tak zcela
nepodaří, jsou k dispozici moderní a účinné kompenzační pomůcky, které pacientům dovolí vést život bez omezení. Vždy je třeba klást důraz na kvalitu používaných pomůcek,“ upozorňuje prim. MUDr. Michaela Matoušková, uroložka a klinická onkoložka z Urocentra Praha.

Život s inkontinencí je náročný

Z důvodu studu pacienti o svém problému raději s nikým nehovoří a nevědí si tak často rady, jak kontinenci zachovat či obnovit a jak ji v případě potřeby kompenzovat. „Pro osoby v seniorském věku, kteří potřebují alespoň částečnou pomoc v oblasti péče, bývá mnohdy těžké hovořit o problému s inkontinencí se svými dětmi,
nejbližšími pečujícími. Ne každý rodič si chce navíc nechat radit od svého potomka,” říká Lenka Kalvodová, jednatelka agentury domácích služeb AlfaCare s.r.o.

Osoby, jejichž život inkontinence ovlivňuje, se mohou se svými obavami a otázkami kdykoliv obrátit na sdružení Inko-gnito a jejich spolupracující odborníky.

418

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku