Nová technologie umožní měření glykemie bez odběru krve

Nová technologie umožní měření glykemie bez odběru krve

Selfmonitoring cukrovky začíná upřednostňovat neinvazivní způsoby léčby, které zvyšují komfort samotných pacientů.

Vědci z University ve Waterloo vyvinuli novou kombinaci technologie radaru a umělé inteligence, která pomáhá lidem léčit diabetes účinněji díky tomu, že jsou detekovány změny v hladinách glukózy v krvi, aniž by muselo dojít k narušení kůže či získání krve.

Jak systém funguje?

Výzkum byl proveden pomocí Google alpha Soli. Systém Soli, vyvinutý společností Google ve spolupráci s německou hardwarovou firmou Infineon, funguje na bázi kmitočtu 60 GHz. Radar vysílá elektromagnetické vlny z vysílače, které odrážejí objekt (nebo v tomto případě roztok s určitou hladinou glukózy). Tyto vlny se vracejí zpět k přijímači a poskytují tak klíčové informace o objektu. Neinvazivní zařízení pro sledování glukózy v krvi nejprve shromažďuje informace prostřednictvím přijímače a poté analyzuje výsledky pomocí algoritmů umělé inteligence. George Shaker, inženýrský profesor, který vede velký tým vědců pracujících na výkumu, řekl toto: „Chceme testovat krev uvnitř těla, aniž bychom museli invazivně vzorkovat nějakou tekutinu. Doufáme, že tento nový systém může být realizován za pomoci smartwatch, které budou pacientům nepřetržitě monitorovat hladinu glukózy v krvi.“

Tato nová aplikace by tedy umožnila osobám s diabetem monitorovat hladinu glukózy v krvi neinvazivně a s vysokou přesností. Cílem dalšího výzkumu je především optimalizovat spotřebu energie a snížit náklady na radarové zařízení.

Zdroj: www.medgadget.com

1489

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku