Bis Bis

Nová naděje na snazší odvykání kouření nejen pro diabetiky: Pomoci může lék proti Parkinsonově nemoci

Nová naděje na snazší odvykání kouření nejen pro diabetiky: Pomoci může lék proti Parkinsonově nemoci
O škodlivosti kouření se hodně mluví. Diabetici jsou ale ohroženi mnohem víc než zdraví lidé Zdroj: Pixabay

Kouření škodí zdraví. Tato věta je omílána tak často, že jí většina lidí pomalu přestává věnovat pozornost. To je ale bohužel špatně. Užívání tabákových výrobků má opravdu velmi negativní dopad na zdraví – a pro diabetiky to platí dvojnásob. Proto je dobrou zprávou, že vědci nyní našli nový způsob, jak zmírnit abstinenční příznaky při odvykání kouření.

Podle Světové zdravotnické organizace kouří více než 22 % světové populace a ročně je hlášeno více než 9 milionů úmrtí způsobených kouřením.

Kouření a cukrovka

Pro prediabetiky a diabetiky je kouření ještě rizikovější než pro jedince, kteří se nepotýkají s poruchou metabolismu. Kromě toho, že kouření zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu, má totiž i značný vliv na průběh již rozvinutého onemocnění. Lidé žijící s cukrovkou mají vyšší riziko onemocnění srdce a cév. Důvodem je ateroskleróza, která se rychleji rozvíjí při dlouhodobě zvýšené glykémii a hladině cholesterolu v krvi.

Kouření ale podporuje i vývoj dalších komplikací cukrovky. Například zvyšuje glykémii, a tím způsobuje větší kolísání glykémie. Zhoršuje rovněž hojení ran, což má negativní dopad především v souvislosti se syndromem diabetické nohy.

Bulgur by neměl chybět na talíři diabetiků: Má nízký GI a spoustu vlákniny a je výbornou náhradou rýže

Bulgur je vlastně zpracovaná tvrdá pšenice (Triticum durum). Proces výroby bulguru začíná namočením zrn. Ta se následně uvaří a usuší a nakonec ...

Odvykání kouření je obtížné

K úspěšnému odvykání kouření je zapotřebí účinná léčba, která zmírní abstinenční příznaky způsobené odvykáním kouření, a proto se na řešení tohoto problému zaměřuje celá řada vědců.

Výzkumný tým pod vedením doktora Heh-In Ima z Korejského institutu vědy a technologie nyní objevil novou část mozku a nervový mechanismus, který se podílí na abstinenčních příznacích vyskytujících se u lidí závislých na nikotinu, kteří se pokoušejí přestat kouřit. Na základě tohoto zjištění zjistili, že lék používaný k léčbě Parkinsonovy choroby může zmírnit příznaky spojené s odvykáním kouření. To znamená, že by tento lék mohl mít potenciál i pro léčbu závislosti na nikotinu.

Co se děje v mozku kuřáka při abstinování

Když člověk přestane kouřit, určité části mozku začnou být příliš aktivní. To pak vede k fyzickým abstinenčním příznakům, jako je třes a nízká aktivita. Kuřáci často nejsou schopni tyto nepříjemné symptomy překonat a ke kouření se nakonec vrátí. Klíčem k úspěšnému odvykání kouření je tedy pochopení těchto změn v mozku.

Nový výzkum ukázal, že hlavní roli v těchto symptomech hrají cholinergní buňky v určité části mozku. Když výzkumní pracovníci snížili jejich aktivitu, zmírnil se třes u myší, které měly abstinenční příznaky. Tato metoda také vedla k obnovení normální hladiny dopaminu, což je látka, která je při odvykání nikotinu výrazně snížená.

Psychické potíže při cukrovce: Úzkost blízce souvisí se stavem střev

Příčinou špatného psychického stavu je velmi často nutnost vyrovnat se s nově diagnostikovanou nemocí a naučit se s diabetem žít, což obvykle ...

Nový potenciál léku na Parkinsonovu chorobu

Na základě tohoto poznatku tým vyzkoušel antiparsonikum ze skupiny parasympatolytik. Tento lék používaný k léčbě Parkinsonovy choroby může zmírnit nadměrnou nervovou aktivitu. Podání nízké dávky léku myším vedlo ke značnému zmírnění třesu. To znamená, že by tento lék mohl být účinný i při léčbě nikotinové závislosti.

Nový objev ukazuje, že existující lék může pomoci v procesu odvykání kouření, což by zkrátilo dobu potřebnou pro vývoj nových léčebných metod. Tento přístup by mohl zlepšit dostupnost léčby a snížit zdravotní problémy způsobené kouřením. Do budoucna se výzkumníci zaměří na hlubší pochopení mechanismů závislosti, včetně nikotinu, a na vývoj účinnějších terapií.

Tato studie představuje nové možnosti léčby odvykání kouření tím, že zmírňuje poruchy způsobené abstinenčními příznaky. Naším cílem je v budoucnu prohloubit naše znalosti mechanismů závislosti, včetně nikotinu, a vyvinout účinné terapie,“ uvedl doktor Heh-In Im, hlavní autor studie.

Zdroje: news-medical.net, diastyl.cz

1529

Diskuze k článku