Nová metoda aplikace glukagonu v podobě speciálního hydrogelu

Nová metoda aplikace glukagonu v podobě speciálního hydrogelu
Mezi typické příznaky hypoglykémie patří pocení, třes rukou, nervozita, nevolnost, zmatenost, bolest hlavy, rozostřené vidění či zpomalené reakce. Zdroj: Shutterstock

Riziko stavu těžké hypoglykemie je zvláště vysoké u dětí s diabetem 1. typu. Nejděsivější je pro rodiče představa, že by k ní došlo uprostřed noci. K náhlému a velkému propadu hladiny cukru v krvi může dojít nepozorovaně v noci, když dítě spí, což může skončit kómatem nebo smrtí. V kritických situacích mohou hladinu glykemie stabilizovat injekce glukagonu – dost dlouho na to, aby rodiče stihli své dítě dostat k lékaři. Matthew Webber, docent chemického a biomolekulárního inženýrství na University of Notre Dame, se však ve své nové studii rozhodl přistupovat k aplikaci glukagonu jako k preventivnímu opatření namísto záchranného prostředku ve stavu nouze.

V tomto výzkumu Webber a jeho tým ukazují, jak úspěšně vyvinuli hydrogely, které v přítomnosti glukózy zůstávají v původním stavu, ale při poklesu glukózy dochází k jejich pomalé destabilizaci, při níž hydrogely uvolňují do krevního oběhu glukagon, který hladinu glukózy v krvi zase zvýší.

„Dosavadní výzkum se, co se týče materiálů, které reagují na glukózu, soustředil především na to, jak usnadnit aplikaci inzulinu a dostat tak pod kontrolu vysoký cukr v krvi. Avšak co se týče kontroly glukózy, existují dvě situace, na které si musíte dávat pozor. Chcete, aby váš cukr v krvi nebyl ani příliš vysoký ani příliš nízký. V podstatě jsme vytvořili kontrolní cyklus – použili jsme k tomu hydrogel, který se ve chvíli, kdy se hladina glukózy dramaticky sníží, rozloží a uvolní glukagon,“ říká Webber.

Preventivní aplikace glukagonu před spaním

Tyto gely jsou vyrobené na bázi vody a mají 3D strukturu. Podle Webbera je jejich struktura podobná síti a připomíná hromadu špaget naskrz „prosypanou“ glukagonem. Studie uvádí, že u pokusných zvířat se gely při poklesu hladiny glukózy rozpouštěly a nakonec se úplně rozložily, čímž uvolnily v sobě uložený glukagon.

Webber uvádí, že v ideálním případě by se v budoucnu gely aplikovaly každý večer před spaním. „Pokud by poté došlo k hypoglykemii, o tři nebo pět hodin později, když by dítě spalo, tato technologie by byla připravena uvolnit léčivou látku, napravit glukózovou nerovnováhu a zabránit těžké hypoglykemii a ohrožení života.“

Autor studie však také zdůrazňuje, že tento výzkum je ještě v úplných počátcích a rodiče a lidé s diabetem 1. typu by proto neměli počítat s tím, že lék bude brzy hotov.

„Jednou z největších výzev našeho výzkumu bylo vyvinout hydrogel tak, aby byl dostatečně stabilní v přítomnosti glukózy a dostatečně citlivý na nepřítomnost glukózy,“ vysvětluje Webber. Další vyzvou bylo zabránit úniku glukagonu síťovou strukturou hydrogelu. I když byl jeho tým zatím úspěšný, Webber doufá, že se jim v dalším výzkumu podaří stabilitu a citlivost hydrogelu ještě vylepšit.

news-medical.net

1140

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku