Nová antidiabetika mají úspěch. Jsou dostupná pro každého?

Nová antidiabetika mají úspěch. Jsou dostupná pro každého?

Moderní antidiabetické léky ve formě tabletek – glifloziny, sklízejí ve studiích jeden úspěch za druhým. Dokáží snížit nejen glykemii, ale současně i tělesnou hmotnost, krevní tlak i další projevy metabolického syndromu. V ČR jsou již dostupné. Lékaři a pacienti se s nimi ale teprve učí pracovat.

Zdravotní stav pacientů s diabetem komplikují další přidružené nemoci. Nejčastěji to jsou onemocnění kardiovaskulárního systému, srdeční selhání a onemocnění ledvin. Pro pacienty je tedy důležité, aby měli možnost léčby moderními antidiabetiky, které mají komplexní účinek. Tyto vlastnosti mají moderní antidiabetické léky ve formě tabletek – glifloziny (inhibitory sodíkového kotransportéru SGLT2), které do léčby diabetu přinesly převratný mechanismus účinku. Ten spočívá ve vylučování nadbytečného cukru ledvinami, kterým glifloziny snižují glykemii. Při jejich užívání navíc dochází i ke snížení krevního tlaku a hmotnosti pacienta.

Snižují počet hospitalizací

Pozitivní účinky gliflozinů na kompenzaci diabetu, ale i na snížení rizika kardiovaskulárních komplikací, prokázaly klinické studie, jejichž výsledky byly publikovány v prestižních odborných časopisech. Poslední takováto studie s názvem DECLARE byla publikována v listopadu 2018 s dapagliflozinem. Do všech těchto studií bylo zařazeno celkem 34 322 diabetiků 2. typu. Ukázalo se, že během léčby glifloziny došlo k významnému snížení počtu hospitalizací pacientů s diabetem z důvodu srdečního selhání (o 31 %), ke snížení kombinovaného rizika jakéhokoli úmrtí a hospitalizace pro srdeční selhání (o 23 %), ke snížení závažných kardiovaskulárních příhod (o 11 %) a ke snížení onemocnění ledvin (o 45 %).

prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

„Když byly prezentovány výsledky první z těchto studií, lékaři v sále vstávali a tleskali, protože po dlouhé době viděli změnu v osudu diabetiků,“ uvedl prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., přednosta kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle jeho slov ale bude ještě chvíli trvat, než se s novými léky sžijeme a naučíme se s nimi pracovat: „My, lékaři, si potřebujeme zvyknout, že se objevila nová kategorie léků, a musíme se naučit je předepisovat. Pacienti by pak měli vědět, že léčba těmito léky není úplně jednoduchá.“ Vysvětlil, že léčba glifloziny spočívá ve vylučování nadbytečného cukru ledvinami, tedy močí, a proto má pacient zvýšenou potřebu močit. Může být tedy nucený pohybovat se v blízkosti toalet a musí počítat i s tím, že se kvůli nočnímu vstávání na močení, tak dobře nevyspí. Objevit se mohou i jiné nežádoucí účinky.

Je léčba glifloziny dostupná pro každého?

prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

Léčba glifloziny je v naší republice již dostupná, jejich předepsání se však řídí několika pravidly a omezeními. Shrnul je prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze: „V naší zemi je předepisování léků vázané indikačním a preskripčním omezením, tedy musí být splněny určité podmínky, aby léky proplatila pojišťovna. V tuto chvíli mohou glifloziny předepisovat pouze diabetologové a internisté, ale nevidím důvod, proč by se v budoucnu nemohly dostat např. do rukou kardiologů. Co se týče indikačních omezení, jsou glifloziny určeny pro diabetiky, kteří nemají dobrou kompenzaci, což je racionální, vzhledem k mechanismu jejich účinku, a dají se kombinovat buď s inuzulinem nebo metforminem. To je možná více omezující, než ta část o špatné kompenzaci. Platí také, že je nemůže dostat pacient s diabetem 1. typu, což je omezení dané registrací, ale to se dá případně obejít tím, že pacient podepíše souhlas a nahlásí se to na SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Můj názor je, že když lékař chce najít cestu, jak pro pacienta zajistit tuto léčbu, tak ji vždy najde. Nemyslím si že tzv. deklarovaná omezení jsou naprostou překážkou této léčby. I praktický lékař může použít tzv. sdílenou preskripci ve spolupráci se specialisty.“

„Nejsou to pilulky na nesmrtelnost“

Podle slov prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc., však ani tyto léky nevyřeší případnou nekázeň a nespolupráci pacientů. „Nejsou to pilulky na nesmrtelnost,“ dodal a upozornil, že pro úspěch léčby diabetu a přidružených onemocnění je zásadní nejen dodržování předepsané léčby, ale rovněž dodržování zásad zdravého životního stylu. Tedy zdravě jíst, hlídat si tělesnou váhu, mít dostatek pohybu, ale i spánku a odpočinku a nekouřit.

8820

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku