Noční sovy mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než ranní ptáčata
Patříte mezi noční sovy, nebo chodíte spát se slepicemi a vstáváte za kuropění? Lidé, kteří chodí později spát, jsou podle studie realizované výzkumníky z Brigham and Women’s Hospital více ohroženi vznikem diabetu než takzvaná ranní ptáčata. Večerní chronotyp „noční sova“ je podle vědců spojen s 19% zvýšením rizika cukrovky II. typu.
Podle nové studie zveřejněné tento měsíc v časopise Annals of Internal Medicine mohou lidé, kteří chodí pozdě spát, ohrožovat své zdraví. K tomuto závěru došli výzkumníci z Brigham and Women’s Hospital, kteří zkoumali možné souvislosti mezi cirkadiánním rytmem, životním stylem a rizikem vzniku cukrovky II. typu.
Nočním sovám hrozí cukrovka
O tom, že kvalita spánkových návyků má vliv na celkové zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Vědci však v rámci studie došli k závěru, že lidé, kteří chodí později spát a později se probouzejí, jsou vystaveni většímu riziku, že se u nich vyvine diabetes, než lidé, kteří chodí spát dříve. A to nejen kvůli nezdravému životnímu stylu.
Co je chronotyp?
Chronotypy neboli cirkadiánní preference lze definovat jako individuální načasování fyziologických, biochemických a psychologických proměnných, které úzce souvisí s cyklem spánku a bdění. Vychází z vrozených cirkadiánních rytmů, které odpovídají zhruba 24 hodinám. Obvyklé rozdělení zahrnuje noční sovy a ranní ptáčata. Podrobnější definice označující ideální rozvrh člověka podle jeho jedinečných vnitřních hodin však zahrnuje hned čtyři chronotypy: delfín, lev, medvěd a vlk.
Účastníky studie byly zdravotní sestry
Studie Chronotype, Unhealthy Lifestyle, and Diabetes Risk in Middle-Aged U.S. Woman, která je společným dílem Brigham Channing Division of Network Medicine a Harvard T.H. Chan School of Public Health, patří mezi nejrozsáhlejší výzkumy rizikových faktorů závažných chronických onemocnění u žen. Jednou z předností studie je pravidelné sledování účastnic studie a opakované hodnocení faktorů zdraví a životního stylu.
Tým analyzoval údaje 63 676 zdravotních sester ze studie Nurses’ Health Study II shromážděné v letech 2009–2017. To zahrnovalo chronotyp účastnic (míra, do jaké se samy považují za noční sovy, či ranní ptáčata), kvalitu stravy, hmotnost a BMI, spánkové návyky, kouření, užívání alkoholu, fyzické aktivity a rodinnou anamnézu cukrovky. Ta byla zjišťována na základě vlastního vyjádření účastníků a lékařských záznamů.
Střevní parazité nadělají v těle paseku. Vypuďte vetřelce pomocí přírodních prostředků za pár korun
Střevní parazité se kromě kontaktu se zvířaty mohou dostat do trávicího traktu člověka i kontaminovaným syrovým jídlem, obvykle při konzumaci ...
Noční sovy mají o 19 % vyšší riziko vzniku diabetu II. typu
Závěry studie jsou alarmující. „Lidé, kteří se svým chronotypem řadí mezi noční sovy, mají o 72 % vyšší riziko vzniku cukrovky – a to je podstatně vyšší riziko, když je porovnáme s ranními ptáčaty,“ uvedl pro Health.com Sina Kianersi, Ph.D., z Brigham and Women’s Hospital a Harvard Medical School. Po odečtení vlivu nezdravého životního stylu kleslo riziko cukrovky II. typu u tohoto chronotypu na 19 %.
To znamená, že i kdyby noční sovy odbouraly všechny své nezdravé životní návyky, mezi které často patří kouření, větší míra konzumace alkoholu, sedavé zaměstnání a nepravidelné stravování vedoucí často k nadváze, menší množství spánku přes týden a větší o víkendu a také nepravidelné uléhání ke spánku, i tak u nich stále ještě existuje ono 19% zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu. „Není zcela jasné, proč tomu tak je, i když tato statistika by mohla naznačovat, že může existovat něco [mimo] životní styl, co tento vztah způsobuje,“ uvedl Kianersi.
Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici
Len. Vypadá obyčejně – a přitom je velmi neobyčejný. V našich krajích se odnepaměti používá k výrobě textilií. Ale léčebné využití lněného ...
Chronotyp změníme jen těžko
Problém je, že již existující zvýšené (19%) riziko u nočních sov ještě ve značné míře zhoršuje jejich nezdravý životní styl. „Chronotyp neboli cirkadiánní preference označuje preferované načasování spánku a bdění a je částečně geneticky podmíněn, takže může být obtížné jej změnit,“ uvedl Tianyi Huang, MSc, ScD, odborný epidemiolog z Brigham Channing Division of Network Medicine. To nezní příliš povzbudivě. Ale určitě máme ve své moci změnit alespoň návyky týkající se stravování, pohybových aktivit a případného kouření či konzumace alkoholu. Zde se na chronotyp vymlouvat nemůžeme. A vzhledem k riziku, které nezdravý životní styl přináší, bychom se o to měli alespoň pokusit.
V další studii zamýšlejí vědci zkoumat genetické determinanty chronotypu a jeho souvislost s kardiovaskulárními chorobami (navíc k diabetu) ve větších a různorodějších populacích. „Pokud se nám podaří určit příčinnou souvislost mezi chronotypem a cukrovkou nebo jinými nemocemi, mohli by lékaři lépe přizpůsobit preventivní strategie pro své pacienty,“ doplnil Kianersi.
Zdroje: brighamandwomens.org, health.com, acpjournals.org
1333