Na Mikulášskou Inzulínku přišel i král siláků Jiří Tkadlčík!
Nizozemští diabetici mohou využívat nadstandardní státní podpory
Zdroj: Shutterstock
V záplavě tulipánů vykukuje starodávný větrný mlýn a nad vodními kanály sviští cyklisté skoro až hazardním způsobem. V početných kavárnách posedávají usmívající se lidé; není divu, v Nizozemsku se jim žije dobře v mnoha ohledech. Tato malá země na pobřeží Severního moře se pyšní vysokou střední délkou života (8. nejvyšší v Evropě!), světovým květinovým byznysem a jedním z nejvyspělejších zdravotnických systémů v Evropě. Diabetikům 1. typu je věnována zvláštní péče a místní organizace vytrvale pracují na zkvalitnění jejich života.
Spolu s Goffem, cestovatelem a bloggerem z Nizozemska, jsme zjišťovali, jak se žije nizozemským diabetikům. Goffe trpí dědičnou zrakovou vadou, a má tak nizozemský zdravotnický systém dobře zmapovaný. Zeptali jsme se ho na několik otázek:
Kolik diabetiků žije v Holandsku?
Holandsko je nepřesné označení. Naší zemi se říká Nizozemsko, Holandsko je pouze její část – jako byste označili vaši zemi za Čechy. Nizozemci jsou patrioti a jsou na to poměrně citliví. Nizozemsko je menší než Česká republika, ale populace převyšuje 17 milionů obyvatel, patříme k jedněm z nejlidnatějších států Evropy. Diabetiků 1. typu zde žije 110 000 a 2. typu dokonce přes 1 milión.
Jaké je všeobecné povědomí Nizozemců o cukrovce?
Osvětě v oblasti diabetu je věnována velká pozornost. Existuje u nás několik organizací podporujících diabetiky, z nichž nejznámější je Diabeter. Ta zajišťuje poradenství a praktickou pomoc diabetikům 1. typu a vzhledem k obvykle nízkému věku pacientů i jejich rodinám.
Diabeter je mladá organizace založená v roce 2006, která pomáhá zejména diabetikům 1. typu. Jejími pilíři jsou výzkum, osvěta a nepřetržitá asistence zaregistrovaným pacientům. Pobočku naleznete ve městech Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven, Groningen a Deventer. Společnost před nedávnem spustila partnerský web věnovaný vědě a výzkumu v oblasti diabetu.
Jak je hrazena diabetická léčba?
U nás existuje 10 veřejných zdravotních pojišťoven, které se mezi sebou drobně liší. Organizace Diabeter má smlouvu se všemi a veškeré výlohy diabetiků 1. typu jsou tak propláceny zdravotní pojišťovnou. V zásadě je na pacientovi, jak vysokou částku pojištění si hradí a od ní se odvíjí pojistné krytí. Povinné zdravotní pojištění je asi 100 euro za měsíc a musí ho mít všichni lidé pracující v zemi. Diabetikům 1. typu jsou v rámci tohoto základního pojištění hrazeny všechny výdaje včetně pumpy a inzulínu.
Jak se žije diabetikům ve Finsku?
Finové jsou velcí vyznavači odpočinku v přírodě. Čerpají z ní sílu a dobrou náladu. O radostech i strastech, které provázejí život diabetika ...
Jak jsou o cukrovce informovány děti a jaká pozornost je věnována prevenci diabetu?
Školy mají speciální programy a kurzy, které děti vzdělávají o cukrovce a vysvětlují, jak funguje a jak předejít diabetu 2. typu. V některých školách jsou i speciální učebny sloužící k této výuce. Děti vidí narůstající trend cukrovky ve společnosti a mají z ní strach. Preventivní programy jsou proto vyhledávané a mají dobrou pověst mezi dětmi i rodiči.
Diabeter zajišťuje osobní i on-line podporu diabetikům
Společnost Diabeter nabízí specializovanou péči diabetikům 1. typu, která zahrnuje komunikaci s lékaři a zdravotními specialisty a nepřetržitou asistenční službu 24/7. Skvěle funguje i v on-line světě. Pacienti mohou zasílat na e-mailovou adresu ther@piemail data ze svého glukometru a během pár minut jim přijde barevný přehled vypovídající o jejich hladině glukózy v uplynulých týdnech. Podle těchto výsledků může pacient dále komunikovat se zdravotnickou službou.
Diabeter disponuje skutečně obdivuhodnými výsledky: 58 % uživatelů inzulínové pumpy má hladiny glykovaného hemoglobinu (HbA1c) nižší než 7,5 %. Právě 7,5 % HbA1c je standardní hodnota tohoto ukazatele u dětské populace.
Studie předpovídá dramatický nárůst cukrovky do roku 2025
Národní ústav pro výzkum veřejného zdraví a životního prostředí (RIVM) v Utrechtu provedl v r. 2009 studii, která měla za cíl zhodnotit stav populace nizozemských diabetiků 2. typu a předpovědět její vývoj do roku 2025. Studie využívala tzv. modelu nizozemských chronických nemocí, který zohledňuje demografický vývoj a také narůstající obezitu v nizozemské populaci. Výsledky ukázaly, že během let 2000 až 2007 se zvýšil výskyt diagnostikovaných případů cukrovky 2. typu o 80 %. Model předpokládá, že v roce 2025 bude v Nizozemsku 1,3 miliónu lidí s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu, což je 8 % celkové populace. Tento dramatický nárůst s sebou přinese nutnost přizpůsobit zdravotní péči a určité prvky státní infrastruktury novým diabetikům.
Nizozemský zdravotnický systém je však na zvyšující se výskyt cukrovky 2. typu dobře připraven a preventivní programy mají za cíl tento trend zbrzdit. Plánované výzkumy mají dokonce za cíl najít cesty, jak snížit výskyt autoimunitní cukrovky 1. typu.
Zdroje: diabeter.nl, pubmed, rozhovor s Goffem
1152