Nezahálejte u vody: Zacvičte si ve vlnách a využijte nestabilního terénu

Nezahálejte u vody: Zacvičte si ve vlnách a využijte nestabilního terénu
Klasické cviky získají na mělkém písku pláže zcela jiné rozměry. Dejte si pozor na stabilitu! Zdroj: Pixabay

Léto je ideální dobou pro relaxaci u vody, ať už na písčité exotické pláži, u divoké řeky či rybníku za domem. Pro diabetiky je přiměřená fyzická aktivita klíčovým prvkem v péči o zdraví a vodní prostředí nabízí unikátní možnosti, jak spojit příjemné s užitečným. Cvičení ve vodě nebo u vody může být pro naše tělo velmi prospěšné, jen je třeba nebát se vyzkoušet něco nového a dát mu šanci.

Vodní radovánky si můžete uzpůsobit sobě na míru. Chcete zažít trošku adrenalinu? Zkuste paddleboarding! Je na místě spíš uvolnění a zklidnění? Taková jemná jóga na břehu jezera dodá vašemu tělu i mysli to, co právě potřebujete!

Vyberte si vodní aktivitu sobě na míru

Možností, jak si užít zábavu u vody a přitom si kvalitně zasportovat, je hned několik. Inspirujte se našimi tipy:

  1. Aqua-aerobic: Jedná se o aerobic ve vodě. Voda poskytuje odpor, který pomáhá posilovat svaly, aniž by zatěžoval klouby. Zkuste klasické pohyby z aerobicu (jako třeba výpady či přinožování) provést ve vodním prostředí!
  2. Plavání: Jedno z nejlepších kardiovaskulárních cvičení, které zapojuje celé tělo. Pro diabetiky je plavání ideální, protože pomáhá spalovat cukr a zlepšovat inzulínovou citlivost. Ideální je svižnější tempo a střídání plaveckých stylů. Nezapomínejte ani na plavání na zádech, abyste si posílili zádové a ramenní svalstvo.
  3. Paddleboarding: Tato populární vodní sportovní aktivita vyžaduje rovnováhu a sílu ve středu těla. Nejenže paddleboarding posiluje svaly a zlepšuje rovnováhu, ale také je to skvělý způsob, jak řádně vypnout hlavu a zrelaxovat se v klidu vodní hladiny.
  4. Jóga na břehu: Měkký písek nebo tráva na břehu oblíbeného rybníka je ideální pro cvičení jógy. Jóga je univerzální cvičební systém, který prohlubuje flexibilitu, posiluje střed těla a zlepšuje rovnováhu i koordinaci pohybů.
  5. Procházky a běh na břehu: Chůze nebo běh v mělké vodě či po písku je náročnější než na pevném terénu, což zvyšuje intenzitu cvičení a rychlost spalování kalorií. Uběhnete sice méně, ale zato si zasportujete intenzivněji. Vždy si ale všímejte pocitů ve svém těle a zvláště jste-li diabetik, nechoďte přes svoje hranice!

Nastává sklizeň zimolezu: Nasbírejte si kamčatskou borůvku a prospějte svému diabetu

Vlastníte-li aspoň malou zahradu, zimolez kamčatský by v ní rozhodně neměl chybět. Zvláště jste-li diabetik, můžete využívat jeho plody jako ...

Různorodé vodní cviky zaujmou okolí a zlepší náladu

Máte-li volnou chvilku u vody a honem nevíte, jak byste ji dobře využili, zkuste věnovat pár minut těmto zábavným cvikům. Zacvičíte si a možná také pobavíte sebe i okolí.

  1. Nůžky ve vodě: Stůjte ve vodě s hladinou dosahující k hrudníku, ruce dejte na boky. Vykopávejte nohama vodorovně dopředu a dozadu. Zkuste se příliš nekymácet v centru těla. Voda poskytuje odpor a posiluje stehna i střed těla.
  2. Vodní sklapovačky: S rukama vytaženýma nad hlavou se ohýbejte v pase a hlaďte pažemi vodní hladinu, zatímco chodidla zůstávají pevně na dně. Toto cvičení posiluje břišní svaly.
  3. Stojná jóga: Vyzkoušejte rovnovážné jógové pozice jako “strom” nebo “tanečník” na měkkém písku, abyste víc zapojili svaly středu těla nutné pro rovnováhu. Do pozice i z ní však přecházejte velice pomalu a opatrně!
  4. Výpady na břehu: Výpady v mělké vodě či na písku zapojují více svalů než na pevném terénu. Zkuste párkrát vyrazit jednou nohou vpřed až do ohnutí kolene do pravého úhlu, a zase zakročte zpět.

Cvičení ve vodě využívá odporu vody k intenzivnějšímu posílení těla

Cvičení samo o sobě má pochopitelně mnohé zdravotní benefity, a to nejen pro diabetiky. Kombinace s vodním prostředím mu však dává extra jiskru a přináší našemu tělu ještě větší užitek! Navíc díky vodě tolik nenamáháte klouby a pocitově jste “lehčí”.

  • Podpora krevního oběhu: Aktivita ve vodě zlepšuje krevní cirkulaci, což je pro diabetiky klíčové.
  • Snižování hladiny cukru v krvi: Fyzická aktivita podporuje spalování glukózy a zlepšuje inzulínovou citlivost.
  • Zlepšení flexibility a síly: Cvičení, zejména jóga a protažení, rozvíjí flexibilitu a posiluje různé svalové skupiny.
  • Relaxace a uvolnění napětí: Zvuk vody, sluneční paprsky a přírodní prostředí přispívají k psychické pohodě. Stačí se jen plně ponořit do krásy přítomnosti a nechat starosti na chvíli doma.

Jako diabetik můžete cvičením u vody získat spoustu pozitiv do svého života. Vždy je však důležité mít na paměti bezpečnost a pro klid duše si průběžně měřit glykémii. Toto opatření byste měli mít na paměti zvláště tehdy, jste-li na izolovanějším místě v přírodě. Pro jistotu na letní koupačku vyrážejte raději s rodinou či přáteli.

Zdroj: onlinefitness, vitalia, osobní praxe v lektorství jógy

680

Diskuze k článku