Diabetici, smlsněte si na jahodách. Šťavnaté ovoce osvěží, podpoří zdraví srdce a pomůže s regulací cukru v krvi
Nevzhledné modřiny lze zmírnit pomocí přírody: Po čem sáhnout, aby nebyly tolik vidět
Zdroj: Freepik
Bolí, jsou oteklé a esteticky nepříjemné. K modřině kolikrát přijdete, aniž byste o tom věděli. Nahromaděná krev pod kůží po nárazu tvoří všemi barvami hrající místa, která lze ošetřit tak, aby se co nejlépe a nejdříve zahojila pomocí přírodních prostředků.
U diabetiků se mohou modřiny objevovat také v souvislosti s neuropatií, komplikací, kdy vysoká hladina krevního cukru poškodila nervovou citlivost. Ti, u nichž nastala, pak mají potíže s nechtěným poraněním, které může poměrně snadno způsobovat modřiny.
Přírodní ošetření modřin není až taková věda, pomůže i jíl
Modřiny nebo hematomy jsou často doprovázeny zánětlivou reakcí, bolestí a pocitem intenzivního tepla. Rovněž mohou natékat. Proto se na začátku samotného procesu jejich ošetření doporučuje postižené místo zchladit a následně aplikovat prostředek, který sníží projevy infekce. Chlad eliminuje projevy bolesti a otoku. Je to proto, že podporuje vazokonstrikci cév (stažení), a umožňuje tak zastavit podkožní krvácení.
Po úderu, z kterého může vzniknout modřina, je dobré ihned přiložit studený obklad přímo na postižené místo a nechat ho působit po dobu půl hodiny.
Pokud netrpíte astmatem a epilepsií, neošetřujete dítě do deseti let věku, těhotnou nebo kojící ženu, můžete zchladit postižené místo také pomoci aplikace esenciálního oleje z máty peprné (1 kapka rozmíchaná v kávové lžičce nosného oleje). Co ještě pomůže snížit potíže spojené s hematomy:
- Arnika, ať už macerát, nebo esenciální olej, případně CO2 extrakt, je ideální pro ošetření kůže, na které se objeví hematomy. Je silně protizánětlivá, snižuje viditelnost modřin a ulevuje bolavému místu od nepříjemných pocitů. Pokud máte po ruce kvalitní arnikovou mast, máte taky vyhráno. Využijete ji například při bolesti svalů po cvičení nebo horské túře.
- Jílové obklady jsou obecně hojně využívány v péči o všechny typy pleti i vlasů. Jsou výborné i pro lokální ošetření hematomu, protože snižují zánětlivou reakci a otoky. Pokud se udeříte, sáhněte po zeleném jílu, uvidíte, že zabere.
Řecko na talíři diabetika: Chutná rajčata, bylinky a trpký olivový olej pro management glykémie
Diabetici by měli sáhnout po tradičních středomořských pokrmech jako po prospěšném zdroji vlákniny, vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na ...
Na hematomy a modřiny jsou skvělými pomocníky hydroláty
Oblíbené hydroláty (květové vody) získávané při destilaci z esenciálních olejů (obsahují 1 % ve vodě rozpustných aromatických molekul) jsou vyhledávané nejen jako součást pleťové a vlasové péče, jejich nekonzervovaná forma je ideální pro jemné ošetření modřin. Protože jsou daleko méně koncentrované než esenciální oleje, jsou obecně vhodné pro miminka, děti i křehké osoby, jako jsou senioři nebo těhotné ženy (až na pár výjimek jako např. máta peprná).
Pro ošetření modřin lze zvolit obklad z jednoho nebo více druhů květových vod, přiložit jej na postižené místo a nechat působit po dobu 20 minut třikrát denně. Které hydroláty jsou pro tento účel vhodné:
- Vilín podporuje dobrou krevní mikrocirkulaci.
- Helichrysum italicum (slaměnka) je vhodná pro podporu krevního oběhu a jako protizánětlivý činitel.
- Heřmánek římský, který pomáhá tišit bolestivé stavy a snižuje projevy infekce.
- A samozřejmě arnikový hydrolát, který má stejné ctnosti jako další zmíněné hydroláty, a proto se používá jako tradiční prostředek na modřiny a podlitiny.
Rozmarýn a tymián: Letní byliny, které se hodí diabetikům nejen v kuchyni
Diabetici se nemusí bát použití rozmarýnu a tymiánu pro ochucení zdravých letních jídel. Hodí se do masových i zeleninových pokrmů a dodají jim ...
Co jsou hematomy a proč se objevují na vaší pokožce?
Obecně se pojmy hematom a modřina používají synonymně. Pokud však chceme řešit rozdíly, je potřeba zmínit, že modřina je poranění způsobené šokovým nárazem, bez natržení kůže, oblast je bolestivá. Jeví se jako purpurově modrá až fialová mírně oteklá skvrna, vyskytuje se blíže k povrchu pokožky. U hematomu je typický výron, který jde do hlubších vrstev, tvoří namodralý hrbolek, otéká a bývá rovněž objemnější než klasická modřina. Jeho hojení může trvat až několik týdnů.
Oba typy vznikají v důsledku krvácení uvnitř těla, které se objevuje po pádech nebo úderech. Mohou se objevit na kterékoli části těla vystavené fyzickému traumatu.
Modřina vzniká po lehčím úderu, pro výskyt hematomu je potřeba větší síly. Povětšinou nejsou závažné, spontánně mizí. Existují ale rovněž hematomy, které postihují vnitřní orgány nebo oční okolí, u kterých je potřeba vyhledat lékařské ošetření, aby se předešlo výskytu možných komplikací. U diabetu II. typu se mohou hematomy a modřiny objevovat jako komplikace onemocnění v rámci přidružených potíží krevního oběhu.
Množství glukózy ve vaší krvi ovlivňuje přirozené schopnosti oběhového systému. Dlouhodobě nekontrolovaná vysoká hladina krevní glukózy narušuje funkce krevních cév a může vést k jejich zužování. V důsledku toho se množství krve proudící do vašich buněk snižuje a v návaznosti na tento stav se k nim dostává méně kyslíku a živin. Pokud buňky odpovědné za hojení ran nepracují správně, mohou se poměrně snadno začít objevovat modřiny.
Kdy byste měli s modřinami jít neprodleně k lékaři
Lidé, kteří si všimnou většího sklonu ke krvácení, hematomům nebo modřinám, by měli neprodleně kontaktovat svého lékaře. Může se jednat o sekundární příznaky objevující se při užívání určitých antikoagulačních léků nebo vyskytujících se patologií, o kterých je známo, že zvyšují riziko krvácení. Potíže s výskytem modřin mohou být rovněž způsobeny nedostatkem krevních destiček – známém pod odborným termínem trombocytopenie.
Lékaře vyhledejte také tehdy, pokud jste vy nebo osoba z vašeho okolí utrpěli poranění hlavy, při ztrátě vědomí, ospalosti, nevolnosti nebo neobvyklém chování po traumatické reakci. Stejně tak navštivte lékaře i v případě výskytu hematomu v oblastech nehtů, genitálií a očního okolí. Objeví-li se modřiny bez toho, aniž by vznikaly jako reakce na náraz nebo úder, bude například potřeba zkontrolovat hladiny železa a dalších minerálních látek ve vaší krvi, mohou nastat v důsledku anémie.
Upozornění: Článek a informace v něm nenahrazují lékařskou péči, jsou pouze informativního charakteru, pokud problémy přetrvávají, vyhledejte ošetření odborníkem.
Zdroje: My.clevelandclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov, Webmd.com, Sciencedirect.com
3986