Netoxický životní styl je vhodnou prevencí diabetu: Nová studie potvrdila souvislost ftalátů se vznikem cukrovky

Netoxický životní styl je vhodnou prevencí diabetu: Nová studie potvrdila souvislost ftalátů se vznikem cukrovky
Non toxic životní styl nemusí být finančně náročný, pokud používáte dobře dostupné prostředky – některé z nich máte běžně doma. Zdroj: Freepik

Boj s toxiny v kosmetice a drogerii nikdy nekončí ani vyhláškami Evropské komise, která se snaží o jejich co nejúspěšnější eliminaci. Běžní spotřebitelé se jich rádi sami zbavují v rámci non toxic života.

Non toxic životní filosofie není v žádném případě nudná nebo fádní. Nutí člověka více se zamýšlet nad tím, jak žije, co konzumuje, jaké používá prostředky denní hygieny, vitamíny a minerály, s čím vaří, uklízí a podporuje kreativní hledání nových variant pro co nejkvalitnější život celé rodiny.

Život bez chemie prostě neexistuje

Když vám někdo řekne, že chce žít bez chemie, tak to moc dobře možné není. Chemie je vše okolo vás – i vy sami. V lidském těle probíhají každou sekundu stovky chemických reakcí, díky nimž dýcháte, přemýšlíte, hýbete se a bez chemie bychom nemohli fungovat. Takže i když si vezmete na úklid citronovou šťávu a sodu bikarbonu, pořád používáte chemické látky.

Šťastnějším výrazem pro netoxický životní styl je, že se snaží omezit prostředky denní potřeby tak, aby neobsahovaly syntetické složky mající nepříznivý vliv na zdraví člověka a jeho okolí, včetně zvířat.

To znamená, že uživatel řeší to, co na sebe nanáší, co konzumuje za potravinové doplňky a v jaké kvalitě, čím si čistí svůj domov. Někdy ale nelze získat úplně „čisté“ výrobky, takže musíte volit kompromisní řešení. Sáhnete tedy po takových, které sice obsahují syntetické složky, ale nejsou tolik dráždivé – nebo dokonce nebezpečné pro uživatele. Typickým příkladem může být například řasenka nebo lak na nehty, tuto kosmetiku prostě čistě netoxickou neuděláte.

Součásti každodenního života, které lze vyměnit za non toxic varianty nebo přijatelný kompromis:

  • Sprchová kosmetika, šampony, gely, mýdla.
  • Prací gely, aviváže (máchadla).
  • Dětské plenky, toaletní papír, kosmetické odličovače a další hygienické potřeby, které nejsou agresivně bělené chlórem. Dětské plenky ani dámské vložky pak neobsahují špatně rozložitelné plasty a absorpční gely.
  • Zubní kartáčky a pasty, nitě, mezizubní kartáčky, škrabky na jazyk.
  • Holicí strojky, pěny na holení, mýdla na holení.
  • Čističe domácnosti, non toxic varianty jsou vhodné pro všechny povrchy.
  • Přípravky na mytí nádobí.
  • Pleťová a tělová kosmetika – včetně dětských zásypů a mastí na opruzeniny. Lze používat buď minimalisticky rostlinné oleje a hydroláty, rostlinná másla, nebo sáhnout po „namakaných“ hotových výrobcích osvědčených značek.
  • Parfémy a toaletní vody, na které si ale budete muset „čichově zvyknout“, deodoranty.

Škrábání jazyka dle ájurvédy: Posílí váš imunitní systém a pomůže při zápachu z úst

Škrábání jazyka je tradiční součástí ájurvédy, která ho doporučuje jako jeden z efektivních prostředků pro to, abyste zbavili tělo nahromaděných ...

Vyluxují netoxické produkty vaši peněženku?

Mnozí lidé se přechodu na non toxic životní styl bojí, protože si myslí, že jim nepříjemně zatíží peněženku. A je to pochopitelné, protože dnes nemáme na rozhazování a snažíme se ušetřit každou korunu. Na jedné straně mají pravdu, ale jako u každé složky vašeho života má i non toxic životní styl dvě strany mince.

Můžete koupit non toxic produkty vyšší cenové kategorie, ale také ty méně finančně náročné, které, i když cenově převyšují konvenční drogistické zboží, mají velkou výhodu, že jsou koncentrované.

To znamená, že na jednu obvyklou dávku spotřebujete méně výrobku. Takže vám litrový prostředek na nádobí vydrží podle frekvence umývání klidně měsíc. Velkou výhodou non toxic produktů na čištění domácnosti je také to, že si můžete koupit několikalitrová balení, a tím snižujete výskyt odpadu v přírodě.

Dva příklady levného čištění za vše:

  • Soda perkarbona je například výborným prostředkem nejen na praní, ale také dokáže vyčistit ucpaný odpad nebo nevzhledné usazeniny ve vaší toaletě, které jsou špatně dostupné. Stačí pouze zalít dvě až tři lžíce (nebo uzávěry) horkou vodou, vlít do toalety a nechat působit. Při používání dávejte pozor na oči, protože při chemické reakci soda mírně prská.
  • Se sodou bikarbonou vyčistíte hravě připálený hrnec nebo pánev.

Spirulina je výborný výživový doplněk, profitovat z ní mohou i diabetici. Snižuje hladinu krevního cukru

Spirulina je díky svým nepřeberným výhodám využívaná nutričními terapeuty a naturopaty po celém světě. Je brána jako bezpečný potravinový doplněk ...

Krásný a čistý domov bez agresivních látek

Běžný uživatel zvyklý na konvenční produkty může namítat, že by sice non toxic životní styl zkusil rád, ale bojí se, že čističe a další výrobky, které denně používá pro úklid domova, nebudou dostatečně fungovat. To je vlastně druhý nejčastější důvod vedle ceny, proč se ještě někdo neodhodlal k tomu, aby je vyzkoušel. Vůbec nejlepší je, aby se sám přesvědčil o plné funkčnosti non toxic výrobků, pokud je dostane třeba jako dárek. Mnozí se k nim pak rádi sami vrátí na základě vlastní zkušenosti. Sama jsem například zkoušela non toxic produkty na čištění WC nebo velmi znečištěného sporáku s výbornými výsledky.

Non toxic život pro diabetiky

O diabetu a jeho souvislosti s některými druhy chemikálií, které mohou být jeho spouštěčem, se diskutuje v poslední době poměrně často. Jsou obsaženy v kosmetice, drogerii, potravinách atd. Nejnovější bombou, která vybuchla v Británii, je článek o diabetu a jeho spouštěčích, které najdete v běžně používané kosmetice, konkrétně šamponech a lacích na nehty. Mluví se o ftalátech (ty jsou v Evropské unii silně regulovány), ale mimo EU se používají v pěsticích produktech stále poměrně běžně. Kromě kosmetiky se nachází také v dětských hračkách nebo potravinových obalech. Jde o složku, která je uváděná jako jeden z hormonálních disruptorů.

Aktuálně publikovaný výzkum zjistil, že ftaláty obsažené v kosmetice mohou během šesti let přispívat k vyššímu výskytu cukrovky u žen.

Dalším důvodem, proč by diabetik měl přemýšlet o přechodu na non toxic životní styl, jsou doplňky stravy. Ty pomohou bojovat se zánětlivými reakcemi v těle, podpoří jeho přirozenou imunitu. Zároveň byste se měli zajímat o to, abyste si dali do pořádku střevní mikrobiotu a užívali dobré zdroje vlákniny. Zaměřit byste se měli také na antioxidanty chránící organismus před rozvojem nepříjemných komplikací. Non toxic potravinové doplňky splňují nejpřísnější možná kritéria, která si dokážete představit, od procesu zpracování, přes možný dopad na životní prostředí až po obsah dobře tělem vstřebatelných látek. I když jsou finančně náročnější, opravdu stojí za to je vyzkoušet, protože neobsahují různá plnidla ani běžně přidávané protispékavé látky.

Kde byste měli začít?

Typickým představitelem člověka, který se rozhodne seznámit se s non toxic, je ten, který bojuje s různými kožními onemocněními jako ekzém, lupénka nebo růžovka. Nebo prostě chce žít celkově zdravěji, s ohledem na přírodní zdroje, podporovat lokální značky a více se zajímat o to, do čeho investuje. Mnozí nerozhodní ale namítají, že neví, kde začít a výběr produktů je náročný.

V České republice existují e-shopy i malé kamenné prodejny provozované lidmi, kteří se v non toxic pohybují již roky a mají široké znalosti, které rádi poskytnou svým zákazníkům a začátečníkovi ochotně poradí.

Vlastně mohou pomoci složit celý začátečnický balíček tak, abyste zbytečně neutráceli těžce vydělané peníze za něco, o čem si nejste jisti, zda vám bude vyhovovat. Pro hlubší ponor do non toxic životního stylu si můžete zajít na přednášky pořádané po celé naší zemi. Jsou opravdu zajímavé a věnují se různým tématům. Ty mohou být laikovi opravdu velmi přínosné. Zkuste první nahradit čisticí i prací prostředky a porovnat výsledky práce s nimi s těmi, na které jste byli doposud zvyklí.

Zdroje: Echa.europa.eu, Everydayhealth.com, Wellthy.care, nhsinform.scot.

6440

Diskuze k článku