Neschopnost odolávat stresu může souviset se špatným stavem střevního mikrobiomu

Neschopnost odolávat stresu může souviset se špatným stavem střevního mikrobiomu
Správné složení střevního mikrobiomu je nejlepší prevencí rozvoje mnoha nemocí Zdroj: Freepik/vecstock

Zdravé střevo je základem nejen fyzického zdraví, ale i toho psychického. K tomuto závěru došli vědci v rámci nového výzkumu, který zkoumal vztah mezi střevním mikrobiomem a schopností člověka zvládat stres. Zdravé střevo má za následek nižší míru zánětu a spolehlivěji produkuje důležité neurotransmitery. Vztah mezi mikrobiomem a mozkem je navíc obousměrný. Psychicky podmíněné špatné stravovací návyky totiž mohou ovlivnit zdraví střev. Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak udržet svůj střevní mikrobiom, zdravá strava, dostatek spánku a fyzická aktivita.

Mnozí odborníci označují stres za epidemii. V průzkumu Americké psychologické asociace vyskočil chronický stres u Američanů z 31 % hlášených v roce 2019 na 45 % hlášených v roce 2023. Vědci v rámci nové studie realizované na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) zjistili, že lidé, kteří jsou odolní vůči stresu, mají tendenci mít zdravý střevní mikrobiom. Silná souvislost mezi zdravím střev a mozku podtrhuje složitou souhru mezi orgány a mnoha systémy v lidském těle. Studie byla publikována v časopise Nature Mental Health.

Stres je škodlivý, může přispět i k rozvoji nebo zhoršení cukrovky

Pro prediabetiky a diabetiky je stres obzvlášť škodlivý. Zvyšuje totiž sekreci hormonů, které působí proti účinku inzulinu a snižují jeho uvolňování. V těle se následně projevuje hlavně zvýšením glykemie, která je právě kvůli hormonální podpoře obtížně zvladatelná běžnou úpravou léčby.

Stres ovlivňuje jak začátek, tak i průběh diabetu a má jak krátkodobý vliv (výkyvy glykemie), tak i dlouhodobé důsledky (špatná kompenzace diabetu). Navíc mnoho lidí stres takzvaně zajídá, případně trpí vlivem stresu nespavostí – a obojí opět prohlubuje jeho negativní důsledky.

Navíc může mít nadměrný stres na tělo i další nepříznivé důsledky, jako jsou poruchy soustředění, denní únava, celková nespokojenost, rozvoj úzkostných poruch nebo deprese. Dále pak mohou vlivem stresu vzniknout další onemocnění, která nazýváme psychosomatická (hypertenze, ischemická choroba srdeční, vředové onemocnění žaludku nebo astma). I diabetes sám je z tohoto pohledu psychosomatickým onemocněním, neboť může také vzniknout právě vlivem nadměrného stresu.

Řepík lékařský: Na vysoký cholesterol, nemocná játra i proti zánětům. V historii s jeho pomocí vyháněli zlé duchy

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je odpradávna znám jako léčivá bylina, používali jej už staří Egypťané. Říkávalo se mu bič boží nebo ...

Střeva ovlivňují duševní zdraví

Odolnost vůči stresu a schopnost zvládat stres je pro každého člověka velmi důležitá. Mezi stresem a zdravím střev je přitom zjevná souvislost. Již v rámci předchozích výzkumů bylo zjištěno, že střevní mikrobiom může regulovat úroveň úzkosti.

Podle vědců z UCLA se sice naše chápání vztahu mezi tím, jak může střevní mikrobiom ovlivňovat úzkost, stále vyvíjí, nicméně nová studie poukazuje na nové spojení s naší odolností.

Zdraví střev a integrita přítomných bakterií, to jsou faktory, které ovlivňují, jak zdravá je střevní výstelka a rovněž, zda střevní výstelka je či není zanícená. Střevo se v případě zanícení může stát „děravým“ a je méně efektivní, pokud jde o přístup k živinám a jejich zadržování. „Chronický zánět je spojován s různými poruchami duševního zdraví a snížení zánětu může pomoci podpořit lepší funkci mozku a emoční stabilitu,“ říká Michelle Routhenstein, RDN, dietoložka preventivní kardiologie z Entirely Nourished.

Mezi střevy a mozkem existuje také přímé spojení podél bloudivého nervu (nervus vagus), který je přímo propojuje. Prostřednictvím této „superdálnice“ vysílá střevo do mozku mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které vznikají fermentací vlákniny v trávicím systému.

Podle Michell Routhenstein hrají SCFA důležitou roli při udržování zdraví střev a mohou mít příznivý vliv na funkci mozku a regulaci nálady: „Pomáhají podporovat tvorbu prospěšných neurotransmiterů, jako je serotonin a dopamin, a pomáhají snižovat zánět v mozku. Zhruba 90 % serotoninu je produkováno ve střevech, stejně jako 50 % dopaminu.“

Pohanka: Superpotravina nabitá antioxidanty. Perfektní volba pro diabetiky i celiaky

Předpokládá se, že se pohanka začala pěstovat v jihovýchodní Asii asi před 5 nebo 6 tisíci lety. Odtud se rozšířila do střední Asie, na Blízký ...

Jak si udržet zdravý střevní mikrobiom

Zdraví střev lze podpořit konzumací různých potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, fazole, luštěniny a celozrnné výrobky. Tyto potraviny nejen vyživují tělo, ale mohou také zlepšit zvládání stresu tím, že poskytují základní živiny důležité pro optimální zdraví, energii a produktivitu.

Je vhodné zařadit na jídelníček také potraviny bohaté na probiotika a prebiotika, jež pomáhají vyživovat prospěšné střevní bakterie. Mezi tyto potravin patří například cibule, česnek, pórek, chřest nebo mexický tuřín jicana.

Stejně tak je pro zdraví střev a duševní zdraví důležité důsledné a dostatečné dodržování spánkového režimu. Narušený spánek je totiž spojen s vyšší úrovní stresu. Zdraví střev podporuje rovněž fyzická aktivita.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

 

3993

Diskuze k článku