Poškození nervů při cukrovce: příznaky, léčba, prevence
Nepříjemný pocit plnosti po jídle: Může souviset s nadýmáním, potravinovou alergií i gastroparézou
Zdroj: Pixabay
Snědli jste sotva pár soust a máte pocit, že víc už se do vás nevejde? Pokud se cítíte syti již po několika lžících jídla, je potřeba zbystřit. Kromě běžných příčin, se kterými můžete bojovat vlastními silami, mohou za tímto problémem stát i různá onemocnění.
Po snědení většího množství jídla je pocit plnosti poměrně přirozeným jevem. Každý asi zažil svatební hostinu, kdy se většina svatebních hostů po opulentním obědě následovaném krájením svatebního dortu s funěním opře o opěradla židlí, pánové povolí knoflíky u saka a občas potajmu i pásek u kalhot. Ale u diabetiků, kteří si porce hlídají a nestřídmost v jídle rozhodně není jejich slabostí, by to neměl být obvyklý jev. Co může být příčinou tohoto nekomfortního stavu?
Pocit plnosti může mít subjektivní projevy
Různí lidé vnímají pocit plnosti různým způsobem. Mohou jej popisovat jako fyzický tlak v oblasti žaludku, který je vnímán jako přeplnění žaludku, nebo mohou trpět pocitem nafouknutí, někdy dokonce až nevolností či bolestí.
Tento často podceňovaný symptom může mít různé příčiny – přechodné, které pominou samy, případně je lze změnou životního stylu odstranit, i chronické, které vyžadují pomocnou ruku lékaře. Pojďme se na ně podívat.
Přechodné příčiny
Pocit plnosti mohou vyvolávat různé faktory. Mezi nejčastější patří:
- zažívací obtíže (hlavně plynatost),
- stravovací návyky,
- zácpa,
- potravinová intolerance nebo alergie (například na laktázu).
U obézních lidí navíc může být příčinou vysoko postavená bránice v důsledku tuku nahromaděného v dutině břišní, případně opakovaných diet, které vedly k narušení trávení. Problém může být i psychogenního rázu, například v případě poruch příjmu potravin nebo depresí.
Občasné zažívací potíže jsou poměrně časté. Poměrně velká část populace se potýká zejména s nadýmáním, které může být vyvoláno potravinami s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou luštěniny, květák nebo zelí. Přispívat k němu může i pití sycených nápojů nebo konzumace smažených jídel a celozrnného pečiva.
Zácpa se často vyskytuje u lidí s povolenou břišní stěnou. Jejím typickým projevem je nedostatečně časté, případně obtížné nebo bolestivé vyprazdňování, tvrdá stolice nebo neúplné vyprazdňování. Může být způsobena i narušením střevní mikroflóry vlivem léků, infekcí či nemocí. Může se jednat také o důsledek snížené hybnosti střeva, která se označuje jako „líné střevo“. Nejlepším receptem na zácpu je pohyb, který pomůže peristaltice, pití dostatečného množství tekutin a konzumace většího množství vlákniny.
Mezi další faktory, které ke špatnému trávení přispívají, patří stres, předmenstruační syndrom, kouření, pití alkoholu a také hltání při jídle a příliš velké porce jídla. To jsou věci, které máme ve svých rukou a můžeme je napravit vlastními silami.
Vyrobte si lahodné domácí levandulové víno, sirup i olejíček pro uklidnění a zmírnění stresu
Historie levandule, jejíž název je odvozen z latinského slova lavare, které znamená „umývat se“, sahá tisíce let zpět. Již staří Řekové a Římané ...
Chronické příčiny
Mezi chronické příčiny pocitu plnosti po jídle se řadí několik onemocnění, která není radno podceňovat:
- gastroparéza,
- syndrom dráždivého tračníku,
- žaludeční vředy,
- zánět slinivky břišní,
- reflux jícnu.
Asi čtvrtinu ze všech diagnostikovaných případů gastroparézy tvoří diabetická gastroparéza. Toto onemocnění postihuje diabetiky I. i II. typu. Jeho hlavními projevy jsou bolesti v oblasti břicha, nevolnost, zvracení, návrat spolknuté potravy zpět do úst (regurgitace) a předčasný pocit sytosti (diabetická dyspepsie). Dietní zásady při diabetické gastroparéze zahrnují pravidelnou stravu, menší porce, dostatečný pitný režim, menší množství vlákniny, omezení potravin s vyšším obsahem tuku a preferování tepelně upravené stravy.
Dlouhodobé problémy vyžadují návštěvu lékaře
Pokud trpíte pocitem plnosti po jídle, zkuste si v první řadě ulevit změnou stravovacích návyků a úpravou jídelníčku. Při zažívacích potížích nebo zácpě můžete sáhnout i po volně prodejných lécích, s jejichž výběrem vám poradí farmaceut v lékárně.
Nicméně, v případě přetrvávajícího pocitu plnosti po jídle je potřeba obrátit se na lékaře. Mohlo by se jednat o symptom závažnějšího onemocnění. Lékař bude schopen diagnostikovat hlavní příčinu a navrhnout odpovídající léčbu.
Zdroje: medicalnewstoday.com, rozhlas.cz, internimedicina.cz
8731