Nepříjemné i nevzhledné lipohypertrofii lze efektivně předejít: měňte místa vpichu pro aplikaci inzulínu!

Nepříjemné i nevzhledné lipohypertrofii lze efektivně předejít: měňte místa vpichu pro aplikaci inzulínu!
Lékař by měl poznat pohmatem, zda se ve vašem podkoží vytvořily tukové uzlíky v místě opakovaného vpichu. Zdroj: Shutterstock

Už jste se setkali s odborným pojmem lipohypertrofie? Tato kožní komplikace se týká téměř 64 % diabetiků, kteří se léčí inzulínem. Pokud budete aplikovat látku neustále do stejného místa, riskujete tím vytvoření boulí nebo také uzlíků v podkoží, které se mohou zvětšovat. To jest nejen estetický problém, ale především funkční pro správnou účinnost inzulínu. Co pro sebe můžete udělat, abyste se takovým obtížím vyhnuli?

Mnozí diabetici si za svůj život neuvědomí, že vlastně tolik nestřídají místo pro aplikaci životně důležitého hormonu inzulínu. Proto by měli být neustále edukováni a kontrolováni zdravotnickým personálem při návštěvě diabetologické ordinace. Na místu vpichu skutečně záleží.

Proč lipohypertrofie vzniká?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, příčinou vzniku lipohypertrofie je opakovaná aplikace inzulínu do stejného místa v podkoží, a to nejen prostřednictvím inzulinového pera, ale i kanylou náležící k inzulinové pumpě. Pakliže bude kůže neustále namáhána v identické lokalizaci těla, dojde velmi snadno k zmnožení tukové tkáně v podkoží. Obecně se má za to, že samotný inzulín podporuje vyšší tvorbu velkých tukových buněk. Proto mohou vznikat patologické podkožní útvary/bulky, které jsou nezřídka kdy detekovatelné pohmatem. Rozsáhlejší lipohypertrofické oblasti je pak možné zmapovat i pohledem.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik lipohypertrofie?

Mezi rizikové faktory, které mohou podpořit vznik lipohypertrofie, nespadá jen samotná absence střídání místa vpichu. Tato komplikace je samo sebou odvislá i od délky léčby inzulínem. Tvorbou tukových uzlíků v podkoží jsou tedy ohroženi zejména diabetici I. typu, kteří se s nemocí léčí již několik desítek let. Mezi další rizika vzniku této komplikace lze zařadit:

  • opakované používání jehel k inzulínovým perům při aplikaci inzulínu
  • užívání středně a dlouze působícího inzulínu
  • nízké BMI, tedy relativně nízká hmotnost diabetika

Diabetická nefropatie: Jakou roli hraje etnikum či pohlaví při rozvoji nemoci?

Pokud již ledviny diabetika nezvládají svou funkci a selhávají, nastupuje dialýza. Ta je ne nadarmo nazývána "umělou ledvinou". Pacient většinou ...

Lipohypertrofie může zkomplikovat správné vstřebávání inzulínu. Prevence je základ

Každý diabetik, který poctivě nestřídá místo vpichu, by měl mít na paměti, že lipohypertrofická tkáň může velmi omezit či narušit účinnost inzulínu. Následky jsou pak snadno sledovatelné v rámci kolísajících hodnot glykémie. Nezřídka kdy se tak objevují po aplikaci inzulínu do zmnožené tukové tkáně hyperglykémie spojené s rizikem rozvoje diabetické ketoacidózy. Pokud tedy zpozorujete na svém těle bulky v podkoží nebo si je nahmatáte, neváhejte zahájit aplikaci do jiné oblasti těla. Lékaři často doporučují systém jakési rotace. V rámci lipohypertrofie a změny aplikačního místa na to zdravé pak bude zřejmě nutné upravit i dávky inzulínu (aby nedošlo k hypoglykémiím), což konzultujte se svým diabetologem.

Diabetes mellitus je onemocnění, při jehož léčbě inzulinem je nutno provést za život velmi vysoký počet podkožních injekcí. Pokud budeme počítat se 4 injekcemi denně, jedná se o více než 1 400 vpichů za rok a za 50 let trvání diabetu tento počet překročí 70 000 vpichů,“ tvrdí MUDr. Tomáš Pelcl a MUDr. Martin Prázný ve své odborné práci Aplikační technika inzulinu u dospělých pacientů s diabetem z III. Interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze.

injekce

Vyobrazení možné rotace při výběru místa vpichu pro inzulín | zdroj: Shutterstock

Tukové uzlíky v podkoží se zpravidla hojí dlouho aneb V čem spočívá léčba?

Léčba lipohypertrofie se zakládá zejména na přerušení aplikace inzulínu do postiženého místa na těle a podstatné je i již řešené střídání míst vpichu. Též je nutné myslet na pravidelnou obměnu jednorázových jehel u inzulínových per. Pakliže je lipohypertrofická tkáň rozsáhlého charakteru, může diabetik dle svého zdravotního stavu podstoupit i liposukci. Ovšem v našich podmínkách se příliš neprovádí. V řadě případů se ale zmnožená tuková tkáň v těle sama vstřebá, což trvá řádově několik měsíců až let. Vždy záleží na rozsahu poškozené tkáně.

Zdroj: Webmd.com, Mylife-diabetescare.com, Casopisvnitrnilekarstvi.cz

2827

Diskuze k článku