
Jak zpomalit stárnutí? Elixírem mládí jsou omega-3 mastné kyseliny, které prospívají i diabetikům
Sžít se s diabetem, především po vyslovené diagnóze, může být velice těžké. Samotné onemocnění s sebou totiž přináší spoustu omezení v běžném životě, na která je potřeba si velice rychle zvyknout. Nejdůležitější úlohou diabetika je normalizovat svůj krevní cukr. V opačném případě se totiž pacient vystavuje riziku dalších obtíží, které ho mohou velice potrápit. Jednou z takových komplikací je onemocnění očí, které se může objevit i navzdory té nejlepší sebepéči.
V případě nekontrolovaného diabetu je poškození orgánů a cév téměř jisté. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit rozmazané vidění, zákal čočky, ale i trvalé poškození sítnice, které vede až k slepotě. Je alarmující, že prakticky všichni pacienti s diabetem 1. typu se do dvaceti let od určení diagnózy potýkají s nějakou oční komplikací. U diabetiků 2. typu se s poruchou zraku setkává téměř 60 % pacientů. I vzhledem k těmto číslům není radno péči o oči podceňovat.
Vznik očních onemocnění je u diabetických pacientů mnohem častější než u nediabetické populace (samozřejmě však existují způsoby, jak se zhoršenému zraku nebo jeho potencionální ztrátě vyhnout). Mezi nejčastější oční komplikace patří:
Zajímavost: Díky českému projektu Aireen lze pomocí umělé inteligence odhalit diabetickou retinopatii zcela bezbolestně, neinvazivně a během pár vteřin. Tato umělá inteligence, za pomoci unikátních digitálních snímků, sleduje patologické změny na očním pozadí, které lze zachytit ještě dříve, než dojde ke zhoršení kvality vidění.
Alfou a omegou v péči o své tělo, ke kterému oči bezpochyby patří, je udržovat stabilní hladinu krevního cukru a vyvarovat se dramatických vzestupů a pádů glykémie. Dále je dobré hlídat si i svůj cholesterol nebo krevní tlak. Pokud se však u vás nějaké oční komplikace projevily, lékař je může díky unikátním metodám buď úplně zastavit, nebo alespoň zpomalit, a to s ohledem na jejich včasné odhalení.
Do začarovaného kruhu špatných spacích návyků se může dostat nejen diabetik, ale i zcela zdravý člověk. Tím, že bude méně spát, se vystavuje ...
Naprosto ojedinělým řešením pro pacienty s diabetickou retinopatií je světelná noční maska, která byla vyvinuta v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ve spolupráci s londýnskou King’s College. Oční maska se používá ve spánku, kdy se oko adaptuje na noční vidění a dochází v něm k největším patologických změnám v důsledku nedostatku kyslíku. S maskou Noctura 400 se receptory v sítnici cítí jako ve dne, spotřebují méně kyslíku a zároveň nenaruší spánek. Maska se u pacientů s retinopatií používala po dobu tří měsíců a prozatím u všech sledovaných došlo ke zlepšení.
Jenom v České republice je okolo jednoho miliónu pacientů s diabetem. S tímto počtem samozřejmě stoupá i počet chronických komplikací, ke kterým onemocnění očí patří. Navzdory těmto skutečnostem navštěvují podle Ústavu zdravotnických informací očního lékaře pouhé dvě třetiny z nich. Prevence je přitom jediný účinný způsob, jak s očními obtížemi bojovat.
Fakt: Většině očních komplikací lze předejít. Lidé jsou však o problematice málo informovaní a podceňují důležitost pravidelných preventivních prohlídek.
TIP: Pokud trpíte očními problémy, vyhněte se takovému cvičení, které by ještě více namáhalo oční cévy.
Zdroj: Freestyle.abbott, Neovize, Ordinace, Mojezdravi
2238