Časté používání mobilů souvisí s vyšším rizikem srdečních a cévních onemocnění u kuřáků a diabetiků
Nepodceňujte péči o své oči. Pravidelnými kontrolami můžete zabránit i slepotě!
Zdroj: Shutterstock
Sžít se s diabetem, především po vyslovené diagnóze, může být velice těžké. Samotné onemocnění s sebou totiž přináší spoustu omezení v běžném životě, na která je potřeba si velice rychle zvyknout. Nejdůležitější úlohou diabetika je normalizovat svůj krevní cukr. V opačném případě se totiž pacient vystavuje riziku dalších obtíží, které ho mohou velice potrápit. Jednou z takových komplikací je onemocnění očí, které se může objevit i navzdory té nejlepší sebepéči.
V případě nekontrolovaného diabetu je poškození orgánů a cév téměř jisté. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit rozmazané vidění, zákal čočky, ale i trvalé poškození sítnice, které vede až k slepotě. Je alarmující, že prakticky všichni pacienti s diabetem 1. typu se do dvaceti let od určení diagnózy potýkají s nějakou oční komplikací. U diabetiků 2. typu se s poruchou zraku setkává téměř 60 % pacientů. I vzhledem k těmto číslům není radno péči o oči podceňovat.
Nejčastější komplikace
Vznik očních onemocnění je u diabetických pacientů mnohem častější než u nediabetické populace (samozřejmě však existují způsoby, jak se zhoršenému zraku nebo jeho potencionální ztrátě vyhnout). Mezi nejčastější oční komplikace patří:
- Diabetická retinopatie – vedle věkem podmíněné makulární degenerace představuje toto onemocnění nejčastější příčinu slepoty ve vyspělých zemích. Postižena je především oční sítnice, která se kvůli křehkým a snadno praskajícím cévám odchlipuje. Projevuje se zhoršeným viděním, ale po velmi dlouhou dobu zůstává bez příznaků.
- Zelený zákal – vzniká zvýšeným nitroočním tlakem, kdy se v oku hromadí příliš velké množství tekutiny, která nemůže odtékat. Ta začne utiskovat zrakový nerv, jenž může i odumřít. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že nezpůsobuje žádnou bolest, postupně však dochází k výpadkům v zorném poli a k rozvoji tunelového vidění.
- Šedý zákal – je způsoben zakalením jinak průhledné čočky. Nemocní mají pocit, jako by se dívali přes špinavé sklo.
- Otok čočky – způsobuje rozmazané vidění u ještě nediagnostikovaných nebo čerstvě diagnostikovaných diabetiků. Může přetrvávat i několik měsíců, správnou kompenzací hladiny cukru však odezní.
- Pálení a řezání – neboli syndrom suchého oka, ke kterému jsou diabetici náchylnější. Je způsobeno sníženou schopností oka tvořit slzy.
Zajímavost: Díky českému projektu Aireen lze pomocí umělé inteligence odhalit diabetickou retinopatii zcela bezbolestně, neinvazivně a během pár vteřin. Tato umělá inteligence, za pomoci unikátních digitálních snímků, sleduje patologické změny na očním pozadí, které lze zachytit ještě dříve, než dojde ke zhoršení kvality vidění.
V čem spočívá léčba?
Alfou a omegou v péči o své tělo, ke kterému oči bezpochyby patří, je udržovat stabilní hladinu krevního cukru a vyvarovat se dramatických vzestupů a pádů glykémie. Dále je dobré hlídat si i svůj cholesterol nebo krevní tlak. Pokud se však u vás nějaké oční komplikace projevily, lékař je může díky unikátním metodám buď úplně zastavit, nebo alespoň zpomalit, a to s ohledem na jejich včasné odhalení.
- Laserová operace – tenkým paprskem laseru lze ošetřit konkrétní postižená místa; některým pacientům stačí jedno ošetření, zatímco jiné čeká mnohem delší a náročnější cesta (jedno sezení trvá 10 až 30 minut).
- Léčba protilátkou – ta se podává injekčně do sklivce ve středně těžkých případech retinopatie.
- Vitrektomie – neboli operační odstranění sklivce, které se provádí pouze při vážném poškození očí.
Spíte dostatečně dlouho? Spánek ovlivňuje nejenom váš diabetes
Do začarovaného kruhu špatných spacích návyků se může dostat nejen diabetik, ale i zcela zdravý člověk. Tím, že bude méně spát, se vystavuje ...
Maska Noctura 400
Naprosto ojedinělým řešením pro pacienty s diabetickou retinopatií je světelná noční maska, která byla vyvinuta v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ve spolupráci s londýnskou King’s College. Oční maska se používá ve spánku, kdy se oko adaptuje na noční vidění a dochází v něm k největším patologických změnám v důsledku nedostatku kyslíku. S maskou Noctura 400 se receptory v sítnici cítí jako ve dne, spotřebují méně kyslíku a zároveň nenaruší spánek. Maska se u pacientů s retinopatií používala po dobu tří měsíců a prozatím u všech sledovaných došlo ke zlepšení.
5 základních kroků v péči o oči
Jenom v České republice je okolo jednoho miliónu pacientů s diabetem. S tímto počtem samozřejmě stoupá i počet chronických komplikací, ke kterým onemocnění očí patří. Navzdory těmto skutečnostem navštěvují podle Ústavu zdravotnických informací očního lékaře pouhé dvě třetiny z nich. Prevence je přitom jediný účinný způsob, jak s očními obtížemi bojovat.
Fakt: Většině očních komplikací lze předejít. Lidé jsou však o problematice málo informovaní a podceňují důležitost pravidelných preventivních prohlídek.
A jak o sebe tedy pečovat?
- Choďte pravidelně k očnímu lékaři – tyto preventivní a zároveň komplexní prohlídky absolvujte nejméně jednou do roka. Oční lékař může zachytit potencionální rizika ještě v momentě, kdy není nenávratně poškozen váš zrak.
- Sledujte hladiny svého cukru – glykémie přímo souvisí s rozmazaným vidění. Vysoké hladiny glukózy navíc mohou nenávratně poškodit oční nervy, proto je velmi důležité chodit i na pravidelné prohlídky ke svému diabetologovi.
- Hlídejte si krevní tlak a cholesterol – i ten by měl být stabilní a pod kontrolou. Správné rozmezí prospěje nejenom vašim očím, ale i celkovému zdraví.
- Upřednostňujte zdravý životní styl – ten zahrnuje nejenom dobré a kvalitní jídlo, ale i vhodnou pohybovou aktivitu, správnou hmotnost a v neposlední řadě i striktní omezení kouření.
- Používejte doplňky stravy – samotná vyvážená strava je velice důležitá a měla by pokrýt veškerou potřebnou dávku vitamínů a minerálů, nikdy však není na škodu podpořit své zdraví potravinovými doplňky. Ke správnému zraku využívejte především ty s vitamínem A, C a E. Důležitou součástí jídelníčku je i beta-karoten, lutein nebo zinek.
TIP: Pokud trpíte očními problémy, vyhněte se takovému cvičení, které by ještě více namáhalo oční cévy.
Zdroj: Freestyle.abbott, Neovize, Ordinace, Mojezdravi
2127