Neplodnost u mužů: Jaký vliv na ni má diabetes?
Reprodukční schopnost je základem pro to, když si chcete založit rodinu. Obzvlášť pro muže je zplození potomků z psychologického hlediska důležité, pro jakési pokračování rodu. Ovšem někdy může zkřížit plány nemoc a na scénu přichází obávaná neplodnost. Hraje v ní nějakou roli diabetes?
U mužů–kuřáků je daleko vyšší riziko neplodnosti
Nediskutovatelným faktem je to, že život s cukrovkou I. i II. typu nemusí být vždy snadný. O to více, když toto onemocnění určitou měrou zasahuje do vašich plánů o rozšíření rodiny. Ovšem nikdy nelze hovořit o tom, že neplodnost u mužů ovlivňuje pouze jeden faktor. Spolu s diabetem jich může být celá řada.
Rizikové faktory ovlivňující plodnost muže
Existuje několik rizikových faktorů, které mohou ohrozit reprodukční schopnost u muže. V souvislosti s diabetem je problematická jeho dekompenzace, tj. dochází k častým výkyvům hladiny cukru v krvi, zejména pak hyperglykémiím. Dále může negativně působit i hypertenze, zvýšený cholesterol v krvi, obezita, zvýšená konzumace alkoholických nápojů a kouření cigaret.
Projevy, které mohou souviset s léčeným diabetem
Nejčastějším problémem u mužů v souvislosti s dlouhodobým či dekompenzovaným diabetem v anamnéze bývá rozvoj takzvané erektilní dysfunkce. Je to v podstatě problém s dosažením a udržením erekce. Vliv na tyto obtíže mají komplikace spojené s léčbou cukrovky, jako jsou například neuropatie (poškození nervových spojení) či poruchy oběhového systému. A s jakými dalšími potížemi se mohou pánové potýkat?
- Zpožděná ejakulace: k této situaci dochází taktéž v důsledku neuropatií. Ovlivnit proces ejakulace jako takové však mohou i duševní obtíže, specifické léky v trvalé medikaci nebo vyšší věk muže.
- Retrográdní ejakulace: je spojená opět s neuropatií jakožto komplikací diabetu. Jedná se o stav, kdy ejakulát nevychází ústím penisu ven a dostává se do močového měchýře. Tento nefyziologický proces není život ohrožující, avšak může zabránit početí.
- Snížená kvalita spermií: studie z roku 2017, provedená v Číně (Centrum pro výzkum diabetu, Pekingská univerzita čínské medicíny), prokázala, že ejakulát některých mužů s cukrovkou měl nižší objem, koncentraci a obsahoval snížený počet spermií.
Když je touha po dítěti čím dál větší… Co pro sebe můžete udělat?
Neplodnost či narušená reprodukční schopnost může negativně ovlivnit nejen psychiku muže samotného, ale samozřejmě i jeho partnerky. Čím větší je touha po dítěti, tím více stoupá míra frustrace. Pánové léčení s cukrovkou však pro sebe mohou udělat mnohé, co se týká podpory své plodnosti, a to ať se léčí s I. nebo II. typem diabetu. V první řadě je důležité zaměřit se na důkladné dodržování diabetické diety, pohyb a důsledné užívání inzulínu/antidiabetik dle předpisu. Jedině tak lze udržet hladinu cukru v normě a předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím, které vaše touhy po miminku mohou zhatit. Výhodou je i zanechání kouření a omezení konzumace alkoholu.
Naděje umírá poslední aneb Umělé oplodnění v hlavní roli
Toužíte po miminku a fáze čekání se neustále prodlužuje? Potom nezoufejte a nechte si pro jistotu ještě vyšetřit svůj ejakulát. Spermiogram vám napoví, jak jste na tom se svou plodností. Vyšetření se provádí jak ve spermobankách, v sexuologických ambulancích, tak i na klinikách umělého oplodnění. Svou plodnost by ovšem měla prověřit stejně tak vaše partnerka.
Pokud budou výsledky testů v pořádku a početí se přirozenou cestou přesto nezdaří, naskýtá se možnost tzv. asistované reprodukce (nejčastěji se provádí IVF – oplodnění vajíčka mimo tělo ženy nebo IUI – zavedení odebraného spermatu muže do dělohy ženy). Díky těmto metodám si již mnoho párů splnilo sen a stalo se rodiči. V tomto případě je nutné obrátit se přímo na kliniku, která umělé oplodnění provádí a domluvit se na podrobnostech.
Neplodnost muže nemusí nutně znamenat, že rodičovství je pasé
V momentu, kdy je muž neplodný a již nelze použít jeho sperma k oplodnění vajíček, naskýtá se ještě varianta asistované reprodukce prostřednictvím spermií od dárců. S tím se však může pojit i celá řada psychologických aspektů. Muž tedy musí být vnitřně smířen s tím, že narozené dítě není biologicky jeho. To ale nebrání tomu, být milujícím otcem na plný úvazek. Vždyť rodičovství přeci definuje primárně láska a péče.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay, Pexels
Zdroj: Medpagetoday.com, Diabetes.co.uk
4363