Neplodnost se stává stále větším strašákem. Šanci na úspěšné otěhotnění zvyšuje zlepšení životního stylu

Neplodnost se stává stále větším strašákem. Šanci na úspěšné otěhotnění zvyšuje zlepšení životního stylu
Čekání na miminko může být zdlouhavé Zdroj: Pexels

Měsíc červen byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen měsícem reprodukčního zdraví. Při té příležitosti se nezisková organizace Loono zaměřila na problematiku neplodnosti. Zhruba každý pátý pár má problémy s otěhotněním. Ve 40 % je problém na straně ženy, ve 40 % na straně muže a ve 20 % u obou z nich. Jak neplodnosti předcházet? Proč nezapomínat na zdravý životní styl? A kdy vyhledat pomoc odborníka?

„Většina z nás se část života během sexu snaží neotěhotnět. Pak se ale situace změní, chceme založit rodinu, ale zjistíme, že máme s otěhotněním problém. Existuje ale několik preventivních kroků, jejichž dodržování může pomoci neplodnosti předcházet. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní příčině problému,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se reprodukčnímu zdraví věnuje v rámci kampaně Dole dobrý.

Cvičení má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Důležitý je čas, kdy se pohybovým aktivitám věnujete

Vědci z Granadské univerzity v nové studii sledovali skupinu lidí, aby zjistili, zda načasování fyzické aktivity může ovlivnit metabolismus ...

Věk je jednou z hlavních příčin neplodnosti

V Česku se až donedávna rodilo asi 110 tisíc dětí ročně, loni to bylo pouze 80 tisíc dětí. Mnoho párů založení rodiny odkládá, čímž se zvyšuje průměrný věk prvorodiček, který se přehoupl již přes 31 let. Právě věk je přitom jednou z hlavních příčin neplodnosti. A platí to jak pro ženy, tak pro muže.

Od 35 let u žen výrazně klesá šance na otěhotnění. Zatímco u ženy, které je 25 let, je šance na otěhotnění v každém měsíci kolem 25 %, ve 35 letech tato pravděpodobnost klesá na 15 %, po 42 letech na 1 %. Snižuje se totiž množství i kvalita vajíček. Nová vajíčka se v průběhu života ženy již netvoří, jen se spotřebovávají a stárnou. S věkem se také zvyšuje riziko genetických vad a klesá schopnost vajíčka uhnízdit se v děloze.

Srdečně vás zveme na výstavu prací malých diabetiků v Karlových Varech. Potrvá celé léto

Další místo, kde bude výstava pokračovat jsou Karlovy Vary. V hale Městské knihovny v Karlových Varech - Dvory bude k vidění od 1.7. do ...

Endometrióza, vrozené vady, myomy a další

Často se můžeme setkat s tvrzením, že plodnost u mužů jejich věk neomezuje. Není to však pravda. Od 40 let se u mužů snižuje kvalita spermií. Na problémech s početím ve vyšším věku se mohou podílet i potíže s erekcí či ejakulací, například z důvodu zvětšení prostaty, které je ve vyšším věku časté. U mužů je pak běžnou příčinou neplodnosti takzvaná varikokéla, tedy rozšíření žil ve varlatech, které vede k jejich vyšší teplotě, což nesvědčí dozrávajícím spermiím.

Příčin neplodnosti může být ale velké množství – například endometrióza, vrozené vady, myomy, imunologické i genetické příčiny. Plodnost ale velmi významně ovlivňuje také strava a životní styl. Podle studií změna stravy, vhodná váha a dostatek pohybu mohou snižovat riziko neplodnosti u žen téměř o 70 %.

Jak tedy neplodnosti co nejúčinněji předcházet? Pokuste se neodkládat rodičovství, jezte zdravě a omezte alkohol i kofein. Kvalitu spermií a částečně i vajíček může ovlivnit také kouření cigaret nebo užívání marihuany. Dostatečně se hýbejte a vyvarujte se extrémním výkyvům váhy. Muži by neměli často vystavovat varlata vysokým teplotám, a to například i v saunách nebo vířivkách.

Třezalka nejen na deprese: Svatojánský olej hojí popáleniny i opary, ulevuje od bolesti zad a neuropatie

Bylina spojená s Janem Křtitelem Kladete si otázku, proč je právě třezalka tak úzce spojena s Janem Křtitelem? Pak vězte, že je to pravděpodobně ...

Pravidelné testování pomůže

Svou roli mohou při neplodnosti hrát také pohlavně přenosné nemoci. Je proto vhodné nechávat se pravidelně testovat. Neplodnost mohou způsobovat také některé léky nebo anabolické steroidy. Důležité je rovněž duševní zdraví. Naučte se pracovat se stresem a v případě psychické nepohody se nebojte obrátit na odborníka.

Jestliže se pár neúspěšně snaží o početí déle než rok, měl by vyhledat odborníka. U žen, kterým je 35 let a více, se pak jedná pouze o 6 měsíců, u těch starších 38 let o 3 měsíce. Ženy by se měly na svého gynekologa obrátit také v případě, kdy je dlouhodobě trápí poruchy menstruačního cyklu, trpí pánevními bolestmi nebo podstoupily onkologickou léčbu. Muži by pak měli urologa navštívit v případě, že mají potíže s varlaty, prostatou nebo při sexu. Vedle gynekologa a urologa mohou zajít také na kliniky reprodukční medicíny, kde lékaři vyšetří jak muže, tak ženu. K této návštěvě není potřeba doporučení ošetřujícího lékaře.

Maliny: Jsou skvělé na mlsání, a navíc pomohou s prevencí cukrovky, rakoviny a dalších civilizačních nemocí

Maliny pocházejí z Malé Asie. Údajně je na úpatí hory Ida sbírali obyvatelé bájné Tróje už v 1. století před naším letopočtem. Jejich domestikaci ...

Mimotělní oplození

Pokud je příčina neplodnosti na straně muže, někdy stačí jen upravit životní styl. První pozitivní změny lze ale očekávat až po cca 3 měsících, protože za takovou dobu dozrávají nové spermie. Pokud problémy se spermiemi přetrvávají, lze využít tzv. intrauterinní inseminaci, kdy dojde k zavedení spermií přímo do dělohy a usnadní se jim tak cesta. U ženy se využívají metody stimulace vaječníků ke zvýšené produkci vajíček pomocí tablet nebo injekcí s hormony, které pomohou stimulovat ovulaci. 

V případě neúspěchu je pak párům k dispozici mimotělní oplození, kdy dojde k simulaci situace, ve které by došlo ke splynutí pohlavních buněk uvnitř těla. Při mimotělním oplození se odeberou vajíčka a spermie, oplodní se a do těla ženy se vpraví embryo.

Některé z těchto metod hradí zdravotní pojišťovna, ale vždy nejpozději do 40 let věku ženy.

 Zdroj: redakce, Kateřina Šédová, Loono

472

Diskuze k článku