Není jablko jako jablko! Které druhy jsou vhodné pro diabetiky? A je na místě obava z pesticidů?

Není jablko jako jablko! Které druhy jsou vhodné pro diabetiky? A je na místě obava z pesticidů?
Již na stromě na sebe mnohé odrůdy prozradí vysokou cukernatost. Vybírejte raději méně šlechtěné, původní druhy s nižším množstvím sacharidů. Zdroj: Shutterstock

Začátek podzimu mají mnozí z nás spojený se sklizní jablek. Těšíme se, až jablíčka dozrají a vylisujeme z nich třeba lahodný mošt plný vitamínů a enzymů. Diabetici si však na popíjení sladké jablečné šťávy musí dát pozor! Chroupání celých jablek je naopak zdraví prospěšné, ale jen do určité míry. Jak se v těch jablcích vyznat, a které odrůdy jsou vhodné pro diabetiky? Jablečnou osvětu najdete na následujících řádcích.

Konzumace jablek přináší mnoho benefitů. A jak říká jedno přísloví: „Kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí.“ Ale jsou opravdu všechna jablka zdraví prospěšná tak, jak se obecně tvrdí? Posuďte sami.

Jablko má mnoho podob, to své si najde každý

Jablka jsou plody jabloně domácí (Malus domestica) a řadí se mezi naše nejběžnější ovoce. Střední Evropa poskytuje ideální klimatické podmínky pro pěstování jabloní, a jabloňové sady či aleje jsou tak i u nás běžným krajinným prvkem. Jablka patří mezi malvice, což jsou dužnaté plody s drobnými semeny (jádry) uprostřed jaderníku. Vytrvalým šlechtěním vzniklo mnoho odrůd jablek a pěstitelé po celém světě se předhání ve vytváření variet se sladšími, šťavnatějšími či většími plody.

Díky dobré skladovatelnosti si můžete jablka snadno dopřát po celý rok. Uložte je do vzdušných beden či pytlů na chladnější místo se stálou teplotou, ideálně do sklepa. Některé odrůdy vám vydrží až do následujícího jara.

V jablku najdete zdraví prospěšné látky, ale i spoustu sacharidů

Kromě šťavnaté konzistence a sladké chuti nabízí jablka i výživovou hodnotu, zejména v podobě sacharidů a vlákniny. Podívejte se, jaké složky můžete z  jablek získat:

  • Jablka obsahují téměř 85 % vody, a tím se řadí mezi nízkokalorické plodiny. Strach z přibrání na váze tedy rozhodně mít nemusíte.
  • Stejně jako většina ovoce, s výjimkou bobulí, obsahují jablka především sacharidy (včetně glukózy a fruktózy), proto jsou ve větší míře pro diabetiky nevhodná. Množství sacharidů se však mezi odrůdami značně liší.
  • Dalšími významnými složkami jsou rozpustná vláknina pektin a celulóza. Jedná se o nejpříznivější formu vlákniny s vysokou vstřebatelností, která napomáhá správné střevní peristaltice. Vláknina vyvolá pocit sytosti – pektin v žaludku totiž nabobtná – a navíc pročistí trávicí ústrojí.
  • Bílkovin a tuků má jablko téměř nulové množství. Na svalové hmotě vám tedy moc nepřidají.
  • Z minerálních látek jsou zastoupené především vápník, draslík, hořčík, fosfor a mangan. Mezi nejvíce obsažené vitamíny patří vitamín C a kyselina listová.

Pití moštu a chroupání jablek není totéž! Zatímco moštu vypijete na posezení několik skleniček, jablko sníte sotva jedno. Obsah cukru v jedné sklenici moštu zhruba odpovídá 5–8 snědeným jablkům, zároveň se však ochuzujete o důležitou vlákninu.

Sychravé počasí si žádá podporu imunity! Vsaďte na goji čili kustovnici čínskou. Profit z ní budou mít i diabetici

Hledáte-li způsob, jak přijmout velkou dávku zdraví koncentrovanou do jednoho sousta, je goji tou správnou volbou. Tyto drobné podlouhlé bobule ...

Jablečné odrůdy vhodné pro diabetiky

Díky přítomnosti jednoduchých cukrů, zejména fruktózy a glukózy, jablka rychle dodají energii. Mohou být proto skvělým pomocníkem při stavu hypoglykémie, a na výlety a sport jsou tak ideální svačinkou. Pro lidi s diabetem je obecně vhodnější sáhnout po méně sladkých odrůdách. Které druhy zvolit, a kterým se raději vyhnout?

  • Mezi sladší jablka, běžně dostupná na našem trhu, se řadí například Golden Delicious, Idared, Gala, Rubín nebo Spartan.
  • Naopak vyrovnanější, méně sladkou chutí se vyznačují třeba Jonagold, Braeburn, Granny Smith nebo Antonovka.

Diabetici by tak rozhodně měli volit z výše uvedené druhé kategorie.

Jablka využijete v kuchyni i v koupelně, hodí se v každé podobě

Jablka se dají upravovat na mnoho způsobů a jsou výborná v mnoha formách, ať už slouží jako rychlá svačinka zasyrova nebo z nich vykouzlíte pracnější dezert. Inspirujte se několika tipy na zpracování!

  • Vyzkoušejte jablečné křížaly! Jablka nakrájejte na tenké plátky a dejte sušit na pečicí papír nebo do sušičky.
  • Podzim vybízí k pečení jablek! Ať už v alobalu na ohni nebo jen tak na pánvi s ořechy a rozinkami. Pečená jablka přirozeně zesládnou a potěší všechny mlsné jazýčky.
  • Vylisujte mošt! Mošt popíjejte jen v malém množství, diabetici by si ho měli odpustit raději úplně. Zvyšuje skokově glykémii a při cukrovce vám může uškodit.
  • Nechte zkvasit ocet! Když mošt nestihnete vypít, nezoufejte! Kvašením z něj vznikne cenný ocet, který je zdraví prospěšný a lze využít i mimo kuchyni, například jako „aviváž“ do pračky.
  • Připravte jablečné pyré! Jablka jednoduše rozmixujte a zavařte do sklenic. Zimní dezerty s „pasírkou“ připomenou prosluněné babí léto.

Bobule acai jsou cenným darem přírody. Poradí si nejen s kolísavou glykémií a hubnutím!

Sběr bobulí acai z 25metrové palmy je úkolem pro odvážlivce. Využitelná dužina představuje jen asi 5 % plodu, 95 % tvoří velká žlutá pecka. I ...

Jablka nejsou dokonalá aneb Boj s pesticidy

Jednu negativní věc je ale třeba brát v úvahu. Jablka se řadí mezi jeden z nejkontaminovanějších druhů ovoce a zeleniny, co se zbytků pesticidů týče.

  • Studie z USA (Dirty Dozen Foods List – hodnotí se 12 nejkontaminovanějsích druhů ovoce a zeleniny) uvádí jablka jako pátou nejvíce kontaminovanou plodinu v roce 2021. V roce 2017 se umístila na čtvrtém místě a v roce 2016 dokonce na druhém. Jen pro zajímavost, na prvním místě se ve všech případech uvádí jahody.
  • Bohužel i u nás v České republice patří jablka mezi ovoce, které je zdrojem pesticidů. Jak ukázaly výsledky testu MF Dnes prováděné výzkumníky z VŠCHT v Praze, z 18 druhů jablek byly pouze dva vzorky vyhovující. Jednalo se o jablka nakoupená v různých obchodech, pocházející z konvenční „nebio“ produkce, ale i od farmářů pěstujících ovoce v souladu s ekologickým hospodařením. Právě z bioprodukce byly výše uvedené vyhovující vzorky jablek.

Z toho plyne důležitost důkladně omývat ovoce teplou vodou před použitím nebo slupku přímo oloupat. Sice tím ztratíme řadu výživově cenných látek, ale zbavíme se i reziduí pesticidů. Druhou možností je kupovat česká bio jablka, a tím podporovat rozumné zemědělce, kteří vědí, že půda je základní výrobní nástroj a snaží se o její zachování i pro další generace.

Zdroj: Northcoast.organic, Nzip, Vscht, Stream

15463

Diskuze k článku