Týdenní horoskop: Kozorozi urovnají spory s rodinou, Panny čekají problémy v práci, Lvi si musí dát pozor na oči
Jak podpořit kvalitní spánek nejen u diabetiků?
Nespavost je problematická nejen u diabetiků. Narušit běžné fungování může u kohokoliv. Kvalitní spánek totiž pomáhá lidskému tělu regenerovat. Když jej není dostatek, dostavuje se zpravidla vyčerpanost, únava i ztráta energie. Kvůli tomu všemu může docházet i ke zhoršené koncentraci a dokonce k vlčímu hladu.
Odborníci poukazují právě na zvýšenou potřebu konzumace jídla u lidí s nespavostí. Ti totiž nemají dostatek energie, a tak si stav kompenzují přejídáním. U diabetiků to pak znamená enormní problém. Docházet totiž může k hyperglykémii (zvýšené hladině cukru v krvi), která způsobí další nežádoucí projevy.
Hyperglykémie versus narušený spánek diabetika
Vlastně se ze své podstaty jedná o jakýsi začarovaný kruh. Pokud nevyspalý člověk s cukrovkou podcení regulaci hladiny glykémie v krvi a začne s přejídáním, vlivem vysokého cukru v krvi zatíží své ledviny (ty budou mít snahu přebytek cukru vyloučit z těla). Ve zkratce to znamená, že diabetik může i přes noc výrazně močit, čímž se samozřejmě opět nevyspí. Je tedy více než jasné, že lidé s cukrovkou musí na svůj zdravotní stav hledět daleko více, pakliže nechtějí trpět nespavostí.
Strašák jménem spánková apnoe: Diabetika ohrozí daleko častěji!
Mezi rizikové faktory spánkové apnoe patří nadváha, obezita a také diabetes mellitus v anamnéze. A oč se vlastně jedná? Je to v podstatě stav, kdy dotyčný během spánku přestává krátkodobě avšak opakovaně dýchat. Jestliže máte o kvalitě svého dýchání při spaní pochybnosti, oslovte svého lékaře. Možná vás nasměruje do nejbližší spánkové laboratoře, kde se zjistí, zda se vás apnoe také týká. Taktéž se dozvíte, jak ji případně řešit.
Co může člověk s diagnózou diabetes mellitus udělat, pokud chce dobře spát?
Mnozí lékaři mají za to, že každý pacient s diabetem by měl hledět na svou kvalitu spánku stejně tak důsledně, jako na to, co a kdy zkonzumuje. Jít včas do postele je tedy zásadní. Pro dostatečnou regeneraci potřebuje dospělý lidský organismus minimálně 7 hodin spánku. Pakliže je to reálně méně, může dojít k ohrožení zdraví. U cukrovky samozřejmě i k dekompenzaci onemocnění. Na co se tedy zaměřit, aby diabetes nekomplikoval noční odpočinek a regeneraci?
- Před ulehnutím dostatečně vyvětrejte ložnici. V teplejších měsících je dokonce vhodné spát při otevřeném okně. Budete tak mít kontinuální přísun kyslíku, který rovněž přispěje ke kvalitnějšímu spánku.
- Než si půjdete lehnout, nepřejídejte se. Nežádoucí je ovšem i to, kdybyste šli spát vyhladovělí. Zvolte zlatou střední cestu a vyvarujte se těžkým nezdravým jídlům, cukrovinkám a nápojům s kofeinem. Podstatné je udržet optimální glykémii.
- Pokud máte problémy s usnutím, dejte si teplou koupel anebo se zaposlouchejte do příjemné meditační hudby. Pomoci mohou i bylinkové čaje a aromaterapie.
- Začleňte do svého dne dostatek procházek. Čím více pohybu budete mít, tím lépe večer usnete.
- Po ulehnutí do postele nad ničím nepřemýšlejte. Čím víc budete zaměstnávat svou mysl, tím hůře se dostanete do stavu relaxace před samotným spánkem.
- Zajistěte si kvalitní postel a hlavně matraci. Není nic horšího, když vás budou ze spaní budit bolesti v různých částech těla.
- Zajistěte si určitou spánkovou rutinu. Co si pod tím představit? Konkrétně to, že budete uléhat pokud možno, do postele ve stejný či podobný čas a stejně tak vstávat. Velké extrémy (například uléhání nad ránem a vstávání jako obvykle) především o volných dnech mohou způsobit u člověka s cukrovkou zvýšenou únavu i následné výkyvy glykémie.
Jak a kdy může pomoci lékař?
Jestliže jste zavedli konkrétní opatření vedoucí k zajištění kvalitnějšího spánku a stále nefungují, je potřeba se obrátit na ošetřujícího lékaře, který předepíše v nejzazších případech hypnotika (medikamenty na podporu spánku). Dlouhodobá nespavost a s tím spojená únava může u diabetika způsobit velké zdravotní komplikace, proto ji nepodceňujte, ať už se léčíte s diabetem 1. anebo 2. typu.
997
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný