Nenahraditelný hořčík: Podle vědců je pro diabetiky velkým pomocníkem

Nenahraditelný hořčík: Podle vědců je pro diabetiky velkým pomocníkem
Skládá-li se vaše snídaně z cereálií, semen, ořechů a třeba banánu, zřejmě se nedostatku hořčíku bát nemusíte Zdroj: Pixabay

Málokterý minerál je pro diabetiky tak důležitý jako hořčík. Přímo se totiž podílí na regulaci cukru v krvi, a na jeho dostatečné množství ve stravě by tak diabetici rozhodně neměli zapomínat. Hořčík nepomáhá jen diabetikům, je důležitý pro správnou funkci lidského těla jako celku. Kromě typických banánů se vyskytuje v mnoha dalších druzích ovoce a zeleniny. Víte, jak hořčík spolehlivě dostat do těla a kolik ho vlastně potřebujeme?

Patříte-li k zastáncům zdravé stravy, jistě vám neunikl nedávný mediální hořčíkový boom. O hořčíku se v poslední době mluví, a to z opodstatněných důvodů. Jeho nedostatek v těle totiž může vést k závažným potížím, což pro diabetiky platí především.

Pro diabetiky je hořčík velmi důležitý

Pro diabetiky je hořčík klíčovým minerálem, který pomáhá při řízení hladiny cukru v krvi. Zvyšuje totiž citlivost na inzulin, a tím pomáhá při regulaci hladiny glukózy v krvi. Vědecká komunita se shoduje na tom, že hořčík je pro diabetiky zcela zásadní.

  • Mnoho studií ukázalo, že diabetici mají často nedostatek hořčíku v těle, což může zhoršovat jejich stav.
  • Studie také ukázaly, že lidé s vyšším příjmem hořčíku mají nižší riziko vzniku diabetu 2. typu.
  • V jedné studii bylo zjištěno, že lidé s nejvyšším příjmem hořčíku měli o 47 % nižší riziko vzniku diabetu 2. typu ve srovnání s těmi s nejnižším příjmem.

Důvěřujte klasickému medu. Posiluje srdce i imunitu

Diabetici by se doslazování pokrmů měli vyhýbat co možná nejvíce. Někdy to však prostě nejde a potřebujeme si život trošku osladit. Než po ...

Hořčík můžete získat ze širokého spektra potravin

Hořčík lze najít v různých potravinách, jako jsou celozrnné výrobky, listová zelenina, ořechy, semena, fazole, sója, avokádo, banány a také tmavá čokoláda. Pokud máte nedostatek hořčíku v těle, můžete zvážit obohacení jídelníčku o doplňky stravy s hořčíkem.

Věděli jste, že…?
Doporučená denní dávka hořčíku pro dospělé je 310 až 420 mg.

Hořčík zajišťuje správný chod metabolismu

Tento užitečný minerál ocení i ti, kteří nemají cukrovku. Hořčík hraje klíčovou roli v mnoha metabolických procesech v těle, a to zejména v těchto:

  • tvorba DNA,
  • tvorba proteinů,
  • regulace hladiny cukru v krvi,
  • regulace krevního tlaku,
  • tvorba kostní hmoty, udržení zdraví kostí a zubů,
  • správná funkce nervového systému a udržování kognitivních schopností,
  • podpora funkčnosti srdce a imunitního systému.

Věděli jste, že…?
V těle se běžně nachází asi 25 gramů hořčíku, z toho většina je v kostech a svalové tkáni, kde se podílí na imunitní odpovědi.

Nedostatek hořčíku v těle může vést k řadě zdravotních problémů

Příjem hořčíku se rozhodně vyplatí hlídat, jeho nedostatek totiž tělo těžce pocítí. Může se projevit mnoha nepříjemnými problémy, včetně osteoporózy, srdečních onemocnění, diabetu, nervových poruch a oslabení imunitního systému. Máte-li dojem, že by vaše strava mohla být chudá na tento minerál, je jistě na místě zvážit doplnění jídelníčku o hořčík. Nedostatek tohoto prvku můžete běžně pocítit jako svalové křeče a neúměrnou svalovou reakci po fyzické zátěži. Zvláště jste-li sportovci, je dobré hořčík preventivně doplňovat v rámci vyvážené tréninkové stravy.

Zdroje: ncbi, ods, brainmarket

76867

Diskuze k článku