Nekvalitní strava ovlivňuje vývoj dětí

Nekvalitní strava ovlivňuje vývoj dětí

Podle britských vědců může špatná strava brzdit růst u dětí. Výzkum odhalil, že průměrný rozdíl ve výšce u školou povinných dětí z celého světa je 20 centimetrů. Tato studie vycházela z dat sesbíraných od roku 1985 do roku 2019 od více než 65 milionů mladých lidí ve věku mezi pěti a devatenácti lety.

Tým vědců z univerzity Imperial College London uvádí, že v minulém roce pocházely ty nejvyšší ze všech sledovaných dětí z Nizozemí a Černé Hory. Naopak nejmenší děti byly z jihovýchodní Asie, latinské Ameriky a východní Afriky.

Výsledky podle výzkumníků ukazují, že nedostatek živin a zdravého jídla má u dětí velký vliv na jejich růst, což by z dlouhodobého hlediska mohlo mít vliv na jejich zdraví. Výsledky také ukazují, že v některých zemích jako jsou Čína, Jižní Korea a některé části jihovýchodní Asie se stravování dětí zlepšilo. V roce 1985 byli čínští adolescenti o 8 centimetrů menší než minulý rok. Průměrná výška mladých Britů se však za posledních 35 let snížila. Devatenáctiletí Britové, kteří byli v roce 1985 s průměrnou výškou 176,3 centimetrů v žebříčku nejvyšších na 28. místě, se v roce 2019 s průměrnou výškou 178,2 centimetrů propadli na 39. místo.

Součástí výzkumu byla také váha sledovaných adolescentů. Výzkumníci zjistili, že adolescenti z Pacifických ostrovů, Středního východu, USA a Nového Zélandu měli nejvyšší index tělesné hmotnosti (BMI), zatímco u adolescentů z jihoasijských zemí jako je Indie nebo Bangladéš byl BMI index nejnižší.

„V některých zemích děti zdravě rostou do věku pěti let, během školních let však u nich dochází ke zpomalení a zhoršení růstu. To ukazuje, že snaha zlepšit stravování u dětí předškolního věku je větší než u dětí školou povinných či adolescentů. Jedná se o velmi důležité téma, obzvláště teď v době pandemie nemoci COVID-19, kdy jsou školy po celém světě zavřeny a mnohé chudé rodiny si nemohou dovolit dopřát svým dětem adekvátní výživu,“ uvádí hlavní autor studie, profesor Majid Ezzati z katedry veřejného zdraví univerzity Imperial College London.

Další z vedoucích autorů studie, Dr. Andrea Rodriguez Martinez, dodává: „Naše zjištění by měla podnítit země k tomu, aby zvýšily dostupnost a snížily ceny zdravých a výživných potravin, protože to dětem pomůže, aby více rostly aniž by na svou výšku trpěly nadváhou. Bylo by tedy dobré, aby byly zavedeny potravinové poukázky na zdravé a výživné potraviny pro rodiny s nízkým příjmem a mělo by být také zavedeno bezplatné a zdravé stravování ve školách. Tyto kroky by umožnily dětem, aby lépe rostly a byly vyšší, a netrpěly nadváhou, což by bylo dobré pro jejich tělesné i duševní zdraví.“

Tato studie byla publikována v časopise The Lancet.

Zdroj: diabetes.co.uk

1081

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku