Jablka do jídelníčku diabetika patří, prospějí zdraví. Pochutnejte si na nich v jablečno-brusinkových sušenkách
Nejvhodnější umělá sladidla pro diabetiky
I člověk léčící se s diabetem může vychutnávat sladká jídla i nápoje, a to v podstatě díky umělým sladidlům. Ta u diabetika nijak zvlášť neovlivní hladinu cukru v krvi, což je v rámci kompenzace nemoci podstatné. Obecně lze mezi ně zařadit například přírodní cukry, i přesto je však v některých případech obezřetnost na místě.
Chcete vědět, jak si zdravě osladit život při cukrovce? Potom načerpejte inspiraci a slaďte umělými sladidly níže uvedenými, která jsou doporučována pro diabetiky. Je jich skutečně požehnaně. Kromě toho, že nerozhodí glykémii, jsou i nízkokalorická!
Proč je klasický cukr pro zdraví škodlivý?
Ten, kdo často a rád mlsá, ví, že cukr je jako droga. Jakmile si dá „něco na zub“ jednou, bude potřebovat stále víc a víc. Jednoduché cukry požívané ve velké míře, jsou tedy škodlivé nejen pro diabetiky, ale pro všechny lidi na světě. Vždyť už nyní se ví, že populace zkrátka a dobře čím dál více tloustne. Může za to nesprávná životospráva a nedostatek pohybu. Řešením touhy po sladkém mohou být právě umělá sladidla, nebo také přírodní náhražky cukru, které jsou pro organismus daleko prospěšnější a nezatěžují jej.
Diabetes mellitus a nejvhodnější přírodní sladidla
Diagnóza diabetes mellitus nemusí limitovat v tom ohledu, že si již nic skutečně dobrého a sladkého nedopřejete. Chce to jen důkladně vybírat druh sladidla. Představíme vám několik přírodních, které můžete bez obav začlenit do svého jídelníčku:
- Stévie: je ryze přírodním sladidlem, které se získává z tropické rostliny s latinským názvem Stevia rebaudiana (česky známá pod názvem stévie sladká). Na výrobu tohoto sladícího produktu se užívají zejména listy rostliny, které obsahují sloučeniny zvané steviol-glykosidy. A proč je stévie vhodná pro diabetiky? Hlavně proto, že je nízkokalorická a nezvyšuje hladinu glykémie. Negativem tohoto výrobku je to, že je poměrně drahý oproti jiným sladidlům.
- Xylitol: dalším zdravým přírodním sladidlem vhodným pro lidi s cukrovkou, je xylitol. Ten se získává například ze švestek, malin, kukuřice anebo z břízy. I přesto, že má sladící schopnost v podstatě stejnou jako rafinovaný cukr, je o dost zdravější a taktéž nízkokalorický. Kromě toho se stal velmi populární jako součást žvýkaček, bonbonů anebo zubních past (bojuje i proti vzniku kazu). Při konzumaci je záhodné, vyvarovat se nadměrnému množství. To může totiž vyvolat průjem.
- Yacon sirup: získává se z kořene rostliny zvané Smallanthus sonchifolius. Na první pohled vám tato surovina může připomínat hlízy brambor. Tento přírodní zázrak je ale daleko zdravější a hodnotnější pro lidský organismus. Yacon sirup je velmi vhodný pro diabetiky, jelikož nezatěžuje nijak metabolismus a dokonale osladí vše potřebné.
- Erythritol: tato sloučenina se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce. Diabetiky je vnímána velmi pozitivně, protože neobsahuje žádné kalorie a má vynikající sladivost.
Jaká sladidla používat s obezřetností anebo raději vůbec?
Ne všechny produkty, tvářící se jako zdravá a přírodní sladidla, jsou ideální pro diabetiky. Proto je zapotřebí jisté obezřetnosti před jejich používáním. Čemu byste se tedy raději měli vyhnout, pokud se léčíte s cukrovkou? Zde je výčet nevhodných sirupů:
- Rýžový sirup: protože obsahuje tento produkt stejný počet kalorií jako rafinovaný cukr, není pro diabetiky vhodný. Může zvyšovat hladinu cukru v krvi.
- Javorový sirup: u něj je užívání při cukrovce v mnoha případech diskutabilní. Jisté zdroje tvrdí, že je zdravý, ovšem obsahuje sacharidy, které rozhodně diabetikovi nesvědčí. Tento produkt tedy raději ne.
- Agávový sirup: je na tom obdobně se složením, jako ten rýžový. Vzhledem k tomu, že není nízkokalorický (obsahuje dokonce více kalorií jak rafinovaný bílý cukr), neměl by ho člověk s cukrovkou používat.
Když nastoupí syntetické náhražky cukru
Na trhu se samozřejmě objevují nejen přírodní sladidla, ale i ta synteticky vyráběná. Zelenou můžete jako diabetik dát například sukralóze, aspartamu, sacharinu anebo acesulfamu draselnému. Všechny tyto výrobky jsou vhodné pro lidi s cukrovkou a nejčastěji se prodávají ve formě tabletek či prášku.
Autor: Iveta Reinisch, Foto: Shutterstock
10654
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný