Nejlepší ovoce pro diabetiky: Nízkosacharidové s nízkým GI sníží riziko komplikací spojených s cukrovkou

Nejlepší ovoce pro diabetiky: Nízkosacharidové s nízkým GI sníží riziko komplikací spojených s cukrovkou
Ovoce s nízkým glykemickým indexem je pro diabetiky prospěšné Zdroj: Unsplash

Může diabetik ovoce, či nikoliv? Častá otázka, kterou si osoby potýkající se s cukrovkou pokládají. Rozšířený názor, že ovoce kvůli obsahu sacharidů na talíř diabetiků nepatří, není správný. Stačí zvolit druhy s nízkým obsahem sacharidů i nízkým glykemickým indexem a můžete ovocem bez výčitek zahnat chutě na sladké.

Čerstvé ovoce je i pro diabetiky dobrou volbou, která dodá vitamíny, minerály a zároveň může – navzdory všem mnohdy nesprávně tradovaným postojům – pomoci udržovat hladiny cukru v krvi v normě a snížit riziko komplikací, které s tímto onemocněním souvisejí – ať už jde o onemocnění ledvin, diabetickou retinopatii, neuropatii či srdeční choroby.

Ovoce na talíř diabetiků patří

Mnoho druhů ovoce je doslova nabitých vitamíny a minerály a také vlákninou, která je diabetikům velmi doporučována, jelikož je schopna regulovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Zároveň vláknina také podporuje pocit sytosti a zabraňuje přejídání se. Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2017, dokonce přišla s tím, že bohatá konzumace čerstvého ovoce snižuje riziko komplikací u diabetiků a taktéž snižuje riziko vzniku cukrovky u těch, kteří se s tímto onemocněním zatím nepotýkají. Nižší pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu u osob konzumujících ovoce pak potvrdila i studie z roku 2021.

Vánoční horoskop pro všechna znamení: Berany zasáhne nečekaná zpráva, Ryby prožijí romantiku

V době kolem Vánoc se dějí magické věci – a to nejen u vánočního stromečku. Pojďme se podívat, zda se nějaká kouzla a čáry budou dít i u vás. Na ...

Jezte celé ovoce, vyvarujte se ovocných šťáv

Pro diabetiky je důležité konzumovat ovoce celé, v jeho přírodní formě. Vyhnout by se naopak měli ovocným šťávám a džusům z ovoce, které obsahují vysokou koncentraci sacharidů (jsou připravovány z většího množství ovoce, než jsme schopni v syrovém stavu konzumovat) a mnohdy mohou být i doslazované. Takže zatímco konzumace celého ovoce je prospěšná, konzumace ovocných šťáv je naopak spojena s vyšším rizikem vzniku cukrovky.

Zároveň také pamatujte na to, že i u konzumace ovoce je třeba hlídat si příjem sacharidů – jedna porce ovoce by měla obsahovat maximálně 15 gramů sacharidů.

Ovoce vhodné pro diabetiky

Jakožto diabetici byste vždy měli volit ovoce nízkosacharidové a s nízkým glykemickým indexem. Které druhy jsou pro vás vhodné?

  • Jablka – jsou bohatým zdrojem vlákniny a vitamínu C. Jíst byste je měli vždy se slupkou, která obsahuje nejvíce vlákniny a zároveň také antioxidantů.
  • Hrušky – stejně jako jablka jsou i hrušky bohatým zdrojem vlákniny.
  • Bobulovité ovoce – jahody, borůvky i ostatní bobule jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vlákniny, jakož i vitamínů a minerálů (vitamín C a K, mangan, draslík).
  • Citrusy – pomeranče či grapefruity jsou zásobárnou vitamínu C a zároveň hydratují organismus. Zároveň jsou také bohatým zdrojem folátu podporujícího tvorbu červených krvinek a draslíku, který pomáhá normalizovat krevní tlak.
  • Kiwi – kromě vlákniny a vitamínu C dodá kiwi vašemu organismu také dostatek draslíku, který je důležitý pro správnou činnost srdce, svalů i metabolické procesy v těle.
  • Třešně – toto sezónní ovoce je pro diabetiky vhodné zejména díky vysokému obsahu antioxidantů, které bojují proti zánětům v těle a jsou prospěšné také jako prevence proti srdečním chorobám, rakovině a dalším nemocem.
  • Meruňky – vedle vlákniny obsahují meruňky velké množství vitamínu A, který je důležitý pro váš zrak a imunitní systém.
  • Broskve – stejně jako kiwi obsahují i broskve velké množství draslíku, jakož i vitamínu C, který napomáhá procesu hojení ran.

Mocný minerál diabetiků: Zinek reguluje cukr, zlepšuje hojení ran a snižuje riziko komplikací u covidu-19

Zinek je velmi důležitým minerálem, který je nezbytný pro celou řadu funkcí organismu. Je zodpovědný za správný vývoj organismu – pokud chybí v ...

Tip na závěr

Výše uvedené druhy můžete – v přiměřeném množství – konzumovat samostatně, nebo je smíchat s jogurtem s nízkým obsahem tuku, a vytvořit si tak zdravou svačinku, která nejen prospěje vašemu organismu, ale zároveň zažene i vaši mlsnou.

Zdroje: journals.plos.org, cdc.gov, hsph.harvard.edu, academic.oup.com, diabetes.org

144981

Diskuze k článku