Nejlepší i nejhorší nápoje pro diabetiky? Nemusíte pít jen vodu, ale pozor si dejte na limonády bez cukru

Nejlepší i nejhorší nápoje pro diabetiky? Nemusíte pít jen vodu, ale pozor si dejte na limonády bez cukru
Pitný režim je důležitý nejen při diabetu Zdroj: boyarkinamarina/Freepik

Dodržování pitného režimu je zásadní, ať už máte cukrovku, či nikoliv. Tím nejdoporučovanějším nápojem pro uhašení žízně i doplnění tekutin do organismu je čistá voda. Ta je samozřejmě nejvhodnější i pro diabetiky. Ale rozhodně nemusí být jediným nápojem, který si můžete bez výčitek a obav o své zdraví při diabetu dopřát. Pojďme se proto podívat, jaké nápoje jsou pro diabetiky vhodné, a kterým se raději vyhnout. Osvětlíme si i to, proč byste měli být obezřetní při pití bublinkových limonád bez cukru.

Při onemocnění cukrovkou je důležité hlídat si nejen správnou stravu, ale také pít vhodné nápoje. Nejlepší jsou samozřejmě ty, které nemají žádné, nebo jen malý počet kalorií, aby nedocházelo k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, přesto však není nutné spoléhat se jen na vodu.

Vhodné nápoje při cukrovce

Vynecháme-li teď zcela čistou, neperlivou vodu, která je rozhodně volbou číslo jedna, můžete si bez výčitek dopřát i některé z následujících nápojů.

Domácí limonáda pro diabetiky

Tím nejjednodušším způsobem, jak zůstat při pití vody, ale dopřát si u ní i nějakou tu chuť, je příprava domácí limonády. Do džbánu vody můžete vymačkat šťávu z citronu, limetky či grapefruitu, přidat pár snítek máty či meduňky a osladit ji pomocí stévie. Vytvoříte si tak osvěžující a lahodný nápoj s nízkým obsahem uhlohydrátů, který v horkých letních dnech můžete navíc doplnit kostkou ledu.

Do limonády můžete přidat také bobuloviny, jako je rybíz, maliny, borůvky, ostružiny či jahody, které jsou pro diabetiky vhodné – jen pamatujte na to, že i toto ovoce obsahuje sacharidy, proto je nezapomeňte započítat do svého denního příjmu.

Kokosová voda: Zdravý nápoj nejen pro diabetiky. Dodá minerály a podpoří zdraví srdce i ledvin

Kokos je plodem kokosovníku ořechoplodého neboli kokosové palmy. Ty prosperují v teplých oblastech s dostatkem vlhkosti, proto se jim nejlépe ...

Zelený či bylinkový čaj

Další skvělou a zároveň chutnou volbou je pití čaje. Vybírat můžete mezi zelenými, černými, bílými, bylinkovými i oolong čaji, přičemž vždy byste je měli konzumovat neslazené. Z bylinkových čajů jsou vhodnými variantami například heřmánkový, ibiškový, kopřivový či mátový čaj. Pozitivní vliv na celkové zdraví má pak zelený čaj, jehož každodenní konzumace může dle vědců dokonce snížit riziko cukrovky 2. typu.

Čaje navíc obsahují antioxidační sloučeniny včetně karotenoidů, flavonoidů a fenolových kyselin, které mají pozitivní přinos pro zdraví. Vhodnou variantou pro diabetiky je pak také rooibos, který není čajem v pravém slova smyslu, ale jedná se o bezkofeinovou variantu zeleného či černého čaje s řadou zdravotních benefitů.

Podrobnější informace o tom, které čaje jsou pro diabetiky nejlepší, si můžete přečíst v našem dřívějším článku ZDE.

Kombucha

Ze slazeného černého či zeleného čaje si díky fermentaci a symbiotické kultuře bakterií a kvasinek můžete vytvořit probiotický a zdraví velmi prospěšný nápoj nazývaný kombucha. Ten má nízký obsah cukru, jelikož se většina použitého cukru během fermentace přemění na kyseliny. Navíc je tento nápoj plný probiotik, tedy prospěšných bakterií, které mohou pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi u diabetiků 2. typu. Připravit si jej můžete doma pomocí vlastní kultury, nebo si jej zakoupit již hotový – v případě koupě v obchodě však zkontrolujte, zda kombucha neobsahuje přidaný cukr.

Mléko

I když je konzumace mléka mnohdy kontroverzním tématem, nedá se mu upřít to, že obsahuje důležité vitamíny a minerály, proto jej v přiměřeném množství (tj. 1–2 skleničky denně) můžete zařadit i do pitného režimu při cukrovce. Jen je třeba myslet na to, že mléko obsahuje tuk, jakož i přirozeně se vyskytující mléčný cukr laktózu, takže je třeba do celkového denního příjmu sacharidů započítat i všechny vypité mléčné nápoje.

Nicméně vědci došli k závěru, že obsah tuku v mléce má jen velmi malý vliv na hladinu cukru v krvi, přičemž plnotučné mléko může dokonce zpomalit trávení a vstřebávání cukrů, což znamená, že může snížit riziko rychlého zvýšení hladiny cukru v krvi ve srovnání s nízkotučným mlékem. Proti náhlému nárůstu hladiny cukru v krvi pak navíc působí také bílkoviny, jež jsou v mléce obsaženy.

Rostlinné alternativy mléka

V posledních letech se velmi oblíbenými staly rostlinné alternativy mléka – ty jsou vhodné i pro osoby s laktózovou intolerancí. Velmi oblíbené je například mandlové, ořechové, ovesné, sójové, makové či kokosové mléko. Připravit si je můžete buď sami doma (na internetu naleznete celou řadu návodů), nebo si je můžete zakoupit již hotové v obchodě. Pokud si je však budete pořizovat v prodejně, nezapomeňte zkontrolovat jejich složení – zda nejsou slazené, a případně jaké cukry obsahují. Volit byste měli vždy neslazená rostlinná mléka.

Zeleninové smoothie

Ozvláštnit svůj pitný režim můžete také pomocí zeleninových smoothie, která vás nejen hydratují, ale dodají vašemu tělu také vlákninu, vitamíny a minerály. Vyrobit je můžete doma v mixéru tak, že do menšího množství vody dáte vlastní směs zelené listové zeleniny (např. špenát, celer), přidat můžete okurku a pro lepší chuť i hrstku lesního ovoce – nezapomeňte však sacharidy z ovoce započítat do denního příjmu sacharidů.

Káva

I když káva není nápojem, který byste mohli započítávat do svého denního příjmu tekutin, přesto jej můžete jako diabetici do svého pitného režimu zařadit. Dopřejete-li si kafe neslazené a ideálně bez mléka, můžete dokonce těžit z jeho pozitivních přínosů na zdraví – ať už jde o zrychlení metabolismu, povzbuzující účinky, či snížení rizika neurodegenerativních onemocnění. Káva dokonce snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu, a to až o 11 %.

Kávu je však třeba konzumovat v přiměřeném množství. Pamatujte na to, že zvyšuje krevní tlak, proto byste se jí měli vyhnout v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem. A důležité je také nepít kávu na lačný žaludek – o důvodech jsme vás informovali ZDE.

Můj příběh: Exmanžel mi odmítá platit výživné. Mstí se za cukrovku našeho syna

Lenka (35) se stala před pěti lety šťastnou maminkou. S manželem měli poměrně harmonické manželství, rozuměli si, měli společné zájmy, a tak když ...

Nápoje nevhodné pro diabetiky

A nyní se pojďme zaměřit na kategorii nápojů, kterým byste se měli jakožto diabetici zcela vyhnout, nebo je alespoň v co největší míře omezit.

Energetické nápoje

Zcela nevhodné jsou (nejen) pro diabetiky energetické nápoje – ty kromě vysoké množství kofeinu obsahují i vysoké množství sacharidů, takže mohou způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Velké množství kofeinu pak zase může vést ke zvýšení krevního tlaku, nespavosti i zvýšené nervozitě.

Ovocná smoothie a džusy

I když jsou 100% ovocné šťávy či džusy zdrojem vitamínů, obsahují velké množství sacharidů, které může vést k prudkému nárůstu glykémie. Je třeba uvědomit si, že tyto nápoje jsou vyrobeny z mnohem většího množství ovoce, než byste byli schopni sníst v jejich celistvém stavu. Oproti čerstvému ovoci pak neobsahují ani srovnatelné množství vlákniny.

Pokud si však tyto nápoje nechcete odpustit, volte alespoň takové, které jsou vyrobeny bez přidaného cukru a konzumujte je pouze v omezeném množství. Jejich příjem pak nezapomeňte započítat do celkového příjmu sacharidů.

Alkoholické nápoje

Obezřetní byste měli být také při konzumaci alkoholických nápojů. Vyhnout byste se měli především konzumaci tvrdého alkoholu, jakož i piva či sladkých likérů. Navíc je třeba pamatovat na to, že alkohol může způsobit pokles hladiny cukru v krvi i po několika hodinách po jeho požití, na což je třeba myslet zejména tehdy, pícháte-li si inzulín nebo užíváte-li jiné léky, které mohou způsobit hypoglykémii. Studie z roku 2016 pak došla k závěru, že příjem alkoholu je spojen s vyšším rizikem prediabetu.

Nechcete-li se přeci jen při významných událostech o alkohol ani jako diabetici ochuzovat, sáhněte po suchém bílém či červeném víně. Vhodnější variantou je červené víno, které má antioxidační vlastnosti a může mít nižší obsah sacharidů oproti bílému (nesmí se však jednat o sladší varianty).

Z deníku diabetika: Prášky na cukrovku mě málem připravily o práci. Pomohl mi až pobyt v nemocnici

Petrovi diagnostikovali diabetes 2. typu před třemi lety. Necítil se dobře, byl často unavený, měl neustálou žízeň a celkově se cítil slabý. Šel ...

Proč se vyhnout konzumaci limonád bez obsahu cukru

Takzvané sugar free nebo cukr free limonády, které neobsahují přidaný cukr, jsou velmi oblíbené a mohlo by se zdát, že jsou dobrou alternativou slazených nápojů. Problémem však je, že i když jsou tyto limonády bez cukru, obsahují mnohdy nejrůznější přísady (např. umělé příchutě, barviva, kyseliny, konzervační látky a kofein) a umělá sladidla, jako je aspartam, sacharin, sukralóza či acesulfam K. I když jsou tato umělá sladidla schválená jako bezpečná, přeci jen se objevují o jejich bezpečnosti pochybnosti, jako je tomu například u aspartamu, a jsou podrobována dalšímu zkoumání.

Studie pak také odhalily, že zvýšený příjem „dietních“ sycených nápojů zvyšuje riziko metabolického syndromu, mezi jehož symptomy patří vysoký krevní tlak, vysoké hladiny triglyceridů, nízké hladiny HDL (dobrého) cholesterolu, vysoká hladina cukru v krvi či zvýšené množství tuku v oblasti pasu.

Vždy je tedy třeba zkoumat složení konkrétního syceného nápoje – vyvarujte se zejména těch nápojů, které obsahují velké množství umělých přísad. A chcete-li mít jistotu, že je váš pitný režim zdravý, sáhněte raději po osvědčených variantách či čisté vodě.

Zdroj: autorský článek

45230

Diskuze k článku