Diabetik Tom Hanks se zdravotně skvěle drží. V novém filmu Here omládl o desítky let
Nejlepší čaje pro diabetiky: Regulují hladiny cukru v krvi a zvyšují citlivost na inzulin
Zdroj: KamranAydinov / Freepik
Pochmurné podzimní dny přímo vybízejí k posezení u šálku čaje. Rádi se jím zahřejí i ti, kteří mu v teplých měsících zrovna neholdují. Je ale čaj prospěšný i pro diabetiky? A jaký druh čaje je při cukrovce vhodný? Na to se zaměříme v dnešním článku. Už dopředu ale můžeme prozradit, že některé čaje mají opravdu pozitivní zdravotní přínosy.
Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě – některé zdroje uvádějí, že je dokonce hned druhým nejoblíbenějším nápojem, první místo zaujímá voda. Jeho původ nalezneme v Číně – dle jedné staré legendy, která vypráví příběh o čínském císaři, jemuž náhodou spadly čajové lístky do kotlíku s vodou během doby, kdy meditoval, a on pak poprvé ochutnal tento lahodný nápoj, by měla být tradice pití čaje stará již více než pět tisíc let. Na trhu dnes nalezneme celou řadu čajů, přičemž některé z nich jsou zvláště prospěšné pro osoby s cukrovkou, jelikož pomáhají podporovat kontrolu hladiny cukru v krvi, snižují zánět a zvyšují citlivost na inzulin.
Od černého čaje přes zelený až po bylinný
Pokud bychom měli hovořit o pravém čaji, pak je to ten, který pochází z listů čajovníku čínského, latinsky Camellia sinensis. Z něj na základě způsobu zpracování po sklizni získáváme čaj černý, zelený a oolong. Dále se pak jako o čajích mluví i o výluzích z bylin, které označujeme jako bylinné čaje, případně se připravuje čaj i z ovoce, tedy ovocný čaj. Jak pravé čaje, tak bylinné čaje jsou spojovány s řadou zdravotních přínosů díky účinným rostlinným sloučeninám, které obsahují.
Charcotova noha: méně známá nemoc diabetiků. Může způsobit deformaci nohy či propad nožní klenby
Pokud vám zní název Charcotova neuroosteoarthropatie příliš složitě a moc netušíte, co si pod ním představit, pak si ho pojďme trochu rozložit a ...
Proč by měli diabetici pít čaj?
Pro diabetiky je důležitá regulace hladin cukru v krvi – klíčový je proto nejen samotný výběr potravin, ale i nápojů, jež tyto hladiny cukru optimalizují. Vždy by proto měli volit bezkalorické nebo velmi málo kalorické nápoje, kam patří i neslazený čaj. Některé druhy čaje pak navíc obsahují látky, jež dokážou regulovat hladiny krevního cukru, snižovat záněty v těle a díky obsahu antioxidantů také bojují proti poškození buněk. Pravidelný pitný režim navíc brání dehydrataci organismu – a právě i dostatek tekutin je pro regulaci krevního cukru velmi důležitý. Které čaje tedy mají diabetici upřednostnit?
Zelený čaj
Bez pochyby nejdiskutovanějším čajem v souvislosti s diabetem, jakož i se ztrátou přebytečných kil, je zelený čaj. Není proto divu, že se na něj zaměřuje řada studií. Například studie z roku 2019 prokázala, že zelený čaj snižuje glykaci proteinů a zlepšuje hyperglykémie u diabetických myší a potkanů. Odhalila také, že některé ze sloučenin obsažené v zeleném čaji, včetně epigalokatechin galátu (EGCG), snižují hladinu cukru v krvi. Tato zjištění tak potvrzují, že zelený čaj může být užitečný při léčbě diabetu.
Další ze studií z roku 2019 pak zjistila, že pití zeleného čaje může pomoci snížit poškození buněk, snížit zánět a optimalizovat kontrolu hladiny cukru v krvi. Významné snížení hladin cukru v krvi nalačno a hemoglobinu A1c (HbA1c) při konzumaci zeleného čaje pak potvrdilo i 17 randomizovaných studií, jejichž výsledky byly zveřejněny v roce 2013. Obecně je pak doporučováno pít 3–4 šálky zeleného čaje denně.
Černý čaj
Stejně jako zelený čaj má pozitivní přínosy pro diabetiky i černý čaj, a to především díky obsahu theaflavinů a thearubiginů, jež se vyznačují protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi, jakož i schopností snižovat hladinu cukru v krvi. Studie z roku 2018 prováděná na hlodavcích zjistila, že černý čaj může podpořit zdravou sekreci inzulínu tím, že chrání buňky slinivky břišní, které vylučují inzulín. Zjistila také, že tento druh čaje narušuje vstřebávání sacharidů, jelikož zvládne potlačovat určité enzymy, čímž pomáhá udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Studie černého čaje byly prováděny i u lidí, ale i když přinesly pozitivní účinek, nebyl zcela jasný přesný mechanismus účinku. Například studie z roku 2017 zkoumala 24 osob s prediabetem a došla k závěru, že pravidelné pití černého čaje významně snížilo hladinu cukru v krvi ve srovnání s kontrolní skupinou. Stejně jako u zeleného čaje, tak i u černého čaje se doporučuje pití 3–4 šálků denně.
Nové příspěvky pro diabetiky: zdravotní pojišťovna navíc přispěje i na rehabilitační a rekondiční aktivity
Vzhledem k neustálému zdražování a rostoucí inflaci se rozhodla největší česká zdravotní pojišťovna – VZP navýšit na rok 2024 rozpočet fondu ...
Bylinné čaje
Z bylinných čajů jsou pro diabetiky doporučovány následující druhy.
Ibiškový čaj
Nálev připravený z okvětních lístků Hibiscus sabdariffa obsahuje řadu prospěšných polyfenolových antioxidantů, včetně organických kyselin a antokyanů, a je proto doporučován při vysokém krevním tlaku či pro snížení zánětu v těle. Studie z roku 2008 zaznamenala významné snížení systolického krevního tlaku u 60 testovaných diabetiků, kteří užívali 240 ml ibiškového čaje 2× denně po dobu 30 dnů. Další studie pak došly k závěru, že ibišek může snižovat inzulinovou rezistenci.
Heřmánkový čaj
Má nejen potenciál optimalizovat kontrolu hladiny cukru v krvi, ale může také pomoci chránit před oxidativním stresem díky vysokému obsahu antioxidantů. Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2014, zaznamenala významné snížení hladiny HbA1c a inzulínu ve srovnání s kontrolní skupinou. Zkoumáno bylo 64 diabetiků, kteří pili 150 ml heřmánkového čaje 3× denně po dobu 2 týdnů.
Skořicový čaj
Zkoumání jsou podrobovány především doplňky stravy s obsahem skořice, jež jsou v koncentrovaných dávkách schopny pomáhat snížit hladinu cukru v krvi. I když jsou u pití skořicového čaje zaznamenávány také pozitivní účinky, je třeba důkladnějšího zkoumání. Nicméně studie z roku 2015 zkoumala 30 dospělých osob s normálními hladinami cukru v krvi a došla k závěru, že vypití 100 ml skořicového čaje před požitím roztoku cukru vedlo ke snížení hladiny cukru v krvi ve srovnání s kontrolní skupinou.
Kurkumový čaj
Velmi slibné účinky na diabetes má kurkumin, hlavní složka kurkumy, který může podporovat zdravou hladinu cukru v krvi zlepšením citlivosti na inzulin a zvýšením příjmu glukózy v tkáních, jak bylo zjištěno ve studii z roku 2020. Tato studie taktéž zjistila, že příjem kurkuminu byl spojen s významně sníženou hladinou krevního cukru a krevních lipidů a pomáhal také snížit poškození buněk, snížit hladiny prozánětlivých sloučenin a zlepšit funkci ledvin. Kurkuma má také silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což je pro diabetiky velmi prospěšné. Předpokládá se tedy, že i popíjení kurkumového čaje má jisté účinky na diabetes, je však třeba důkladnějšího zkoumání.
Meduňkový čaj
Byť je meduňka užívána zejména pro své uklidňující účinky, studie z roku 2018, která byla provedena na 62 osobách s diabetem 2. typu, došla k závěru, že užívání doplňků stravy obsahujících 700 mg meduňky denně po dobu 12 týdnů významně snížilo hladinu cukru v krvi nalačno, HbA1c, krevní tlak, hladinu triglyceridů a markery zánětu ve srovnání se skupinou, jíž bylo podáváno placebo. Zda však bude mít podobné účinky i pití čaje, je otázkou dalších výzkumů. Nicméně esenciální oleje, jež meduňka obsahuje, mají dle studie z roku 2010 inhibovat syntézu glukózy v těle, což vede ke snížení hladiny cukru v krvi.
Upozornění na závěr
I když studie dokazují pozitivní přínosy popíjení některých druhů čajů, mějte vždy na paměti, že jejich konzumace by měla být odvislá od vašeho zdravotního stavu. Zejména bylinné čaje mohou interagovat s některými z vámi užívaných léků. Proto byste se měli vždy o jejich pravidelném pití poradit s ošetřujícím lékařem nebo diabetologem.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, vegmania.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Foto: Freepik
120483