Nejlepší a nejhorší potraviny a nápoje pro diabetiky: Správný jídelníček může snížit riziko rozvoje vážných komplikací
Cukrovka a prediabetes vyžadují důkladnou pozornost při výběru potravin a nápojů, protože některé z nich mohou negativně ovlivnit hladinu glukózy v krvi a zvyšovat riziko komplikací spojených s diabetem. Zatímco potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkoviny, ovoce a zdravé tuky mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilní, jiné, například potraviny s přidanými cukry nebo nasycené tuky, mohou zdravotní stav zhoršit. Je důležité nejen vybírat správné potraviny, ale také se vyhnout určitým nápojům a ultrazpracovaným potravinám, nebo je alespoň omezit.
Některé potraviny a nápoje mohou zvyšovat glykémii a podporovat záněty. To pak může vést k riziku rozvoje prediabetu a cukrovky. Konzumace jiných potravin a nápojů může na druhé straně podpořit zdravou hladinu cukru v krvi a snížit pravděpodobnost výskytu dalších chronických onemocnění. Správný výběr stravy je tedy nesmírně důležitý, zejména proto, že prediabetes a cukrovka mohou zvyšovat riziko dalších chronických onemocnění, včetně srdečních onemocnění, onemocnění ledvin a slepoty.
Nejlepší potraviny pro diabetiky
Pokud patříte mezi prediabetiky nebo žijete s cukrovkou, můžete jíst většinu potravin. Některé z nich jsou ale obzvláště zdravé.
- Potraviny bohaté na vlákninu: Konzumace dostatečného množství vlákniny vám pomůže zůstat déle sytí a vyhnout se únavě, která přichází po konzumaci sladkých potravin. Mnoho potravin bohatých na vlákninu má také nízký glykemický index (GI). Příkladem je neškrobová zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka.
- Potraviny bohaté na bílkoviny: Konzumace libového masa vás zasytí a dodá vám důležitou svalovou energii. Můžete jíst veškeré libové maso – včetně libového hovězího, vepřového a drůbežího. Na jídelníček můžete zařadit také ryby a rostlinné zdroje bílkovin.
- Ovoce: Poskytuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů spolu s antioxidanty a vlákninou. Ovoce je zdrojem sacharidů, proto je nutno vybírat ovoce s nízkým až středním glykemickým indexem, jako jsou například bobuloviny, jablka, kiwi, meruňky a citrusové plody.
- Zdravé tuky: Vaše tělo potřebuje tuky, proto je nezbytné je do jídelníčku zařadit. Mezi zdroje zdravých tuků patří například olivový olej a avokádo.
- Neslazené nápoje: Pokud máte prediabetes nebo cukrovku, nemusíte zůstat jen u vody. Můžete pít různé čaje nebo kávu, samozřejmě bez cukru. Mezi vhodné nápoje patří také mléko, kombucha nebo minerální vody.
Potraviny, které můžete jíst, se mohou lišit podle toho, zda máte prediabetes, diabetes 1. typu nebo diabetes 2. typu. Roli může hrát také váš metabolismus, proto je dobré poradit se o nejvhodnějším stravovacím plánu se zdravotníkem nebo registrovaným dietologem.
Fenomén úsvitu postihuje skoro polovinu diabetiků
Fenomén úsvitu je stav, při kterém dochází k nárůstu hladiny cukru v krvi v časných ranních hodinách, obvykle mezi druhou a osmou hodinou ranní. ...
Potraviny, kterým by se diabetici měli vyhnout
A pak jsou tu potraviny, kterým by se diabetici měli vyhnout obloukem. Omezení takových potravin a nápojů jim může pomoci zvládat jejich zdravotní stav a snížit riziko komplikací. Které to jsou?
- Potraviny s přidanými cukry: Omezení přidaných cukrů může pomoci udržet hladinu glukózy v krvi v cílovém rozmezí. Typickým příkladem jsou určité druhy pečiva, například koláče, sušenky a dorty.
- Nápoje s přidaným cukrem: Slazené nápoje, jako jsou limonády, ochucené kávové nápoje, mnohé energetické nápoje, ovocné punče, limonády a některé míchané nápoje, poskytují prázdné kalorie a nenabízejí žádné živiny. Jejich omezení může pomoci snížit hladinu glukózy, krevních tuků a pravděpodobnost vzniku ztukovatění jater.
- Potraviny s nasycenými tuky: Konzumace nasycených tuků může zvýšit hladinu cholesterolu a pravděpodobnost srdečního onemocnění. Americká diabetická asociace doporučuje zajistit, aby nejvýše 10 % denních kalorií pocházelo z nasycených tuků. Mezi potraviny obsahující nasycené tuky patří maso a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, drůbeží kůže a oleje, jako je palmový a kokosový.
- Alkohol: Pokud máte cukrovku, měli byste konzumaci alkoholu výrazně omezit, v ideálním případě se mu zcela vyhnout. Alkohol totiž může omezit schopnost jater uvolňovat glukózu a může ovlivňovat také některé léky na cukrovku.
- Ultrazpracované potraviny: Do této kategorie patří potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů, rafinovaných obilovin, nezdravých tuků a konzervantů. Ultrazpracované potraviny obsahují také složky, které byste do jídla normálně nepřidávali, například kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Konzumace těchto potravin výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu.
Noční můra diabetiků aneb Co se děje s tělem, které trápí zánět
Zánět je imunitní reakce tělesného imunitního systému při vnímaném poranění nebo infekci. Při poranění zánět způsobí, že daná oblast zčervená a ...
Cukrovka a sacharidy
Sacharidy, bílkoviny a tuky jsou makronutrienty, které dodávají tělu energii a podporují ho při plnění základních funkcí. Zejména sacharidy jsou hlavním zdrojem paliva pro tělo. Vyskytují se v různých formách, včetně škrobů, cukrů a vlákniny. Všechny sacharidy kromě vlákniny se v těle štěpí na glukózu.
Inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní, pak pomáhá transportovat glukózu z krevního oběhu do tělesných buněk, kde může být glukóza využita k výrobě energie.
Pokud však máte cukrovku 2. typu, která tvoří 90–95 % případů cukrovky, vaše tělo nedokáže glukózu z krevního oběhu účinně odstraňovat. To vede k vysoké hladině glukózy v krvi. Ta způsobuje, že slinivka břišní musí vyrábět více inzulínu. Časem se může stát, že se slinivka opotřebuje a bude produkovat málo inzulínu.
Diabetici by tedy měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, co jedí, zejména druhům a množství sacharidů, které do jídla zařazují, aby dokázali hladinu glukózy v krvi regulovat. Tak mohou zabránit prudkým výkyvům glykémie a snížit riziko dlouhodobých komplikací.
Správná skladba jídelníčku je klíčová
Mít cukrovku nebo prediabetes nemusí nutně znamenat, že se musíte zcela vyhýbat určitým potravinám nebo skupinám potravin. Povědomí o tom, co jíst a čemu se vyhnout, je ale klíčové pro efektivní zvládání cukrovky a prediabetu. Vhodná strava může podpořit zdraví a pomoci předejít dalším chronickým onemocněním, která mohou být spojena s cukrovkou.
Zdroj: healthline.com, dále dle textu
3010