Nejčastější otázky a odpovědi na téma diabetes u žen

Nejčastější otázky a odpovědi na téma diabetes u žen
Zdroj: Shutterstock

Diabetes mellitus I. nebo II. typu je onemocnění, které může postihnout jak muže tak ženy. Právě něžné pohlaví však může řešit hned několik komplikací spojených s touto celoživotní nemocí. Jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi na téma diabetes u žen? Pojďte je poodhalit společně s námi.

Hodnoty glykémie se mohou u diabetiček v klimakteriu podobat horské dráze. Proto je důležitý pravidelný monitoring.

Dle statistických údajů je v ČR (dle ÚZIS) již několikátý rok v řadě více žen diabetiček. Dostupné jsou údaje z roku 2013, kdy jich bylo celkem něco málo přes 449 tisíc. Větší počet zahrnuje diabetes II. typu. Mužů diabetiků bylo před devíti lety asi o 37 000 méně. Nyní však nahlédněme na nejčastější obtíže dam.

„Proč jsem jakožto diabetička více ohrožena vaginálními mykózami a infekcemi močových cest?“

Vaginální mykózy nebo také infekce močových cest ohrožují častěji diabetičky, jelikož se mohou potýkat s oslabeným imunitním systémem i zhoršeným krevním oběhem. Svou roli samozřejmě hraje i dekompenzace diabetu (zejména dlouhodobé hyperglykémie), která obtíže jen zhorší. Proto by měly dámy v rámci prevence myslet na posilování imunity a současně na dodržování režimových opatření souvisejících s jejich nemocí. Vhodné je též pít dostatek vody, nosit bavlněné spodní prádlo a nezadržovat moč při pocitu naplněného močového měchýře.

Jak co nejlépe předejít kvasinkové infekci?

Kromě vysoké hladiny cukru v krvi mohou vyvolat kvasinkovou infekci i jiné faktory, jako například dlouhodobé užívání antibiotik, užívání ...

„Může menstruační cyklus či menopauza ovlivnit můj diabetes?“

Hormonální hladina může těsně před menstruací nebo i během ní značně kolísat. To častokrát ztíží předvídatelnost glykémie. Během cyklu se nezřídka kdy objevují i nejrůznější chutě na sladké, což vede u nejedné dámy k dekompenzaci cukrovky (při porušení diety). Podstatné je, aby žena před menstruací i během ní častěji měřila svou glykémii. Diabetičky I. typu pak mohou před menzesem vyžadovat navýšení dávek inzulínu, vždy by se však měly poradit s ošetřujícím lékařem. Prospěšný bude současně pro dámy v tomto čase pohyb, dostatek spánku a správné plánování jídelníčku.

Co se týká menopauzy, hladinu cukru v krvi v mnoha případech destabilizuje hormon estrogen, kterého tělo produkuje podstatně méně. Ženy obvykle v tomto období života přibírají na váze, což si vyžádá u diabetiček I. typu zvýšenou potřebu inzulínu. Návaly horka a zvýšené pocení zase mohou narušit klidný spánek, což stabilní glykémii též nepřidá. Dámy v klimakteriu by se měly poradit s diabetologem, jak co nejlépe kompenzovat svou nemoc (je možné změnit dávkování léků). Gynekolog poradí, jak vyzrát na nežádoucí projevy menopauzy. Obecně opět prospěje i pohybová aktivita a zdravé jídlo. 

Jak cukrovka ovlivní můj intimní život?“

Leckterá diabetička se může potýkat se sníženým zájmem o intimní život. A když už jej nezavrhuje, existuje zde riziko vaginální suchosti. Tento stav způsobí bolestivý či nepříjemný pohlavní styk. Příčinou bývá zhoršené prokrvování, poškození nervových zakončení, léky na diabetes i rozkolísané hormony. Řešení však existuje! Vaginální suchost vyřeší například lubrikanty. Sexuální apetit pak podpoří specifická pánevní cvičení (lze se inspirovat na internetu instruktážními videi). Možností se tedy nabízí hned několik.

Těhotné ženy s diabetem se nevyhnou častějším kontrolám u lékaře. | zdroj: Shutterstock

Mohu s diabetem otěhotnět? Jaká existují rizika?“

Ženy s diabetem se samozřejmě mohou stát matkami, měly by však miminko plánovat. Těhotenství při této nemoci totiž představuje určitá rizika, jako je například preeklampsie (vyznačuje se vysokým krevním tlakem těhotné). I miminko může být ohrožené. Čím vlastně?

  • předčasným porodem
  • hypoglykémií po porodu
  • vrozenými vadami

Diabetičky také rodí velmi často děti, které mají vysokou hmotnost (proto se přistupuje k císařskému řezu). Někdy dochází i k samovolným potratům či narození dítěte, které nedýchá. Nejpodstatnější prevencí těchto komplikací je velmi důsledné dodržování diabetické diety a léčby. Glykémii by měla žena udržovat v normě a případně konzultovat jakékoliv obtíže s lékařem.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Rehabilitace.info, Cdc.gov, Cukrovka.cz, ÚZIS

1632

Diskuze k článku