Nechci se měřit, moje glykemie mě nezajímá…

Nechci se měřit, moje glykemie mě nezajímá…

Musím se měřit, nemusím se měřit? Zkusme pro jednou změnit slovo „musím“ na výraz „chci“. Chci znát svoji glykemii zní našemu mozku úplně jinak než „musím se měřit“.

Pochopitelně, u řady diabetiků 2. typu, kteří mají jen lehkou cukrovku, stačí reálně kontrola hladiny cukru v krvi několikrát do roka u lékaře. Pak je zde ale opravdu dlouhá řada všech ostatních diabetiků, ať už 1. nebo 2. typu, u kterých je samostatné domácí měření glykemií zcela aktuální. V dalším čtení můžete pokračovat podle kategorie, do které sami sebe řadíte.

Nechci se měřit, moje glykemie mě nezajímá

„Bude večeře, už sis změřila cukr?“ „Ach jo, už chce zase vědět, jakou mám glykemii, proč mě s tím pořád otravuje?“ „Tak kolik máš?“ „Dej mi pokoj, nechci se měřit!“ „Můžeš mi laskavě sdělit ten cukr?!? Víš, že doktor říkal, že si ho máš kontrolovat denně!“ „Vlez mi na záda, kašlu na cukr!“ Pokud vás předchozí díly tohoto seriálu dosud nepřesvědčily o tom, proč je dobré znát vlastní glykemii, není mým cílem přinutit vás k tomu právě dnes. Ani nemusím. Stejně jako vy se nemusíte měřit. Respektuji právo svobodné osobní volby. Mojí odměnou jako diabetologa je, pokud můj pacient skutečně dá na všechna doporučení řečená v ordinaci a bude se podle nich chovat. Samotné rozhodnutí o tom je zcela v jeho rukou. Je to právo, které ale s sebou nese i následky pramenící ze svobodného rozhodování.

Chci znát vlastní glykemii

Pokud patříte do této kategorie, zasloužíte si pochvalu přinejmenším za to, že spolupracujete se svým doktorem a sestřičkou z ambulance a že jste „nezazdili“ kontrolování vlastních glykemií. Samozřejmě, prostý fakt změření nestačí. Je třeba obrazně nahlédnout i do zákulisí – nebrat hodnotu na glukometru jen jako prosté číslo, ale snažit se mu porozumět. Je tato hladina cukru pro mě dobrá? Není příliš nízká, nebo naopak vysoká? Může to být tím, co jsem předtím snědl? Když mám právě teď hyperglykemii, znamená to, že bych příště neměl jíst na svačinu celé jablko, co jsem si přinesl s sebou do práce? A tak bychom mohli pokračovat dále a dále. Možná nad glykemiemi tolik nepřemýšlíte. Ale už jen jejich měření je prvním krokem k následnému pochopení zákonitostí cukrovky ve vašem těle.

Na závěr volím citát čínského filozofa Konfucia: „Mudrc hledá všechno v sobě, nerozumný člověk všechno v druhém.“ Co myslíte, je lepší vztekat se nad požadavky svého diabetologa, nebo do toho „skočit rovnýma nohama“ a měřit se proto, že to sami chcete a víte, proč je lepší znát vlastní glykemii?

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

905

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku