Může za to tuk: U mužů se cukrovka II. typu rozvine dříve než u žen, i riziko komplikací spojených s diabetem je u nich vyšší
Nealkoholické ztučnění jater versus diabetes II. typu: Co vše můžete udělat pro obnovu zdraví?
Zdroj: Shuttersotck
U lidí s diabetem II. typu a také u těch, kteří jsou obézní, se mnohem častěji rozvine tzv. nealkoholické ztučnění jater. Jedná se o onemocnění, jenž je zpravidla objeveno náhodně při kontrole krve. V rozborech jsou často vidět zvýšené hodnoty jaterních enzymů. Existují však efektivní cesty, díky kterým můžete svá játra zregenerovat, což dokládají i výsledky studií.
Přenastavit stravovací návyky je základem úspěšného nastartování dobrého fungování jater. Vyvážená a tělu prospěšná strava funguje nejen jako dobrý zdroj prospěšných látek, ale také snižuje riziko inzulínové rezistence.
Vznik nealkoholického ztučnění jater a jeho projevy
Nealkoholické ztučnění jater se rozvíjí v důsledku nahromadění přebytečných lipidů v jaterních buňkách. Onemocnění tedy vzniká z jiných důvodů, než je konzumace nadměrného množství alkoholu – odtud název “nealkoholické”. Zdravá játra sice obsahují určité množství tuku, ale pokud tvoří více než 5–10 % jejich hmotnosti, můžeme mluvit právě o tomto patologickém stavu. Kromě výsledků krevních testů může na problémy s játry upozornit zvýšená ospalost během dne, zapomnětlivost, poruchy soustředění nebo svědění těla.
Jaterní onemocnění jako komplikace diabetu
Nealkoholická varianta ztučnění jater se objevuje jako komplikace diabetu II. typu, což s sebou nese riziko zhoršené citlivosti na inzulín. Navíc může u diabetiků vést k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Řešením v podobě prevence inzulínové rezistence je podle vědců zlepšení celkové tělesné kondice pomocí úpravy jídelníčku, abstinencí od cigaret a alkoholu a snížením tělesné hmotnosti. Změnou stravovacích návyků při včasném zjištění onemocnění lze zabránit tomu, aby se rozvinulo do dalších stádií (zánět jater, fibróza, cirhóza). Velmi prospěšné je zařadit do jídelníčku protizánětlivé potraviny.
Středomořskou stravou k prevenci či lepší kompenzaci cukrovky
Jednoduché kombinace, které však doplní do těla všechny potřebné složky potravy, včetně vitamínů i minerálních látek – to je strava, kterou ...
Redukce tělesné hmotnosti vašim játrům prospěje
Výzkumníci se také zabývali úbytkem hmotnosti a určitými ukazateli ztučnění jater, jako jsou zvýšené hladiny jaterního enzymu známého jako ALT (alanin aminotransferáza). Zjistili, že u lidí, kteří se nesnažili zhubnout, nebo zkusili standardní redukční dietu, nebyla léčba příliš úspěšná. Avšak ti, kteří se účastnili intenzivnějšího hubnoucího programu a výrazně si upravili stravovací návyky, vykazovali s úspěšnou redukcí váhy také zlepšení jaterních funkcí. Pouhá ztráta 10 % vaší současné tělesné hmotnosti tedy postačuje ke snížení množství jaterního tuku. Velmi dobrými pomocníky mohou být protizánětlivé potraviny snižující projevy infekce v lidském organismu, mezi které lze zařadit například borůvky, avokádo, rajčata nebo brokolici.
Studie ukazují, že medicinální houba Reishi může pomoci při snižování krevního cukru
Houba Reishi se používá v tradiční čínské medicíně již více než 2 000 let. Je zmíněna v nejstarším čínském lékopisu – klasickém herbáři Seng ...
Podpořte jaterní regeneraci
Díky přirozené regenerační schopnosti jater můžete jít svému zdraví přímo naproti. Stačí jejich funkci podpořit a řídit se několika snadnými kroky:
- Upravte své jídlo tak, aby více odráželo středomořskou stravu, tj. jídelníček, který zahrnuje převážně nezpracovanou (čerstvou nebo mraženou) zeleninu, ovoce a omezuje tuky na olivový olej či ořechy.
- Vyhněte se potravinám a nápojům s vysokým obsahem fruktózy i uměle slazeným limonádám.
- Zařaďte vám příjemnou pohybovou aktivitu, tedy tancujte, cvičte, běhejte, nebo se oddávejte dlouhým a svižným procházkám.
- Můžete používat potravinové doplňky s obsahem kořene pampelišky, černou ředkví, artyčokem, ostropestřcem mariánským, nebo přidávat do pokrmů rozmarýn. Při pochybnostech o vhodnosti jmenovaných bylin se poraďte s lékařem nebo odborníkem na fytoterapii.
- Játrům prospěje i březová voda.
A samozřejmě myslete také na to, jak co nejlépe snížit stresovou zátěž. Ne nadarmo se totiž říká, že nadměrný stres může být skutečným “zabijákem” psychického i fyzického zdraví. Dokáže napáchat mnoho škod, pokud nezahájíte adekvátní opatření v podobě odpočinku, relaxačních metod i změny přístupu k životu. Tak ozdravíte nejen svou mysl, ale dozajista podpoříte ve správné funkci i svá játra!
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, repository.arizona.edu, www.diabete.qc.ca
2746