Bojujeme se stresem: Dechové cvičení uklidňuje, a dokonce může snížit glykemii
Naučte se sebeobranu díky umění Wing Tsun. Diabetes není překážkou!
Zdroj: Shutterstock
Fyzická aktivita má bezesporu na diabetika pozitivní vliv. Mnozí diabetologové ji doporučují všema deseti. Dokáže totiž zlepšit citlivost na inzulín, posílí kardiovaskulární aparát a podpoří i duševní zdraví, neboť při pohybu se vyplavují známé „hormony štěstí“. Jaký sport však zvolit? Toť otázka, která se honí hlavou kdejakému začátečníkovi. Pakliže chcete spojit příjemné s užitečným, vsaďte na bojové umění Wing Tsun.
V našich končinách není Wing Tsun příliš známý. Ovšem zájemci mohou nalézt v tuzemsku hned několik výcvikových středisek či kurzů. Jedná se o čínské bojové umění, díky kterému se naučíte techniky rychlé a účinné sebeobrany. To pak ocení zejména ženy, které se mohou cítit bezpečněji.
Původ bojového umění Wing Tsun a jeho podstata
Legenda praví, že umění Wing Tsun spatřilo světlo světa poprvé v sedmnáctém století díky ženě jménem Ng Mui, která byla jeptiškou v šaolinském klášteře. Tato dáma obecně podporovala vznik bojových technik, které by umožnily efektivní sebeobranu slabších vůči těm silnějším a statnějším. A tak se nakonec začal vyvíjet systém, který se značně odlišoval od známého kung-fu tím, že obnášel jednodušší obranné techniky. Wing Tsun však nepřináší jen fyzickou průpravu, ale i tu duchovní. Vychází z taoismu a zaměřuje se zejména na osobní vůli, koncentraci či hranice bojovníka.
Umění Wing Tsun – v překladu „krásné jaro“ bylo pojmenováno po dívce, se kterou se jeptiška Ng Mui spřátelila a naučila ji též konkrétní bojové techniky.
Začít s Wing Tsun může každý
Wing Tsun je bojové umění, které není limitováno věkem ani tělesnou konstitucí zájemce. Začít s technikami sebeobrany můžete kdykoliv – ať jste teenager, nebo již senior. K dispozici jsou kurzy pro začátečníky (i ženy a děti) + pokročilé. Jedna lekce trvá zhruba hodinu a půl. Nebudete se v ní učit žádné přebytečné pohyby. Techniky (útočné postoje, údery, kopy) jsou cílené, jasné, přesné, aby vás při boji nevysílily a zároveň efektivně účinkovaly proti protivníkovi/agresorovi. A co vše potřebujete, než se vydáte na lekce?
- Pohodlné, savé a volné oblečení ideálně z bavlny (tričko a tepláky nebo kalhoty, kraťasy)
- Kvalitní sportovní obuv (sálové tenisky, pokud trénink probíhá v interiéru)
Pak už stačí jen veselá mysl a můžete se do kurzu sebeobrany pustit. Wing Tsun obohatí váš život v mnoha ohledech. Zvýší vám sebevědomí, posílí vůli, potlačí strach, uvolní stres a zbystří smysly. To vše se ostatně může diabetikovi hodit v celoživotním boji s nemocí.
MMA neboli smíšená bojová umění a diabetes I. typu. Výzva, kterou lze pokořit
MMA neboli smíšená bojová umění mohou pomoct vylepšit fyzickou kondici Latinská přísloví v sobě uchovávají určitou moudrost. A jedno takové ...
Diabetes a bojové umění
Jestli se stále zdráháte přihlásit se do začátečnické lekce Wing Tsun, protože jste diabetik, přesvědčíme vás, že obavy jsou naprosto zbytečné. Některá bojová umění jsou totiž pro lidi s cukrovkou velmi vhodná, a to dokonce i pro ty, kteří mají komplikace (např. s retinopatií je vhodné vyvarovat se silovému tréninku v posilovně)! Snoubí se v nich totiž pouze aerobní cvičení, protahování těla zvyšující jeho flexibilitu a přirozené posilování svalstva. To utuží fyzickou kondici a celkově zlepší krevní oběh.
Kromě Wing Tsun může být dobrou volbou pro diabetika i karate, MMA, tai-či, judo, kung-fu nebo taekwondo. Ovšem ještě, než zahájíte svou první lekci, oznamte svému instruktorovi, že se léčíte s cukrovkou a nezapomeňte dodržovat důležité zásady – tj. vždy mějte blízko sebe inzulín, léky, rychlý zdroj energie, vodu a glukometr k přeměření glykémie před a po tréninku.
Jestliže používáte inzulínovou pumpu, nemusí být některá kontaktní bojová umění vhodná (např. MMA). Ideální bude v takovém případě spíš box, taekwondo, karate, kung-fu nebo i Wing Tsun.
Na co ještě by měl diabetik myslet, pakliže se pustí do bojového umění?
Léčíte-li se s diabetem, měli byste svůj nápad ohledně zahájení bojového umění konzultovat nejprve s lékařem. Pokud vám jej doporučí a lekce zahájíte, kontrolujte pravidelně svá chodidla po cvičení naboso (např. po lekci juda a karate). Při snížené citlivosti vlivem neuropatie se raději bojovým uměním cvičeným bosky vyhněte, nebo s instruktorem dohodněte individuální přístup.
Zdroje: Kungfuwckp.cz, Ewto.cz, Blackbeltmag.com, Wingtsun.ie
942