Naturopatie je s lidstvem od věků. V moderním pojetí by měla ideálně spolupracovat s lékaři, říká Eva Ropars

Naturopatie je s lidstvem od věků. V moderním pojetí by měla ideálně spolupracovat s lékaři, říká Eva Ropars
Eva Ropars se věnuje naturopatii, při své práci kombinuje více aktivních naturopatických technik Zdroj: Se svolením Evy Ropars

Eva Ropars se narodila a vyrostla na Slovensku. Nyní žije se svým mužem a dětmi ve Francii. Starost o zachování vlastní rodiny v co nejlepší kondici ji přivedla ke studiu naturopatie. U ní však nejde o žádnou ezo disciplínu.

Protože pochází z lékařské rodiny, klade vysoký důraz na propojení a vzájemnou spolupráci moderní medicíny s tradičními léčivými postupy známými od věků. Snaží se naučit své klienty, jak pracovat vědomě se svým tělem pomocí prevence a vyvážené stravy – a pracuje rovněž s diabetiky.

Jak byste mohla popsat naturopatii tak, aby její definici co nejlépe rozuměl také laik?

Naturopatie není nová medicína, ani není otázkou, která by podléhala módním trendům, člověk totiž využívá přírodu k léčení odjakživa. Archeologické objevy tuto praxi potvrzují. Už nejstarší mumie – Ötzi byl léčen technikou podobnou akupunktuře při bolestech kloubů a nosil náhrdelník z březových polypórů, o kterých se zjistilo, že dokázaly vyléčit parazitózu, kterou mimo jiné trpěl také. A samozřejmě je praxe léčení rostlinami spojená se starými civilizacemi, ať už se jedná o Egypt, Čínu nebo Indii, či místní lidové léčitelství.

Západní fytoterapie a naturopatie je spojená hlavně s Hippokratem a jeho pohledem na zdraví člověka. Do pravidel moderní naturopatie stále patří jeho zásady, a to, že v prvé řadě nemáte pacientovi uškodit. Příroda má svou léčivou sílu, naturopat musí objevovat a hledat příčiny choroby, ne je potlačovat, pracovat s detoxikací a očistou těla a umět vést svého klienta k tomu, aby se uzdravil a nadále po skončení léčby si co nejpřirozenějším způsobem zachoval dobré zdraví.

Trávicí enzymy: Diabetikům prospějí nejen při zažívání, působí i proti markerům zánětu

Diabetes způsobuje poruchu látkové přeměny cukrů, ale je také spojen s abnormálním metabolismem tuků a bílkovin. Proto není pro ty, kteří se s ...

Takže je to tak trochu životní filosofie?

Ano, i tak se to dá říct. Je založena na každodenních preventivních akcích, jež mají za cíl udržet tělo i mysl v rovnováze pomocí přírodních, jednoduchých a neinvazivních prostředků. Naturopat je jakýmsi průvodcem a učitelem zodpovědnosti klienta za jeho vlastní zdraví. Pomůže vám, bude vás podporovat na vaší cestě ke zdravějšímu životnímu stylu. Jeho hlavními nástroji jsou zdravé a vyvážené stravování, fyzická aktivita, naučí vás pomocí jednoduchých kroků lépe pracovat s emocemi a stresem.

K ruce si může vzít také aromaterapii, reflexologii, různé výživové doplňky a energetické techniky. Je ale nutno uvést, že naturopatie není v žádném případě náhradou kvalifikovaných medicínských zásahů ani lékařského vyšetření. Jejím cílem je udržet a zlepšit kvalitu každodenního života a podpořit vitalitu organismu. Nejsme lékaři, neurčujeme diagnózu, ani vám nepředepíšeme léky.

Kdy jste vůbec začala uvažovat o studiu naturopatie? Co vás na ní lákalo, jak jste se k ní dostala?

Úplně instinktivně, nejprve mě zaujaly, asi jako mnohé, esenciální oleje. Hlavně proto, že jsem se stala mámou dvou malých děvčátek a chtěla jsem přejít k přírodnějšímu způsobu péče o ně. Tady ve Francii je naprosto běžné, že lékaři předepisují na každý problém jeden lék s obsahem paracetamolu, který dostanete i v českých a slovenských lékárnách pod jiným názvem, ale účel je stejný. A protože jsou děti často nemocné, dokud si nevybudují účinnou imunitu, tak jsem se rychle ocitla mezi několika lahvičkami tohoto léku – a i přes to, že se vyskytoval u nás v lékárničce, byly každé dva týdny nemocné. Tak jsem začala hledat jiné způsoby, jak se o ně postarat tak, aby už ho nepotřebovaly. Prvním krokem byly esenciální oleje a hydroláty, u květinových vod je velkou výhodou, že jsou pro děti bezpečné.

A s aromaterapií jsem si rychle uvědomila, že pokud ji chci používat tak, abych dětem neublížila, musím znát zásady bezpečné práce s ní. Rozumět složení esenciálních olejů, toxicitě, limitům používání. Přihlásila jsem se na roční odborný kurz aromaterapie, z kterého jsem získala diplom. Tyto kurzy vedla naturopatka. Tím pádem jsem byla svědkem hodně výměn názorů, které mě vedly k uvědomění si, že naturopatie je také mojí cestou, kterou bych se chtěla odborně vydat.

Plně totiž odpovídala mojí představě o tom, jak se chci starat o sebe a svoje děti. Následně jsem absolvovala dvouletý naturopatický kurz, který odpovídá 1 500 hodinám práce, na konci jsem získala Evropský certifikát naturopatie. A s aromaterapií pracuji i nadále jako s jedním z nástrojů péče o své klienty. A jen tak mimochodem, naturopatie byla roce 1997 uznaná Evropským parlamentem jako nekonvenční medicína a v roce 2001 ji OMS uznalo jako tradiční medicínu na stejné úrovni jako ájurvéda nebo tradiční čínská medicína.

Neodhalená cukrovka: Příznaky, které jsou často podceňované, mohou vést k pozdní diagnostice

Nediagnostikovaný diabetes je často spojen s rozvojem přidružených komplikací, kterým by se přitom dalo jeho včasným objevením předejít. K ...

Jak funguje naturopatické vzdělávání ve Francii? Jak široké znalosti může ten, který jím projde, nabídnout? Co je potřeba k tomu, aby člověk získal akreditaci k výkonu povolání? Je těžké získat licenci?

Naturopaté bohužel nejsou regulováni státem, a tak se můžete setkat s opravdovými odborníky, nebo těmi, kteří prošli víkendovým online kurzem a prakticky nic s tím nenaděláme. I když se samozřejmě dvě naturopatické organizace, pod které spadají ti, kteří prošli řádným vzděláváním, jako je to v mém případě, snaží, aby se lidé, kteří se věnovali několikaletému, ne zrovna levnému studiu, stali regulérní součástí francouzského zdravotního systému.

V rámci takového vzdělávání si projdete ustáleným mustrem, v kterém je obsažena anatomie, fyziologie, aromaterapie, stravování a dietetika, fytoterapie, zdravý životní styl, k těmto lze pak libovolně přidávat další předměty. Patří tam například také disciplíny jako iridologie (studie irisu oka), různé typy masáží, reflexologie, další energetické praktiky. Je prostě důležité, aby byl jasně stanovený rozdíl mezi odborníkem a šarlatánem. Naturopatem se člověk určitě nestane za víkend nebo měsíc.

Mezi klasickou medicínou a naturopatií je zatím ve Francii velká propast, která je způsobena právě tím, že neexistují státní regulace. Je to velké nedorozumění a škoda, protože naturopaté by mohli být ve zdravotnictví velkým přínosem. Nejsme lékaři, nepovažujeme se za ně, nemáme ani stejný slovník. Neděláme anamnézy, neurčujeme diagnózy. Ale pomocí různých technik se snažíme dostat organismus klienta do rovnováhy. Jak široký rámec vědomostí mají jednotliví naturopaté, to je těžké obecně popsat. Ale v rámci studia anatomie jsme se učili z podkladů pro zdravotní sestry.

Moje babička s dědou byli oba lékaři, pro doplnění studia jsem využívala jejich manuály z lékařské fakulty. Nejvíc mě na studiu fascinovala anatomie a fyziologie. Každý předmět je zakončený zkouškou, nebo se zkouší průběžně a známkují se odevzdané práce. Pro mě osobně je další vzdělávání naprosto klíčové a snažím se získávat stále nové informace, které mi pomohou v praxi. Nejbližší školení, na které se chystám, je o využívání mikronutrientů a makroživin, což znamená minerálů, aminokyselin, vitamínů a dalších látek, které jsou důležité pro optimální fungování těla.

Diabetici by se měli zaměřit na dostatek draslíku v organismu: Pomůže chránit jejich ledviny

Draslík je důležitý pro udržení zdravé svalové soustavy i zubů. Podílí se i na úspěšném managementu krevního tlaku. Je na něj kladen důraz také v ...

S jakými potížemi je vhodné vyhledat naturopata?

Za praktikem naturopatie můžete přijít prakticky s jakýmkoli zdravotním problémem, protože jeho fyzický symptom mu slouží pouze jako indikátor nerovnováhy, která nastala v těle a s níž má dále pracovat. Nebude léčit symptomy, ale bude se snažit vybalancovat tělo tak, aby si s tím symptomem poradilo vlastními silami. Osobně mám štěstí na klienty, kteří za mnou přišli s problémy pokožky. Ekzémy, lupénkou, akné. V takovém případě se věnujeme zdraví střeva a střevní mikroflóře. Za naturopatem můžete přijít, i pokud se cítíte úplně zdraví a chcete tento stav udržet za pomoci kvalitní prevence, čištění organismu a podpory jeho vitality.

A protože jsme v DIAstylu, tak se zeptám na to, jak se naturopatie konkrétně dívá na diabetes?

Tak předně. Diabetes je charakteristický chronickou hyperglykémií, tedy nadbytkem cukru v krvi. V případě cukrovky je tato hladina vyšší než 1,26 g/l, normální hodnota by měla být mezi 0,8 a 1 g/l nalačno. V prvé řadě je důležité samozřejmě odlišit, o jaký typ diabetu jde. Zda je to ten první, kdy je pacient závislý na celoživotním doplňování inzulínu, protože tělo nerozpoznává beta buňky pankreatu, které jsou zodpovědné za jeho produkci a prostřednictvím T-lymfocytů je ničí, což vede k nedostatku inzulínu v těle. Anebo se jedná o lidi, u kterých se objeví druhý typ, ti se na naturopaty obracejí ve Francii častěji.

Tento typ cukrovky se týká asi 90 % těch, kteří se s ní potýkají. Hyperglykémie je v jejich případě způsobená poruchou metabolismu cukrů. Tento typ souvisí převážně s nezdravým životním stylem – a samozřejmě jsou důležité i genetické faktory, mohou se na něm podílet také některé léky. Rizika diabetu II. typu jsou z dlouhodobého hlediska velmi vážné. Ať už mluvíme o možném rozvoji aterosklerózy, zvýšeného rizika infarktu myokardu, mrtvice, poškození nervů a cév v celém těle.

U opakované a dlouhotrvající hyperglykémie existuje také možnost selhání ledvin, nástup retinopatie, neuropatie, artritidy dolních končetin a sklony k poruchám imunity. Často se objevují také plísně. Jako naturopaté se v praxi setkáváme převážně s diabetiky II. typu a jejich rodinnými příslušníky, kteří by rádi snížili riziko jeho vzniku v rámci rodinné anamnézy.

Jakým způsobem tedy naturopatie pracuje s diabetem, jsou nějaká speciální pravidla, nebo se řídíte těmi obecnými? Co může diabetik očekávat od návštěvy naturopata?

Hlavní body, o které se naturopat při konzultaci s člověkem, který se potýká s diabetem II. typu, opírá, jsou ty, že se přirozeně snaží najít příčinu nadměrné hladiny krevního cukru. Cukr se totiž často používá jako „psychologické sladidlo“. Vyhledáváme ho při kompenzaci příliš strnulého postoje k sobě samému, jako odměnu, způsob, kterým uklidňujeme úzkosti nebo řešíme stresové situace. Je to pro nás psychologická berlička? S diabetikem řešíme také to, jak se úspěšně starat o játra, podle potřeby poradíme s detoxikačním režimem. Játra jsou totiž garantem glykémie svými zásobami glykogenu.

Jakýkoli problém s glykémií u naturopata vyvodí podezření na jejich únavu nebo potřebu pročištění. Podle potřeby pomůžeme také najít prostředky, s jejichž pomocí lze ztratit nadbytečné kilogramy, které zhoršují rizika diabetu II. typu. Doporučíme vhodnou sportovní aktivitu a zmíníme důležitost její pravidelnosti. Podpoříme správné stravovací návyky a vybereme vhodné potraviny s nízkým glykemickým indexem. Snažíme se zastavit závislost na cukru. Probereme běžně dostupné potraviny, které napomáhají regulovat hladinu cukru v krvi.  

Vsaďte na rajčata. Dodají tělu hydrataci a obsahují lykopen a vitamín C, dva spojence diabetiků

Jako součást středomořské stravy je rajče ideálním pomocníkem při snaze o dobrou hydrataci organismu a opravdovou vitamínovou bombou. Jeho ...

Které byliny může použít diabetik tak, aby mu prospěly celkově, nejen při managementu hladin krevního cukru?

Mezi byliny, které jsou nějakým způsobem prospěšné nejen diabetikům, můžeme určitě zařadit kopřivu. Má protizánětlivé účinky a je zmiňována i jako antioxidant. Její účinky proti volným radikálům podpoří prevenci vzniku diabetických a kardiovaskulárních komplikací. Kopřivu lze konzumovat ve formě extraktu, v polévce, bylinkovém čaji. Výborná je i pampeliška, díky kyselině čekankové, chlorogenové, taraxasterolu a seskviterpenovým laktonům v kořenech. Stimuluje činnost slinivky břišní. Listy rostliny jsou obzvlášť bohaté na draslík (asi 400 mg na 100 g). Tato minerální sůl se podílí na diuréze, tvorbě a vylučování moči ledvinami a močovým měchýřem z organismu. Ve fytoterapii se doporučuje ke zmírňování dyspepsie a dalších trávicích poruch.

Ať už to je pomalé a těžké trávení, plynatost, nebo když se cítíte nafouklí. Kromě toho, že podpoří trávení a činnost žaludku, obsahuje také vlákninu, která přispívá ke správnému fungování střeva. Můžete ji konzumovat celou, mladé listy a květy se přidávají do salátů, sušené listy do čaje, kořeny se praží na alternativu kávy nebo se míchají do čajových směsí. Další super rostlinou pro diabetiky je i medvědí česnek, který je antibakteriální a napomáhá regulovat hladiny LDL cholesterolu v krvi.

Zároveň se podílí na snižování krevního tlaku a bývá součástí prevence kardiovaskulárních chorob. Vůbec nejlepší je konzumovat ho čerstvý, v období, když roste. Hodí se do salátů, omelet, můžete z něho připravit chutné pesto, zamrazit ho, usušit a používat ho pak v průběhu celého roku. Není ale vhodný pro ty, kteří užívají léky na ředění krve a v případě, že máte naplánovanou operaci. Je kontraindikovaný i při podráždění močových cest a žaludku.  

Jakou praktickou radu byste dala na závěr čtenářům, která se týká zdravého životního stylu?

Převzít zodpovědnost za svoje zdraví do vlastních rukou, naučit se naslouchat signálům svého těla a důvěřovat mu, reagovat proaktivně a preventivně. Mít denně co nejrozmanitější stravu, chodit na čerstvý vzduch a dát tělu aspoň 30 minut aktivního pohybu. Dopřát si čas jen pro sebe a strávit ho tím, co vám dělá radost. To není egoismus, je to podmínka zdravého a vyváženého psychického zdraví.

Prostě neklást si na ramena to, co nám nepatří. Chci říct, že i obsese ohledně zdravotního stylu může být škodlivá, ale je potřeba vědět, jak s ním zacházet. Život totiž není lineární a nemusí být za každých okolností top. Člověk by měl umět akceptovat, že jsou v životě různé dny a fáze, kdy se necítíme dobře, a tak to prostě může být. Ještě bych přidala, že je zdravé častěji vypnout televizi nebo rádio, odložit telefon, obejmout své blízké a jít se nadýchat čerstvého vzduchu do nejbližšího lesa nebo parku.

Děkujeme za velmi zajímavý rozhovor.

17630

Diskuze k článku