Nástrahy pobytu na horách

Nástrahy pobytu na horách

Zimní hory jsou krásné. Byla by škoda, nechat si dovolenou zkazit nepříjemnostmi, kterým můžeme předejít. Jaká jsou tedy rizika, která nám pobyt na horách přináší a jak se na ně připravit?

  1. Zmrzlý inzulin

Pozor na jeho uložení. Za mrazu zmrzne (např. v peru, které je v batohu). Nosme ho proto raději v teple při těle, když je venku pod nulou. Dávky inzulinu je obvykle třeba na horách snížit již před tůrou i během ní. A také následující noc po delší fyzické zátěži. Pohyb na běžkách je velmi náročný a podobně i chůze ve sněhu. Počítejme s tím, že spotřebují opravdu hodně energie.

  1. Nefunkční glukometr

V mrazu měří nepřesně nebo vůbec ne. Mějme ho také v teple. Tím nemyslím ve vnější kapse bundy nebo v batohu. Tam může také zamrznout. Při užití kontinuálního monitoru glykemie a inzulinové pumpy obava z mrazu odpadá – kryty jsou pod oděvem v teple.

  1. Hypoglykemie

Glukózu nebo hroznový cukr musíme mít neustále „po ruce“ (např. ve vnější kapse bundy) pro případ hypoglykemie. Muže přijít nečekaně a rychle. Buďme na ni připraveni. Pak se dá bezpečně zvládnout včas. Při jasném pocitu přicházející hypoglykemie okamžitě použijeme připravený cukr. V takovém případě není třeba v terénních podmínkách v mrazu venku se zdržovat komplikovaným měřením glykemie.

  1. Nedostatek tekutin

Nejen v létě, ale také v zimě je třeba zajistit tělu dostatek tekutin, zvlášť během zvýšené tělesné zátěže. Bereme s sebou tekutiny obsahující energii (rychle vstřebatelné cukry), v ideálním případě teplé ve „sportovní“ termosce. Vyplatí se mít je u sebe „pro jistotu“ i v případě, že plánujeme cestou občerstvení v hospodě nebo bufetu.

  1. Prochladnutí

Může být velmi rychlé, zejména za vlhka.  Prevence spočívá v oblečení více vrstev a přibalení několika kusů suchého náhradního oblečení na výměnu pro případ promoknutí nebo zpocení. Základem jsou „dokonalé“ ponožky a vyšší pevné teplé boty, které nekloužou. Kapuce, čepice a rukavice přijdou vhod zejména za větru.

 

  1. Bloudění

Znalost trasy nebo mapa v batohu jsou nutností. Pozor! Ne všude v přírodě je dostupný signál mobilních sítí a nemůžeme tudíž spolehnout, že navigace v telefonu bude fungovat. A jak rychle při zabloudění ubývá nejen tělesných, ale také psychických sil!

  1. Nenabitý mobilní telefon

Dostatečně nabitý telefon nám pomůže dostat se ze všemožných situací. Poku ale za nepříznivých okolností zjistíme, že má vybitou baterii, je to nepříjemné překvapení a velká komplikace.

  1. Žádná pomoc na blízku

Nechoďme do hor sami. Vždy sdělme známým, v recepci hotelu atp. kam jdeme a kdy se přibližně vrátíme. Počítejme s tím, že se počasí na horách může nečekaně dramaticky změnit, včetně viditelnosti, větru a teploty.

  1. Chybějící peníze nebo doklady

Osobní doklady, peníze, kartička zdravotní pojišťovny, průkaz diabetika (v zahraničí také doklad o zdravotním pojištění) patří k základní výbavě na každý výlet.

 

  1. Neznalost důležitých kontaktů

Pro nouzové situace si vždy před cestou poznamenejme telefonní číslo na příslušnou horskou službu a řiďme se jejími pokyny (např. uzavření rizikových cest, nebezpečí lavin nebo zákazu vycházení). Však horská služba dobře ví, proč tyto pokyny návštěvníkům hor vydává.

Hezké výlety zimními horami a hodně štěstí.

MUDr. Jaroslav Škvor, Csc.

353

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku