Okurky na talíři diabetiků: Nízkokalorická potravina pro hydrataci i snížení hladiny cukru v krvi
Nástrahy pobytu na horách
Zimní hory jsou krásné. Byla by škoda, nechat si dovolenou zkazit nepříjemnostmi, kterým můžeme předejít. Jaká jsou tedy rizika, která nám pobyt na horách přináší a jak se na ně připravit?
-
Zmrzlý inzulin
Pozor na jeho uložení. Za mrazu zmrzne (např. v peru, které je v batohu). Nosme ho proto raději v teple při těle, když je venku pod nulou. Dávky inzulinu je obvykle třeba na horách snížit již před tůrou i během ní. A také následující noc po delší fyzické zátěži. Pohyb na běžkách je velmi náročný a podobně i chůze ve sněhu. Počítejme s tím, že spotřebují opravdu hodně energie.
-
Nefunkční glukometr
V mrazu měří nepřesně nebo vůbec ne. Mějme ho také v teple. Tím nemyslím ve vnější kapse bundy nebo v batohu. Tam může také zamrznout. Při užití kontinuálního monitoru glykemie a inzulinové pumpy obava z mrazu odpadá – kryty jsou pod oděvem v teple.
-
Hypoglykemie
Glukózu nebo hroznový cukr musíme mít neustále „po ruce“ (např. ve vnější kapse bundy) pro případ hypoglykemie. Muže přijít nečekaně a rychle. Buďme na ni připraveni. Pak se dá bezpečně zvládnout včas. Při jasném pocitu přicházející hypoglykemie okamžitě použijeme připravený cukr. V takovém případě není třeba v terénních podmínkách v mrazu venku se zdržovat komplikovaným měřením glykemie.
-
Nedostatek tekutin
Nejen v létě, ale také v zimě je třeba zajistit tělu dostatek tekutin, zvlášť během zvýšené tělesné zátěže. Bereme s sebou tekutiny obsahující energii (rychle vstřebatelné cukry), v ideálním případě teplé ve „sportovní“ termosce. Vyplatí se mít je u sebe „pro jistotu“ i v případě, že plánujeme cestou občerstvení v hospodě nebo bufetu.
-
Prochladnutí
Může být velmi rychlé, zejména za vlhka. Prevence spočívá v oblečení více vrstev a přibalení několika kusů suchého náhradního oblečení na výměnu pro případ promoknutí nebo zpocení. Základem jsou „dokonalé“ ponožky a vyšší pevné teplé boty, které nekloužou. Kapuce, čepice a rukavice přijdou vhod zejména za větru.
-
Bloudění
Znalost trasy nebo mapa v batohu jsou nutností. Pozor! Ne všude v přírodě je dostupný signál mobilních sítí a nemůžeme tudíž spolehnout, že navigace v telefonu bude fungovat. A jak rychle při zabloudění ubývá nejen tělesných, ale také psychických sil!
-
Nenabitý mobilní telefon
Dostatečně nabitý telefon nám pomůže dostat se ze všemožných situací. Poku ale za nepříznivých okolností zjistíme, že má vybitou baterii, je to nepříjemné překvapení a velká komplikace.
-
Žádná pomoc na blízku
Nechoďme do hor sami. Vždy sdělme známým, v recepci hotelu atp. kam jdeme a kdy se přibližně vrátíme. Počítejme s tím, že se počasí na horách může nečekaně dramaticky změnit, včetně viditelnosti, větru a teploty.
-
Chybějící peníze nebo doklady
Osobní doklady, peníze, kartička zdravotní pojišťovny, průkaz diabetika (v zahraničí také doklad o zdravotním pojištění) patří k základní výbavě na každý výlet.
-
Neznalost důležitých kontaktů
Pro nouzové situace si vždy před cestou poznamenejme telefonní číslo na příslušnou horskou službu a řiďme se jejími pokyny (např. uzavření rizikových cest, nebezpečí lavin nebo zákazu vycházení). Však horská služba dobře ví, proč tyto pokyny návštěvníkům hor vydává.
Hezké výlety zimními horami a hodně štěstí.
MUDr. Jaroslav Škvor, Csc.
353
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný