Angín a spál přibývá: Nedostatek penicilinu nahrává odolným bakteriím
Náplast místo léků?
Časopis Forbes upozornil koncem roku na vývoj nového, alternativního způsobu kontroly hladiny cukru v krvi u diabetu 2. typu. Američtí vědci pracují na bezbolestné kožní náplasti, která by léčbu diabetu usnadnila a zpříjemnila.
Náplast vyvíjejí američtí bioinženýři z National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering. Měla by být schopná reagovat na chemické procesy v krvi a automaticky regulovat hladinu cukru v krvi. Využívá přitom skutečnost, že organismus diabetiků 2. typu je stále schopný produkovat určité množství inzulinu. Prozatím se náplast podařilo úspěšně otestovat na myších. Vědci si od nové metody léčby slibují menší bolestivost, než u běžné metody, a také menší náročnost léčby, protože náplast stačí vyměnit jednou za týden.
Jak má náplast fungovat?
Pro výrobu experimentálních náplastí vědci používají alginát, přírodní, vysoce lepivou látku, která se získává z hnědých řas. Tuto látku pak zkombinovali s receptory biochemických částic, které stimulují produkci inzulinu v těle, je-li to zapotřebí, nebo zůstávají nečinné ve chvíli, kdy je v těle koncentrace cukru správná. Věci se domnívají, že náplast odzkoušenou na myších dokáží přizpůsobit tak, aby fungovala na kůži člověka. Výsledky své studie zveřejnili v listopadu na stránkách Nature Communications.
Upozornění: Vyvíjené náplasti nemají nic společného s náplastmi DiaRemedium propagovanými na českém internetu, před kterými již varovala Česká diabetologická společnost a které jsou uvedené na seznamu nelegálních a padělaných léků na www.nebezpecneleky.cz.
593
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný