Kraul, prsa, nebo snad motýlek? Plavání je zábava a pomůže i při diabetu!
Co nám vzkazuje naše tělo
Přírodověda nás učí koukat se na tělo jako na hodinový stroj - soustavu trubic, chemikálií, elektrických výbojů. A má přirozeně pravdu! Tělo je i stroj. Ale nejen to. Tělo můžeme vnímat i jako zdroj - zdroj zdraví, zdroj zábavy, zdroj nebeských pocitů. Tělo dokonce může pomáhat i rozumu, když logika narazí na slepou uličku.
V obchodě nám vehementně nabízejí spotřebitelský úvěr a vše vypadá na první pohled dobře. Najednou se nám však z ničeho nic zvedne žaludek, my musíme spěšně obchod opustit. Doma si v klidu přečteme smluvní podmínky a úvěr už není tak nádherný. Najdeme podraz. Náš rozum by se nechal v té nablýskané prodejně ošálit. Naštěstí vládu převzal žaludek a my jen taktak neuzavřeli nevýhodnou smlouvu o půjčce. Jindy zase kolem nás projde muž, či dáma a naším tělem projede zamrazení, naskočí nám husí kůže.
Tělo je moudřejší rozumu
Někdy váháme, zda přijmout pozvání od známých a přijít k nim grilovat na zahradu. Rozum říká: „Jdi tam, budeš je možná v budoucnu potřebovat. Je výhodné mít s nimi přátelský vztah.“ A kdesi v koutku mysli šepotá hlásek: „Co se tam budeš vláčet, radši si odpočiň, přeci si nezkazíš sobotu jejich řečma o ničem.“ A nakonec z ničeho nic onemocníme. Skolí nás jarní rýmička. A máme objektivní důvod pozvání odmítnout. Tělo vyřešilo vnitřní konflikt za nás. Jindy se zase někdo vtírá do naší pozornosti, chce se kamarádit. Ale nám nevoní. Až mnohem později rozumově zjistíme, že třeba ten člověk je podrazák. Tělo to vědělo daleko dříve, než rozum. Lze se dostat víc do kontaktu s moudrostí těla? Ano i ne. Moudrost těla lze nechat postupně vyplynout na povrch. Nelze ji spustit na povel. Existuje dlouhá řada jednoduchých cvičení, která nás propojují s tělem, jeho rytmy, pulzováním, vnitřní silou. Právě po těchto cvičeních může jako po mostě přejít tělesná moudrost a začít plněji působit v našem životě.
Vyzkoušejte jednoduché relaxační cvičení
Pokud chcete, můžete si vyzkoušet jednoduché úvodní cvičení, které spočívá v kroužení pánví. Postavte se do stoje širokého na šířku ramen. Ruce položte v bok. A začněte pomalu kroužit boky a pánví směrem doleva, dozadu, doprava, vpřed, vlevo, dozadu….Budete-li chtít, můžete si zavřít oči. Nebo se dívat do jednoho místa. Důležité při tomto cvičení je kroužit především pánví. Hlava (vrcholek hlavy) zůstává stabilní. Ramena zůstávají v klidu. Pohybuje se pouze pánev. Můžete si pustit relaxační muziku. Obvykle kroužím osm minut vlevo a pak osm minut vpravo. Pokud nezvládnete hned osm minut, klidně z počátku provádějte cvičení po kratší dobu.
Zkuste během cvičení setrvat pozorností u dějů v pánvi, břiše, stehnech. Jakmile si všimnete, že jste myšlenkami mimo, tak jemně pozornost vraťte k pohybům. Časem zjistíte, že kroužení pánve se děje samo. Bez úsilí vůle. Mnoha lidem kroužení začne přinášet libé pocity. Slast, radost, humorné vyladění mysli. Já doma cvičím nejraději s hudbou. A tak, než se rozčilovat, stresovat, strachovat, je lepší s pomocí jednoduchého cvičení relaxovat. Pošlete to dál! Svět bude hned veselejší.
437
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný