Náhražky kávy: Vyzkoušeli jsme za vás. Už dávno nechutnají jako někdejší Melta

Náhražky kávy: Vyzkoušeli jsme za vás. Už dávno nechutnají jako někdejší Melta
Dnešní náhražky kávy mají výbornou chuť Zdroj: Pixabay

Střední a starší generace si na legendární Meltu určitě vzpomene. Pila se buď černá, nebo s mlékem jako takzvaná „bílá káva“. Kromě domovů bývala pravidelným hostem i ve školních jídelnách, zvlášť, když bylo k obědu sladké jídlo. Spoustě lidí Melta dokonce i chutnala, ale pravdou je, že dnešní náhražky kávy jsou chuťově úplně jinde. Rozhodla jsem se – jako typický kávoholik – vyzkoušet několik druhů kávovin – a byla jsem opravdu mile překvapena!

O kávovinách, které jsou náhražkou kávy, začne člověk uvažovat obvykle až tehdy, když si uvědomí, že do sebe toho kofeinu za den nalije přece jen přespříliš. Nebo když má pocit, že začal být na kávě závislý. Dalším důvodem může být diagnóza cukrovky. Diabetici by si opravdu měli klasickou kávu raději odpustit úplně, aby neriskovali potenciální výkyvy glykémie, které může káva s kofeinem způsobit.

Bezkofeinová káva

Prvním krokem, než se člověk odhodlá sáhnout po náhražkách, obvykle bývá bezkofeinová káva. Alespoň pro ten pocit, že je to pořád ještě „káva“. Diabetici by měli být na pozoru i tady, protože podle studie z roku 2010 i bezkofeinová káva může zvyšovat citlivost tukové tkáně na inzulín. V každém případě je však pro diabetiky rozhodně vhodnější než káva s kofeinem. Pokud se však rozhodnete pro bezkofeinovou kávu, je potřeba sáhnout po takové, u níž došlo k odstranění kofeinu takzvanou vodní cestou, nikoli chemickou úpravou.

Můj příběh: “Trápí mě neuropatické bolesti. Nejhorší je to v noci,” svěřila se paní Marie

„Když se ráno vzbudím a čirou náhodou mě nic nebolí, připadám si divně,“ říká s úsměvem paní Marie, která se nám nedávno svěřila se svým bojem se ...

Náhražky kávy

O žaludové kávě psali už římští klasikové, jako byli Ovidius a Vergilius. První kávoviny vyrobené z cikorky nebo čekanky se objevily už v 18. století – důvodem byla cena a obtížná dostupnost kávových zrn. Cikorková a žitná káva se hodně pila během válečných dob, kdy bylo potravin pomálu a káva se dala sehnat velmi obtížně. S kávovinami, jako je Melta nebo Caro, se už v dětství a později mohla setkat i spousta z nás.

Dnešní náhražky kávy jsou chuťově vyladěné a jsou opravdu zdravé. Oproti kávě s kofeinem mají tu nevýhodu, že nepovzbuzují organismus. Na druhou stranu ale dodávají přirozenou energii v podobě živin, které jsou pro tělo přirozené. Další nevýhodou je, že vzhledem k obsahu lepku nejsou vhodné pro celiaky (až na některé varianty, které byly lepku průmyslově zbaveny) a mají vyšší energetickou hodnotu než klasická káva.

Jak kávoviny chutnají?

Na trhu je dnes spousta druhů, takže si můžete vybrat kávovinu podle své individuální chuti. Já osobně jsem v rámci testu ochutnala tři – čekankovou, ječnou a špaldovou. Ale koupit si můžete i pampeliškovou, obilnou, cikorkovou, lupinovou, případně jejich různé kombinace, jako je špaldová s cikorkou, obilná s čekankou, obilná s fíky, žitná s ječmenem a cikorkou a jiné. Jak chutnají otestované kávoviny?

Čekanková kávovina

Vyrábí se z kořene čekanky, která je velmi zdravá. Přispívá k detoxikaci těla, podporuje normální funkci jater a doporučuje se při očistě střev a působí močopudně. Obsahuje zinek, hořčík, mangan, vápník, kyselinu listovou, draslík a vitamíny. Je bez kofeinu a obsahuje inulin, takže je vhodná i pro diabetiky nebo kojící matky. V rámci studie z roku 2022 vědci zkoumali účinky čekanky na myších s diabetem a poukázali na pozitivní vliv na glykémii, lipidy a střevní flóru.

Osobní dojem: Překvapila mě. Má mírně nahořklou chuť a je o dost výraznější než ostatní ochutnané druhy kávovin. Chuťově se – z vyzkoušených druhů – blíží kávě nejvíce. Po čekance tedy nejspíš sáhnu v okamžiku, kdy budu mít pocit, že nutně potřebuji kávu. Jen si ji příště udělám méně silnou, nebo si ji dosladím stévií.

Káva snižuje pravděpodobnost vzniku cukrovky, říká studie. U diabetiků jsou ale její účinky individuální, důležitá je příprava

Onou kouzelnou látkou, která může za pozitivní pocity při pití kávy, je kofein, který je její hlavní aktivní složkou. Tento stimulant působí na ...

Špaldová kávovina

Špalda je starý, nešlechtěný druh pšenice s vysokým obsahem vlákniny. Je nabitá prospěšnými látkami, jako jsou vitamíny skupiny B, vláknina, kyselina listová, železo, vápník, hořčík, selen, mangan, fosfor, draslík, zinek a měď. Špaldová káva podporuje trávení a vyprazdňování, pomáhá při nadýmání, zlepšuje kvalitu nehtů a vlasů a podporuje imunitní systém.  Dá se sehnat i ve variantě vhodné pro celiaky.

Osobní dojem: Velmi jemná chuť s lehoučkým nádechem oříšků. Do „kávy“ má daleko, ale je nesmírně příjemná. Po této kávovině v budoucnu určitě sáhnu ve chvíli, kdy se budu cítit dobře a budu si chtít dopřát lahodný chuťový zážitek, který nezatíží tělo.

Kávovina z ječmene

Ječmen je bohatý na vitamín C. Díky vysokému obsahu selenu pomáhá udržet pokožku pružnou a chrání před poškozením volnými radikály. Vysoký obsah vlákniny stimuluje trávení a přispívá k detoxikaci těla. Přestože neobsahuje kofein, má energetické a stimulační schopnosti a podporuje fyzickou i mentální aktivitu.

Osobní dojem: Chuť je někde na půl cesty mezi čekankou a špaldou. Je mírně zemitá, s lehkým tónem oříšků a krásně vyvážená. Pro mne je to jednoznačný vítěz ochutnávky.

Kreativitě se meze nekladou

Pokud vás náhražky kávy zaujaly a budete chtít doma trochu experimentovat, můžete si zkusit sami vyrobit žaludovou kávu, kterou znaly už naše babičky. Recept vám přineseme v některém z příštích článků.

Zdroje: sciencedirect.com, ncbi.hlm.nih.govprozdravi.cz

12664

Diskuze k článku