Náhlý úbytek hmotnosti může znamenat problém, a to nejen u diabetiků

Náhlý úbytek hmotnosti může znamenat problém, a to nejen u diabetiků
Ne vždy je hubnutí žádoucí Zdroj: Pixabay

Hubnutí bez jakékoli snahy o snížení hmotnosti může naznačovat nějaké základní onemocnění. Mezi stavy, které způsobují nevysvětlitelné hubnutí, patří například hyperaktivita štítné žlázy, zánětlivé onemocnění střev a deprese. Proto je vždy potřeba poradit se v případě, že jste během uplynulého půl roku výrazně zhubli, s lékařem.

Každý úbytek hmotnosti nemusí být závažný. Ke ztrátě hmotnosti může dojít po životní změně nebo stresové události. Pojem „výrazný úbytek hmotnosti“ obvykle znamená více než 5 % tělesné hmotnosti daného člověka. Nicméně výrazný nevysvětlitelný nebo neúmyslný úbytek hmotnosti může být časným symptomem nějakého onemocnění.

Cukrovka a hubnutí

U diabetiků je udržování zdravé hmotnosti velmi důležité. Zhubnutí v případě nadváhy nebo obezity pomáhá eliminovat inzulinovou rezistenci, což každý diabetik rozhodně uvítá. Nicméně ani diabetici by neměli hubnout bez rozmyslu a určitě by měli svou situaci konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, a především diabetologem.

Celoživotní udržení optimální hmotnosti může přispět nejen k možnému snížení předepsaného množství inzulínu či léků podávaných u cukrovky 2. typu, ale i ke snížení rizika komplikací spojených s nemocí. V případě diabetu 2. typu může redukční dieta vést ke změně celého života – k lepšímu. Je totiž možné, že ztráta přebytečných kilogramů dostane cukrovku do fáze remise. Ve výsledku tak diabetik může docílit třeba toho, že mu lékař antidiabetika postupem času zcela vysadí.

Neúmyslné hubnutí naznačuje zdravotní problém

Ačkoliv je v dnešní populaci obrovské množství lidí s nadváhou, či dokonce obezitou, někdy nemusí být hubnutí žádoucí, protože může být způsobeno nastupujícím nebo už existujícím zdravotním problémem. Která onemocnění mohou vést k neúmyslnému hubnutí?

Česnek: Jeho účinek proti upírům je nejistý, s cukrovkou, cholesterolem a záněty vám ale může pomoci

V některých kulturách je česnek symbolem ochrany proti zlým silám a nemocem. Někdy ho lidé nosili na krku jako talisman, jindy ho věšeli nad ...

Zánětlivé onemocnění střev (IBD)

K nechtěnému úbytku hmotnosti může vést například chronický zánět vyvolaný zánětlivým onemocněním střev neboli IBD, včetně Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Může k tomu dojít v důsledku nedostatečného vstřebávání živin ve střevech, snížené chuti k jídlu v důsledku bolesti a fyzického nepohodlí, omezeného jídelníčku, jehož cílem je zabránit symptomům, bolestí způsobených různými komplikacemi spojenými s nemocí. IBD může také uvést organismus do takzvaného katabolického stavu, kdy neustále spotřebovává energii.

Různé poruchy trávení

Do této kategorie spadá například celiakie (nesnášenlivost lepku) nebo syndrom dráždivého tračníku (IBS), případně syndrom bakteriálního přerůstání v tenkém střevě (SIBO). Posledně jmenované onemocnění představuje poruchu trávicího traktu, při které dochází k abnormálnímu přemnožení bakterií v tenkém střevě.

Duševní poruchy

Také některé duševní stavy, jako je deprese a úzkost, mohou ovlivňovat stejné části mozku, které řídí chuť k jídlu. To může vést ke snížené chuti k jídlu a nakonec k neúmyslnému úbytku hmotnosti.

Deprese jsou přitom u diabetiků poměrně časté. Studie ukazují, že cukrovka zdvojnásobuje až ztrojnásobuje riziko vzniku deprese, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována. Zatím není úplně jasné, proč tomu tak je. Někteří vědci se domnívají, že by to mohlo být způsobeno metabolickým vlivem cukrovky na funkci mozku a také zátěží, kterou s sebou nese každodenní léčba. Deprese může ztěžovat zvládání cukrovky jak po fyzické, tak po psychické a emocionální stránce a má dopad na všechny úrovně péče o sebe sama.

Nadměrná funkce štítné žlázy

Takzvaná hypertyreóza vzniká, když štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů. Ty řídí celou řadu funkcí v těle, včetně metabolismu. Pokud je štítná žláza hyperaktivní, člověk rychle spaluje kalorie, i když má dobrou chuť k jídlu.

Rakovina

Nádorové onemocnění způsobuje rychlé dělení a šíření abnormálních buněk. Rakovina zvyšuje zánět a úbytek svalů a může narušit hormony regulující chuť k jídlu. Rychlost jejího růstu může také zvýšit klidový energetický výdej. Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti o 4,5 kg nebo více může být časným ukazatelem některých typů rakoviny.

Revmatoidní artritida

Dalším z onemocnění je revmatoidní artritida, která způsobuje, že imunitní systém napadá výstelku kloubů. To vede k zánětu, který může zrychlit metabolismus a snížit celkovou hmotnost pacienta.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

Toto progresivní plicní onemocnění zahrnuje rozedmu plic a chronickou bronchitidu. V pozdějších stádiích může CHOPN způsobit úbytek hmotnosti, protože namáhavé dýchání spaluje mnoho kalorií.

Diabetik Tom Hanks: Nejhorší věk je kolem pětatřicítky. Ve svých 68 letech se prý cítí líp

Slavný herec, který se proslavil hlavní rolí ve snímku Forrest Gump i spoustou dalších rolí ve filmech, jako byly například Terminál, ...

Endokarditida

Endokarditida je infekce obvykle způsobená bakteriemi, která vede k zánětu vnitřní výstelky srdce. U většiny lidí s endokarditidou se objevuje horečka a mnozí mají také sníženou chuť k jídlu. Zvýšená tělesná teplota také zvyšuje metabolismus a spaluje tuky, což způsobuje úbytek hmotnosti.

Městnavé srdeční selhání (CHF)

Toto onemocnění vzniká, když se srdce nedokáže naplnit dostatečným množstvím krve, pumpovat krev dostatečnou silou nebo obojí. Méně krve pro trávicí systém může vést k nevolnosti a k pocitu předčasné plnosti. Při jídle se může člověku také obtížně dýchat a zánět v poškozené srdeční tkáni může také zvýšit metabolismus a spálit více kalorií.

Jak se nevysvětlitelné hubnutí léčí?

Konkrétní léčba nevysvětlitelného hubnutí závisí na příčině. Podle výzkumu z roku 2021 se až u čtvrtiny lidí, které postihl nechtěný úbytek hmotnosti, nepodaří diagnostikovat příčinu ani po komplexním lékařském vyšetření.

V případech, kdy je úbytek hmotnosti natolik závažný, že má lékař podezření na nedostatek výživy, může vám doporučit úpravu stravy nebo užívání výživového doplňku, i když přesná příčina ještě nebyla zjištěna.

Podle výzkumu z roku 2024 patří mezi nejčastější příčiny nevysvětlitelného hubnutí rakovina, poruchy trávení nebo psychiatrické poruchy.

Co se bude dít na návštěvě u lékaře?

Zjišťování příčiny nevysvětlitelného hubnutí obvykle začíná důkladným vyšetřením, během kterého se lékař zeptá na další příznaky a anamnézu. Na základě konkrétních příznaků, které pociťujete, vám lékař může doporučit konkrétní testy. Pokud není příčina zřejmá, může doporučit obecnější testy a vyšetření k vyloučení konkrétních zdravotních potíží.

Po lékařském vyšetření v ordinaci tak mohou následovat krevní testy včetně kompletního krevního obrazu a metabolického panelu, vyšetření moči, testy na měření hladiny cukru v krvi, testy na různé nemoci a infekci, zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo ultrazvuk, případně screening deprese.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

6126

Diskuze k článku