Nadějný výzkum léku zpomalujícího destrukci buněk slinivky: Preparát k prevenci diabetu 1. typu čeká na schválení

Nadějný výzkum léku zpomalujícího destrukci buněk slinivky: Preparát k prevenci diabetu 1. typu čeká na schválení
Moderní terapie může pomoci oddálit nástup diabetu 1. typu u dětí i dospělých Zdroj: Shutterstock

Ke konci loňského roku schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nový biologický preparát s účinnou látkou teplizumab. Jedná se o první lék, který je určen k prevenci diabetu 1. typu u dětí starších 8 let a dospělých. Klinické studie, na kterých se podíleli i odborníci z České republiky, uvádějí možnost oddálení vzniku diabetu a zahájení léčby inzulinem až o několik let. Rizikovým pacientům se tak otevírá vidina moderní terapie, která může oddálit nástup tohoto onemocnění.

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází, když imunitní systém napadá a ničí buňky slinivky břišní, které tvoří inzulín. Tito lidé pak mají zvýšené hladiny glukózy v krvi a jsou nuceni nejen pravidelně kontrolovat hladinu cukru, ale zároveň dodávat tělu inzulin injekčně. Diabetes 1. typu se může objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji je však diagnostikován dětem a mladistvým. Vyššímu riziku jsou vystaveny osoby, u kterých byl diagnostikován diabetes 1. typu jejich rodičům či sourozencům, ale velmi často se mezi diabetiky „jedničkáře“ řadí i ti, kteří diabetes v rodinné anamnéze nemají.

Historicky první lék schopný oddálit diabetes až o dva roky

Klinicky zkoumaný biologický preparát s účinnou látkou teplizumab je určen pro děti ve věku od 8 let a pro dospělé, kterým zatím nebyl diagnostikován diabetes 1. typu, avšak u nichž krevní testy prokázaly minimálně dvě protilátky specifické pro toto onemocnění a zároveň u nich dochází k lehkému nárůstu glykémie. Jde tedy o pacienty s ukazateli probíhající destrukce beta buněk slinivky břišní vytvářejících inzulín, avšak bez zahájené léčby, jelikož u nich beta buňky zatím ještě uspokojivě fungují. Zkoumaný preparát bohužel cukrovku nevyléčí, ale dle klinických studií je schopen toto onemocnění, resp. jeho inzulínovou léčbu, oddálit – a to v průměru o dva roky.

Sladkosti mohou měnit náš mozek, prokázala studie

„Babi, nemáš něco sladkého?“ loudí vnučka. „Mám, ale maminka nechce, abych vám dávala sladkosti, protože nejsou zdravé,“ snažím se vykroutit ze ...

Vysoká cena a čekání na schválení ze strany EMA

Bezpečnost a účinnost tohoto nového přípravku byla hodnocena v randomizované, dvojitě zaslepené studii prováděné se 76 pacienty s 2. stupněm diabetu 1. typu. Klinické testování probíhalo i ve spolupráci s českými lékaři, látka byla testována také na pracovišti Kliniky diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). V současné době se čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA), a pokud k němu dojde, bude možné zahájit proces dovozu a úhrady této terapie také českým pacientům. Nutno však podotknout, že cena 14denní léčby je odhadována na přibližně 200 tisíc dolarů (i více), takže zůstává otázkou, jakým způsobem budou vybíráni pacienti, jimž bude tato moderní terapie hrazena zdravotní pojišťovnou. Nevýhodou také je, že není zaručen 100% efekt a nedojde k vyléčení onemocnění, pouze k jeho oddálení, navíc s rizikem možných nežádoucích účinků.

Uvidíme však, jakým směrem a jak rychle se bude ubírat další výzkum. Třeba v následujících letech svitne jiskřička naděje na vyléčení i diabetikům 1. typu.

Zdroje: fda.gov, cukrovka.cz, detskydiabetes.cz

2449

Diskuze k článku