Nejnovější britská studie zkoumala vliv etnika a stravy na rozvoj těhotenské cukrovky
Naděje pro diabetiky, jak se zbavit cukrovky: Lékařům se podařilo vyléčit diabetes 1. typu kmenovými buňkami
Zdroj: DC Studio / Freepik
Lidé, kterým lékaři diagnostikují – často již v útlém věku – cukrovku 1. typu, jsou až do konce života závislí na aplikaci inzulinu. Alespoň dosud to tak platilo. Čínským lékařům se však podařil zákrok, kterým diabetes 1. typu vyléčili. Pomohla k tomu transplantace upravených kmenových buněk. Diabetikům tak svitla naděje, že by se přeci jen nemuseli se svou nemocí potýkat celý život a dává jim šanci zbavit se aplikace inzulinu.
Každý, kdo se léčí s cukrovkou, určitě mnohokrát za svůj život zatoužil po tom, aby mu tato nemoc zmizla z cesty. I když se s ní většina diabetiků nakonec smíří a přijme ji jako svou každodenní součást, přesto je stále omezující. Úspěch čínských vědců by proto mohl být pomyslným světlem na konci tunelu – respektive na konci cesty vedoucí ke zbavení se diabetu 1. typu.
Revma bolí – nejvíc trpí klouby. Na vyšetření u specialistů čekají pacienti měsíce
Pacienti na ní mohou probrat své potíže s lékaři mnoha specializací a zjistit tak, zda je kromě artritidy neohrožují i další choroby. Osvětový ...
Kmenové buňky pomohly při diabetu 1. i 2. typu
Přelom v dějinách medicíny – i tak by se dalo hovořit o zákroku vědců z Číny, kterým se podařilo vyléčit mladou, 25letou ženu z těžké formy diabetu 1. typu. Již po 75 dnech od zákroku začal organismus ženy opět vyrábět dostatek inzulinu, a nebylo ho tak nutno doplňovat injekcemi. Nyní – po uplynutí jednoho roku od transplantace buněk – je žena zcela zdravá, nemusí si píchat inzulin a může jíst, na co má chuť, aniž by jí to jakkoli škodilo.
K vyléčení cukrovky 1. typu použili čínští vědci různé postupy úpravy kmenových buněk, aby je takzvaně přeprogramovali, a následně provedli autologní transplantaci chemicky indukovaných pluripotentních ostrůvků odvozených z pluripotentních kmenových buněk (CiPSC ostrůvky). Dané ženě implementovali cca 1,5 milionu těchto ostrůvků tkáně do břišních svalů. Po uplynutí jednoho roku od transplantace splňují klinické údaje všechny cílové parametry studie bez známek abnormalit souvisejících s transplantací a žena dosahuje dlouhodobě systémových hladin glukózy na nediabetické úrovni.
Autologní transplantací se rozumí, že jsou použity vlastní buňky nemocné osoby, což znamená, že není třeba hledat dárce a zároveň se tím eliminuje riziko, že by tělo tyto kmenové buňky nepřijalo.
Před samotným zákrokem samozřejmě probíhaly testy na laboratorních miskách a následně na zvířatech, než vůbec došlo k vyzkoušení na lidech. Prvním krokem pro současný výzkum účinnosti kmenových buněk při léčbě diabetu 1. typu však byla transplantace ostrůvků kmenových buněk 59letému muži s diabetem 2. typu léčeného pomocí inzulinu. Tyto buňky pocházely z těla daného muže a byly pouze přeprogramovány vědci. Po transplantaci zabraly téměř okamžitě a daný muž si již nemusí aplikovat inzulin.
V rámci tohoto výzkumu byly vedle výše zmíněné 25leté ženy implementovány kmenové buňky ještě dalším dvěma osobám s diabetem 1. typu. Dosažené výsledky budou prezentovány po roce od implementace, což bude v průběhu letošního listopadu. Pokud se i u těchto dvou osob podaří cukrovku vyléčit, bude se ve výzkumu pokračovat na více osobách, hovoří se přibližně o dalších 20 lidech.
Para ořechy: Spojenec při obezitě. Pomáhají v boji se zánětem, zlepšují zdraví střev
Para ořechy jsou jedním z nejbohatších zdrojů selenu, minerálu nezbytného pro antioxidační obranu, imunitní funkce a metabolismus hormonů štítné ...
Co jsou kmenové buňky
Kmenové buňky jsou nespecializované zárodečné buňky, které jsou velmi cenné pro regenerativní medicínu, jelikož se z nich mohou „vypěstovat“ různé tkáně a orgány. Mají totiž schopnost sebeobnovy a mohou se přeměnit v různé typy buněk. V našem organismu se nacházejí téměř ve všech orgánech, kde z nich mohou vznikat různé buňky, a tím dochází k opravě či nahrazení poškozené tkáně.
Pro léčbu diabetu se používají tzv. pluripotentní kmenové buňky, které se mohou diferenciovat na téměř všechny typy buněk v těle, jako jsou svaly, nervy, srdce a krev. Dosud se však využívaly zdravé kmenové buňky od dárců, což je nejen náročný a drahý proces, ale zároveň je tělo, do kterého jsou transplantovány, přirozeně odmítá, proto musí být daným osobám podávány léky na potlačení reakcí imunitního systému. Výše zmíněný výzkum však tyto problematické faktory eliminuje.
Proč vzniká diabetes 1. typu
Diabetes 1. typu je onemocnění, které se nejčastěji projevuje v dětství či během dospívání, propuknout však může v jakémkoliv věku. Organismus diabetiků 1. typu ztrácí vlivem autoimunitního procesu, kdy vlastní imunitní systém omylem poškozuje a ničí beta-buňky v ostrůvcích slinivky břišní, schopnost tvořit životně důležitý hormon inzulin, který je nezbytný pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi. Tím, že u osob s tímto onemocněním k tvorbě inzulinu nedochází nebo je jeho tvorba nedostatečná, je nutné dodávat jej do těla „zvenčí“ formou injekcí – v běžné klinické praxi totiž dosud nebylo možné tvorbu inzulinu obnovit, a tak jsou diabetici 1. typu odkázáni na jeho dodávání do těla celoživotně.
Na rozvoj cukrovky 1. typu mají vliv především genetické faktory, jakož i faktory vnějšího prostředí. Tento typ cukrovky postihuje přibližně 7 % všech diabetiků (cca 90 % diabetiků má diabetes 2. typu, zbývající část připadá na ostatní formy), a není-li dlouhodobě správně kompenzovaný, vede k rozvoji závažných komplikací, a to zejména srdečně-cévních, potíží se zrakem aj. Je proto nezbytně nutné neustálé monitorování hladin glykémie a pravidelná aplikace správných dávek inzulinu.
Zdroje: cell.com, nzip.cz, ct24.ceskatelevize.cz
4278