Jak v zimě podpořit metabolismus? Úpravou jídelníčku i pravidelným pohybem
Na vrcholky hor bez únavy a s elánem! Elektrokolo si oblíbí nejen diabetici
Zdroj: Shutterstock
Šplháte se s vyplazeným jazykem na kole do kopce a najednou vás předjede rozjařená stařenka se slitovným úsměvem. To na sebevědomí jistě nepřidá! Když ji ale pak potkáte v hospůdce na kopci a zjistíte, že jí síly dodal elektrický pohon jejího kola, musíte se zamyslet, zda rozumné hospodaření s vlastní energií a ohleduplnost ke svému tělu není na místě i pro vás. Díky elektrokolům mohou i lidé s horší kondicí, včetně diabetiků, provozovat cyklistiku, a to zdravě a s radostí.
V letních sezónách posledních let zažívají cykloobchody boom. Regály zůstávají plné klasických kol, zato elektrokola jdou na dračku. Ne každý má dost sil a času trávit hodiny denně tréninkem, aby se konečně mohl projet po těch vzdálených místech s náročným terénem. Díky elektrokolům však mohou vyrážet do širých krajin i lidé, kteří si doposud mohli o projížďce po hřebenech hor nechat jen zdát.
Elektrokolo není pro “lenochy”!
Elektrokolo lze v podstatě využívat jako klasické kolo, ale jeho zásadní předností je nabíjecí baterie, kterou můžete v případě potřeby využít. Není tedy pravda, že si při jízdě na elektrokole nelze „dát do těla“, nebo že se dokonce nešlape. Baterie však pomůže nastavit zátěž na optimální úroveň. Elektrokolo vám tak daleko lépe umožňuje kontrolovat hospodaření s vlastní energií. Chcete-li si cestu usnadnit a vydržet šlapat dál, zvolíte si nejvyšší stupeň pomoci. Pokud si naopak chcete zasportovat, vyberete nejnižší úroveň, nebo asistenci nezapnete vůbec. V tom případě jedete jako na klasickém kole. Míru pomoci tak můžete přizpůsobit svému aktuálnímu zdravotnímu stavu a rozpoložení.
Přednosti moderní cyklojízdy s elektrickým pohonem
Elektrokola mají oproti klasickým kolům spoustu výhod, najde se však i pár stinných stránek. Pojďme se podívat, čím si elektrokola získala přízeň tolika moderních cyklistů, a možná zaujmou i vás.
-
Baterie pomáhá podle vašeho přání
Do jaké míry baterii použijete, záleží čistě na vás. Tlačítky + a – jednoduše nařídíte kolu, jak moc chcete pomoci. Stupeň asistence tak přizpůsobujete v průběhu jízdy svým aktuálním možnostem a pocitům. Nejvíce službu elektrokola oceníte při jízdě do kopce a na konci výletu, kdy už vám takříkajíc visí jazyk z úst. Elektrokola mívají obvykle 3–5 převodů, některé firmy nabízejí i vylepšení podobné automatické převodovce, která řadí za vás.
-
Elektrokolo jezdí levně a vydrží relativně dlouho
Elektřina na 100 kilometrů jízdy stojí asi pětikorunu. Většina elektrokol má kapacitu baterie na 60–120 kilometrů. Dobít ho však můžete v klasické 230V zásuvce, třeba při přestávce v hospůdce na hřebeni hor. Pokud vám baterie dojde při cestě, nezbyde vám, než šlapat „po svých“ – čili jako na klasickém kole.
-
Jízda s elektropohonem šetří vaši energii
Na elektrokole dojedete zhruba dvakrát dál než na tom klasickém. Stále musíte šlapat, ale jde to snáze, a budete tak mít čas i energii kochat se krajinou a mávat na kolemjedoucí cyklisty, které necháte v dáli za sebou. Při pohodové jízdě se nezapotíte, můžete tak směle vyrazit na kole i do práce.
Plavání ve vás probudí radost z pohybu a prospěje vašemu srdci. Na co myslet jako diabetik?
Plavání je pro diabetiky velice prospěšné. Pomáhá jim regulovat krevní glukózu a předcházet rozvoji kardiovaskulárních chorob. Proplavat se ke ...
-
Dostanete se na místa, kam byste si jinak netroufli
S palivem v nádrži aneb s energií v baterii se můžete vydat i do vzdálenějších a složitějších terénů. Cesty po norských fjordech nebo horských hřebenech tak najednou budou dosažitelné, a to navíc s dobrým pocitem na těle i duši. Tato místa nebývají kvůli obtížnosti tras vyhledávaná tradičními cyklisty, o to víc si budete moct užít nerušenou krásu divoké přírody.
-
Jízda na elektrokole je dostupná i pro lidi se zdravotním omezením
Jet na elektrokole je podobné, jako když vás někdo tlačí do zad. To ocení zvláště lidé s horším zdravotním stavem, ať už je to obezita, bolesti kloubů či zad, nebo jen malá výdrž. Tyto zábrany často udávají lidé s diabetem, ale s využitím elektrokola můžete mnohá omezení hodit za hlavu. Pohyb je daleko snazší, vaše klouby a svaly jsou tak zatěžovány mnohem méně, a po výletě vás konečně nic nebolí.
-
Elektrokolo neřeší hmotnost
Klasická kola bývají vyráběna z co nejlehčích materiálů a profesionální cyklisté řeší každý gram zátěže. To u elektrokol neplatí. Bývají zhruba o 8–10 kg těžší než běžná kola, ale při jízdě to nijak nepoznáte. Motor s hmotností navíc ochotně pomůže. Nevýhodou však může být jejich přenášení či převážení autem – nosné rámy musí být o něco kvalitnější a pevnější.
Černý bez jako lidový léčitel. Objevte jeho blahodárné účinky na zdraví!
Černý bez (Sambucus nigra) je středně vysoký polokeř, který lze často vidět planě rostoucí na okrajích lesů, na mezích či v zahradách. Je velká ...
-
V cyklistice předčíte “ty nejlepší ze skupiny”
Možná patříte k lidem, kteří dřív jezdívali na kole, ale byli vždy ti nejslabší z výpravy, což člověka rychle odradí – a se sportem raději skončí. S elektrokolem však můžete obnovit někdejší partu a opět vyrazit na dlouhé vyjížďky s vašimi fit známými. Když jim navíc sbalíte na nosič zavazadla, nebo je do kopce popostrčíte, vaši přítomnost ve skupině ihned ocení.
Konkurence přibývá a ceny elektrokol stále klesají
Na elektrokolech je poměrně těžké objevit nedostatky. Podařilo se nám vypátrat jen dva:
- Samozřejmě se jako nevýhoda nabízí vysoká cena – pořídíte je zhruba od 35 000 Kč výše. Na druhou stranu však vzhledem k vysoké poptávce a narůstajícímu množství výrobců ceny rok od roku klesají. Pokud počkáte do příští sezóny, může být cena už celkem přijatelná.
- Další nevýhodou je tolik opěvovaná baterie samotná. Dojde-li k poškození či opotřebení baterie, je kolo v podstatě na vyhození. Vzhledem k jeho vyšší hmotnosti se neosvědčí dlouhodobě jej využívat na způsob klasického kola. Životnost kola tedy závisí čistě na baterii.
I přes několik slabin je elektrokolo jednoznačně dobrou volbou zvláště pro lidi se zdravotními omezeními a horší kondicí. Jízda na něm šetrně posiluje kardiovaskulární systém i svaly, a prospěje tak vašemu zdraví. Na rozdíl od klasické cyklistiky nebudete během výletu ani po něm splavení a zkroušení ze špatného výkonu. Právě naopak, budete se cítit fyzicky schopní, tak akorát vysportovaní a příjemně naladění na další cyklozážitek.
Zdroj: Ecyklistika, Markelinsurance, Ekolo
2890