Na průlomu v monitorování glukózy pracuje společnost Apple. Neinvazivní měření je hudbou budoucnosti

Na průlomu v monitorování glukózy pracuje společnost Apple. Neinvazivní měření je hudbou budoucnosti
Technologický výzkum se snaží o neinvazivní měření glykémie v těle. Zdroj: Freepik

Jen v České republice je více než jeden milión lidí s diabetem a jejich počet každým dnem stoupá. Znát skutečnou hodnotu glykémie je tak alfou a omegou každého, kdo má jen trochu potíže s krevním cukrem. Leckdy je to však poměrně bolestivá, ale vždy invazivní, záležitost. I proto vědci z celého světa pracují na způsobech, jak spolehlivě zjistit hladinu glukózy v krvi bez toho, aby se poranila kůže. A nyní to vypadá, že právě společnost Apple je tomuto kroku nejblíže.

Společnost Apple už dlouhá léta upevňuje svou pozici lídra ve zdravotnictví. V dnešní době jsou na trhu hodinky, díky kterým můžete sledovat svůj srdeční tep, tělesnou teplotu nebo hladinu kyslíku v krvi. Nyní však světlo světa spatřila zpráva o jednom z nejutajovanějších projektů této firmy, která přichází s revoluční technologií neinvazivního měření glukózy.

Vývoj kupředu

Projekt odstartoval ještě za éry Steva Jobse, kdy společnost Apple odkoupila start-up RareLight, který se problematikou neinvazivního měření glukózy zabýval. Více než 12letá studie, jednoduše nazvaná E5, se snaží o technologii detekce glukózy, aniž by se jakýmkoliv způsobem musela poranit kůže. Podle zpráv Bloomberg Apple byl systém za posledních deset let testován na stovkách dobrovolníků, a to z řad diabetiků, prediabetiků, ale i těch, které cukrovka nikterak netrápí. Výsledky byly porovnávány s tradičním odběrem kapilární krve, a to úspěšně!

Hormonální jógová terapie v praxi: Přichystejte si kapesníky a jde se dýchat

V předchozím díle seriálu o hormonální józe jsme se seznámili s technikou hormonální jógové terapie (HJT) a dozvěděli jsme se, komu může pomoci s ...

Komu prospěje?

Společnost Apple si je vědoma počtu diabetiků v celosvětovém měřítku. Varovným signálem pro ně bylo zjištění, že průměrně má 1 z 10 lidí diabetes, a to napříč kontinenty. Lehkou matematikou tak společnost došla k závěru, že pokud by úspěšně zavedla takový produkt na trh, o odběratele by určitě nebyla nouze. Mít totiž kontrolu nad svým diabetem a znát hodnotu glukózy je jedním ze základních pilířů téměř 537 miliónů lidí na světě.

Další základní snahou Applu je ulevit již diagnostikovaným diabetikům od bolesti při píchání do prstů, ale zároveň i předcházet této diagnóze u rizikových pacientů tím, že znalost glykémie jim umožní změnu životního stylu (především prediabetikům). Systém však může pomoci i ve fitness odvětví tzv. biohackerům, kteří se pokoušejí díky monitoringu vlastního těla dosáhnout co nejlepší fyzičky.

Fakt: V současné době lze zjistit svou glykémii pouze z krve, nebo pomocí monitoru glukózy od společnosti Dexcom a Abbott Laboratories – ten je však dostupný pouze diabetikům 1. typu.

Na čem princip funguje?

Nyní využívá projekt optické zařízení s křemíkovým fotonickým čipem, který se nazývá absorpční spektroskopie, a funguje na bázi laserů. Ty vyzařují specifické vlnové délky světla do oblasti pod kůží, kde se nachází i intersticiální tekutina (látky unikající z kapilár). Světlo absorbované glukózou v krvi je odraženo zpět do senzoru, kde algoritmus určí dané osobě krevní glukózu.

Zajímavost: Zájmem vědecké obce je možnost monitorovat jedním zařízením jak tělesnou teplotu, krevní tlak, glukózu nebo ketony v moči, tak hydrataci těla a alkohol v krvi.

První elektronický obvaz: Převratný výzkum, díky kterému lze urychlit i hojení diabetických vředů

Malý, pružný obvaz urychluje hojení tím, že dodává bezbolestné elektrošoky přímo v místě rány. Je také ale schopen sledovat proces hojení a ...

Zajímavosti v oblasti vývoje

Za posledních deset let se o tento vývoj neinvazivního měření glukózy zajímalo několik firem a světových společností. Mezi ně patří například i společnost Google, která měla v plánu vyrobit kontaktní čočky měřící glykémii ze slz. Projekt byl však v roce 2018 odložen.

I společnost Apple se pomocí svých hodinek stala spíše nástrojem pro zdraví. První model, který byl uveden na trh v roce 2015, obsahoval revoluční snímač srdečního tepu. Nyní už měří i EKG, tělesnou teplotu, zdraví žen, ale i hladinu kyslíku v krvi. Glykémie je tedy další v pořadí vymožeností, které by nám tyto hodinky v budoucnu mohly poskytnout. Faktem je, že po uveřejnění těchto informací na konci února tohoto roku klesly akcie společnosti Dexcom i Abbott o více než 3 %.

Zajímavost: V návaznosti na propad akcií uvedl zástupce společnosti Abbott, že i oni vyvíjí nové produkty pro monitorování glukózy.

Kdy tento zázrak můžeme očekávat?

Technologie neinvazivního měření glykémie je ve fázi proof-of-concept – tedy je života schopná, ale její uvedení na trh je otázkou dalších pěti nebo deseti let. Výzkumníci totiž nyní pracují na tom, aby se jejich křemíkový fotonický čip vešel do velikosti hodinek, nyní se jedná o verzi ve velikosti klasického mobilního telefonu, který byl v testech připevněn na bicepsech testovaných.

Pokrok jde kupředu – ještě před pěti lety jsme žasli nad monitory glukózy, které se aplikují pomocí náplasti na paži. Nyní se zdá, že změřit hladinu své glukózy, ať už z preventivních důvodů, nebo z lékařské nutnosti, bez píchání do prstů je doslova na dosah ruky.

Zdroje: macworld.com, macrumors.com, gizmodo.com, finance.yahoo.com

1857

Diskuze k článku