Na posílení imunity není nikdy pozdě! Začít můžete třeba hned

Na posílení imunity není nikdy pozdě! Začít můžete třeba hned
Podzimní procházky prospějí nejen vaší imunitě, ale i náladě! Zdroj: Shutterstock

Pochmurné počasí, výkyvy teplot a méně slunečního svitu mohou být zatěžkávací zkouškou pro naši obranyschopnost. Posilujte svoji imunitu příjemným a jednoduchým způsobem a zabraňte tak případnému nachlazení, přibírání na váze či špatné náladě. Inspirujte se následujícími deseti tipy a udělejte něco pro své zdraví!

Jiný článek o posilování obranyschopnosti zejména během podzimních dnů jsme publikovali již dříve. Přečíst si jej můžete zde: Silná imunita není samozřejmost. Podpořte ji už během podzimu a nemoci vás v zimě nedostanou!

Dbejte na správné vrstvení oblečení

Pamatujte, že čím více vrstev na sobě v chladném počasí máte, tím lépe se vám podaří udržovat ideální teplotu těla. Spodní vrstva má za úkol odvádět pot od kůže, izolační vrstva zabraňuje úniku tepla od těla a vrchní vrstva má chránit před nepříznivým počasím. Noste teplé boty a ponožky, abyste neprochladli od nohou, a nepodceňujte ani ochranu hlavy, krku a rukou.

Choďte na procházky

Snažte se načerpat pozitivní energii ze slunečních paprsků, které jsou člověku na podzim a v zimě vzácné. Vyjděte ven a užijte si procházku na čerstvém vzduchu, určitě vám prospěje. Pravidelnou chůzí si totiž nejen zlepšíte náladu a doplníte energii, ale navíc spálíte nějaké ty kalorie. Chůze je navíc považována za nejpřirozenější a nejzdravější pohyb, který snižuje riziko vážných onemocnění.

Hýbejte se

Pro diabetiky je velmi důležitý každodenní pohyb s nižší tepovou frekvencí. Chcete-li, aby váš příjem a výdej byly v rovnováze, hýbejte se! Nezapomeňte ale, že na hladinu glykemie může mít pohybová aktivita vliv ještě následujících 48 hodin. Nechce se vám jít ven? Tak si naplánujte větší úklid nebo si třeba zacvičte pilates či jógu před televizí. Díky pohybu se zahřejete a navíc se budete cítit lépe.

Vychutnejte si bylinné čaje

Pitný režim je velmi důležitý, nezapomínejte proto na rovnoměrný přísun tekutin během dne. Sychravé počasí je navíc ideální dobou na konzumaci teplých nápojů. Zahřejte se například zeleným čajem, který napomáhá při hubnutí a také v boji s volnými radikály. Bylinné čaje ze ženšenu, pampelišky lékařské, kopřivy dvoudomé či borůvky černé mají zároveň pozitivní vliv na glykemii.

Doplněk stravy zvaný quercetin: Zlepší krevní oběh a je nadějným adeptem i při diabetu!

Velmi se diskutuje také prospěšnost quercetinu při léčbě onkologických onemocnění. Byl předmětem několika studií, které se zaobíraly jeho ...

Co dalšího pro sebe můžete udělat v rámci posílení imunity?

  • Myjte si častěji ruce. Na lidských rukou se nachází statisíce až miliony nejrůznějších bakterií a jiných mikroorganismů. Věnujte proto zvýšenou pozornost jejich důkladnému mytí, čímž předejdete nejrůznějším onemocněním. Správná hygiena rukou je i jedním z preventivních opatření týkajících se nákazy covid-19.
  • Relaxujte v sauně. Věděli jste, že se lidský organismus během pobytu v sauně zbavuje nebezpečných toxinů? A nejen to – zrychluje se metabolismus, spalují se kalorie, čistí se pleť a navíc se prohřejí klouby a svaly. Saunování přispívá i k psychické pohodě. Stoupající teploty totiž vyplavují do těla hormon serotonin, který navozuje pocit štěstí. Tak si odpočiňte, hoďte starosti za hlavu a navíc podpořte svou imunitu, díky které budete odolnější vůči virózám a nachlazení.
  • Dopřejte si dostatek spánku. Pokud chcete, aby váš organismus správně fungoval, musíte mu umožnit dostatek prostoru na regeneraci a odpočinek. Nedostatkem spánku se totiž lidské tělo oslabuje a může být náchylnější k nemoci. Nedovolte, aby se nevyspání a únava odrážely na vašich glykemiích. Na podzim a v zimě se dříve stmívá, tak využijte možnosti jít brzy do postele!
  • Jezte zdravě a pravidelně. V podzimních a zimních měsících bývá náš imunitní systém často oslabován. Diabetici by tak měli o to více věnovat pozornost pravidelné a pestré stravě, která tělu zajišťuje dostatek základních živin, vitaminů a minerálů, a to ideálně přirozenou cestou. Dopřejte si dostatečné množství ovoce, zeleniny, čerstvého libového masa, luštěnin a také potravin bohatých na probiotika. Zařaďte do svého jídelníčku kysané mléčné výrobky, které pozitivně ovlivňují mikroflóru a zároveň jsou lehce stravitelné. Neměli byste zapomenout ani na ořechy, které mají protizánětlivé účinky, obsahují velké množství živin a navíc mají nízký glykemický index.

Blahodárné účinky na naše zdraví má například i česnek, který je považován za přírodní antibiotikum.

  • Nepřehánějte to s vytápěním pokojů. Vyjít do chladného počasí z přetopené místnosti může být pro organismus doslova šokem. Imunitnímu systému přetápění škodí. Při vyšší teplotě totiž vzduch ztrácí vlhkost, což může způsobovat mimo jiné i vysoušení nosní sliznice, která je pak náchylnější k nemocem. Dbejte proto na správně zvolenou teplotu v místnostech, která by neměla přesahovat 22 °C. V ložnici by měla být ještě nižší, okolo 18 °C. Váš spánek v chladnějším pokoji tak bude kvalitnější a navíc bude tělo spalovat více kalorií.
  • Radujte se s rodinou a přáteli. Lidská psychika je úzce provázaná se zdravím člověka a každodenní obtíže s cukrovkou vás mohou vysilovat. Setkávejte se proto s vašimi nejbližšími a užívejte si společných okamžiků. Povídejte si, radujte se z maličkostí, smějte se! Věnujte se také svým koníčkům. Dobré mezilidské vztahy a optimistický přístup k životu vám pomohou snáze překonávat každodenní překážky a navíc se budete cítit šťastnější.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Nikol Kulové

4647

Diskuze k článku