Na novoroční předsevzetí musíte jít správně, jinak to dopadne jako loni. Nejčastější chyby zmapoval odborník

Na novoroční předsevzetí musíte jít správně, jinak to dopadne jako loni. Nejčastější chyby zmapoval odborník
Abyste vůbec mohli začít pracovat na změně, je velmi důležité nejprve velmi dobře poznat své jídelní a pohybové návyky Zdroj: Freepik

Dali jste si také novoroční předsevzetí, že začnete žít zdravě? Zhubnete? Najdete lásku? A dáváte si takové předsevzetí každý rok? Pokud ano, tak je pravděpodobně někde chyba. Vybrali jste si sice hezké cíle, pokud ale k jejich dosažení nezvolíte tu správnou cestu, budete si příští rok dávat úplně to samé předsevzetí jako letos. A to určitě nechcete, viďte? Vyzrajte sami na sebe!

Jednou z častých chyb novoročních předsevzetí je, že se jedná o moc obecné, nekonkrétní a těžko realizovatelné cíle. Stanovte si letos raději menší, ale za to konkrétnější cíl. Krok po kroku můžete měnit své návyky a postupně dosáhnout i vašeho dlouhodobého cíle, budete žít zdravěji a třeba i zhubnete nějaké to kilo. Co by ale mělo být tím prvním krokem, než se do nějaké změny pustíte? Zjistěte, kde vlastně děláte chyby!

Přehled sacharidových příloh pro diabetiky na vánoční jídelní tabuli

V dnešní době už naštěstí nejsme odkázáni jen na brambory, rýži a knedlíky. K sehnání je spousta zdravých a zajímavých příloh, díky nimž může být ...

Zmapujte své návyky

Abyste vůbec mohli začít pracovat na změně, je velmi důležité nejprve velmi dobře poznat své jídelní a pohybové návyky. Jen tak, že rozpoznáte chyby a budete tedy vědět, co přesně chcete změnit, si můžete dát i reálné cíle.

Jedním z důvodů, proč je důkladné zmapování vlastních jídelních a pohybových návyků prvním krokem na cestě za úspěšnou změnou, je fakt, že si celou řadu našich chyb a zlozvyků vůbec neuvědomujeme. Jak je to možné?

Jedeme na „autopilota“

V životě často jednáme neuvědoměle, automaticky, jedeme na tzv. autopilota. Automatický režim v životě může být užitečný. Pomáhá nám přecházet bez nutnosti naší větší pozornosti „nedůležité“ a stokrát opakované úkony. Nemusíme například myslet na čištění zubů, oblékání se, řízení auta apod. Automatický režim se však podílí i na našich zlozvycích. Na nadměrném mlsání u televize nebo při čtení knihy, na poctivém dojídání vždy a všeho, co se nám objeví na talíři nehledě na to, jestli jsme nebo nejsme sytí, na ochutnávání při vaření nebo na tom, že si k odpolední kávě vždy přidáme i nějaký zákusek. A právě tyto z velké části neuvědomované návyky mohou často za nechtěné, plíživé přibírání.

Návyky je možné změnit

Kde se tyto návyky vzaly? Naučili jsme se je. Dobrou zprávou pro začátek je, že stejně tak se je můžeme i odnaučit a vyměnit je za návyky jiné a lepší, díky kterým budeme zdravější, štíhlejší a spokojenější.

Mapování návyků vám pomůže se zastavit a možná si i jídlo, které jste před tím rychle zhltli, lépe vychutnat. Začnete se více soustředit na to, co jíte, jak jíte a také proč jíte, a tak si i uvědomíte chyby, které v tomto směru děláte. A tak konečně váš plán na změnu nebude znít obecně a vágně jako například „Začnu jíst zdravě.“ ale konkrétně jako „Zmenším porci přílohy k večeři a doplním ji zeleninou.“

  1. Krok: Zapisujte

Zapisujte si alespoň týden vše, co sníte. Pište si i to, co jste při jídle dělali (např. sledování TV) a zda jste měli hlad nebo vás k jídlu vedlo něco jiného (stres, smutek, radost nebo jste zkrátka jedli jen tak, protože bylo jídlo k dispozici). Zapište si i svou pohybovou aktivitu.

Pokud chcete svůj jídelníček zmapovat opravdu důkladně, použijte nutriční kalkulačku, která vám spočítá i příjem energie a jednotlivých živin.

Vánoční hodování a strašák cholesterol? Udržte jeho hladinu v normě jednoduchými pravidly

Cholesterol je druhem tuku, který vzniká v játrech, ale částečně jej přijímáme také v potravě. Na jednu stranu plní v těle nezastupitelné funkce ...

Pravidla zapisování

  • Zkuste jíst tak, jak jste zvyklí. Nesnažte se svůj jídelníček nijak zdokonalit, protože byste nezjistili, kde děláte chyby. Na druhé straně si naopak neříkejte: „Ještě si naposledy užiju, než se pustím do změny.“
  • Dejte pozor, abyste opravdu na nic nezapomněli. Je třeba zapsat i to, co ochutnáte při vaření, olíznete-li vařečku či vylížete hrnec, dojídáte zbytky po dětech, něco si zobnete, když sedíte u televize, nebo si vezmete od kolegyně v práci čokoládový bonbon, který vám nabídne.
  • Pokuste se zapsat vše hned po jídle, protože jinak byste mohli i nechtěně něco zapomenout.
  1. Krok: Zhodnoťte se

Po týdnu se podívejte do svých záznamů a zkuste odhalit chyby. Pokud si sami nevíte rady, nebojte se požádat o pomoc odborníka.

Napište si na papír seznam návyků, na kterých chcete v průběhu roku pracovat. Určete si i pořadí, ve kterém začnete nové návyky do života zařazovat. Doporučujeme začít s takovým návykem, který pro vás bude snadno realizovatelný, a náročnější úkoly si nechte na později. Důležité je, abyste byli úspěšní v malých dílčích krocích, což bude roztáčet spirálu dalších úspěchů v průběhu roku.

Ella Fitzgerald: Od nevěstince přes světovou slávu až po amputaci nohou kvůli cukrovce

„Zpívat a být šťastná,“ říkávala slavná jazzová hvězda, která mezi zpěv a štěstí kladla rovnítko. Podařilo se jí prorazit už v sedmnácti, pak už ...

Vytrvejte a k zapisování se čas od času vracejte

I když se vám zpočátku do zapisování třeba nebude chtít, vydržte a zapisujte. Díky záznamům pochopíte, v čem je „kámen úrazu“, kde chybujete. Abyste mohli chyby odstranit, musíte zkrátka přijít na to, kde vězí.

Pokud chcete skutečně něco změnit, bude záznam vašich běžných jídelních (a stejně tak i pohybových) návyků skvělým výchozích bodem, od kterého se budete moci odrazit a znovu se k němu vrátit a po nějaké době porovnat, jak dalekou cestu už jste ušli a co všechno se vám už podařilo změnit.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem Ing. Hany Pávkové Málkové

1166

Diskuze k článku