Na návštěvě u pedikérky: Co očekávat od odborného ošetření?

Na návštěvě u pedikérky: Co očekávat od odborného ošetření?
Pro diabetika je vhodnější přístrojová pedikúra. Zdroj: Shutterstock

Nohy, nožky, nožičky nás nosí za všech okolností po celý život, proto potřebují pravidelnou péči. S tou vám mohou pomoci zkušení odborníci. Přečtěte si, jak to probíhá, když svá chodidla svěříte do péče pedikérky. Pravidelnou odbornou pedikúrou totiž předcházíte možným komplikacím, které právě u diabetiků mohou být závažné.

Pokud máte zdravé nehty a chodidla bez větších otlaků, zvládnete si sami nebo za pomoci rodinných příslušníků ostříhat nehty a odstranit zrohovatělou kůži v domácím prostředí. Ve chvíli, kdy se vám však na chodidlech objeví praskliny, ragády (trhliny), kuří oka, nehty zhrubělé a postižené plísní nebo zarůstající nehty a jiné komplikace, je nejvyšší čas navštívit odbornou pedikúru.

Co všechno obnáší odborné ošetření?

Pedikúra není už jen kosmetickou záležitostí, ale ze zdravotního hlediska nepostradatelnou součástí péče o vaše zdraví. Abyste měli představu, co všechno pedikúra obnáší, pojďme si o ní něco málo povědět. Pedikúra má tři hlavní funkce: preventivní, hygienickou a léčebnou.

  • Preventivní pedikúra: provádí se na zdravé noze správným zkrácením nehtů a odstraněním přebytečné kůže. Celá péče může být zakončená peelingem, maskou, masáží, nalakováním nehtů a aplikací vhodného kosmetického přípravku podle stavu kůže na chodidlech.
  • Hygienická pedikúra: tato funkce souvisí s preventivní pedikúrou. Obsahuje koupel chodidel, vysoušení meziprstních prostor, pravidelnou výměnu vhodných, nejlépe bavlněných ponožek s volným lemem.
  • Léčebná pedikúra: zahrnuje odstranění kuřích ok a ztluštěných svrchních vrstev kůže, které vznikají v místech velkých tlaků na chodidla nebo v místech ortopedických deformit, např. kladívkových prstů, vbočeného palce atp. Následuje zbroušení zhrublých nehtů nebo uvolnění zarůstajících nehtů. To vše je opět zakončené vmasírováním vhodného kosmetického přípravku podle stavu pokožky nohou.

MUDr. Jitka Husáková: Důkladná péče o nohy je při diabetu zásadní

V rámci péče o pacienty s diabetem by tedy kromě sledování hodnot glykemií neměly být opomenuty ani pravidelné kontroly jejich nohou, tedy částí ...

Kdo může pedikúru provádět?

Pedikúra podle živnostenského zákona spadá pod živnost řemeslnou, vyučuje se na středních školách v rámci oboru Kosmetické služby nebo lze vzdělání získat v rekvalifikačních kurzech Pedikérka a nehtová designérka (akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR) ukončených profesní kvalifikační zkouškou. Pedikérky pak mají možnost dalšího vzdělávání absolvováním seminářů, odborných stáží, kurzů zaměřených např. na řešení zarůstajících nehtů, na diabetologii, ortopedii, neurologii, protetiku či dermatologii.

Jaký je rozdíl mezi mokrou a suchou pedikúrou?

Pedikérky nabízí klasickou (mokrou) nebo přístrojovou (suchou) pedikúru. Než se začnou věnovat vašim nohám, bude je zajímat, zda jste diabetik nebo užíváte léky ke snížení srážlivosti krve. Poté vám prohlédnou chodidla, upozorní na případné změny na pokožce, v meziprstí i na nehtech.

Klasická, mokrá pedikúra

Při mokré pedikúře vložíte chodidla do teplé vody s přídavkem bylinných přísad nebo se solí obohacenou o minerály. Koupel změkčí ztluštělou kůži a kuří oka a usnadní jejich odstranění pomocí jednorázových skalpelových čepelek. Nehty vám pedikérky upraví kleštěmi, zapilují je do požadovaného tvaru jednorázovým papírovým pilníkem a vyčistí nehtové valy exkavátorem. Takto provedená pedikúra bohužel znamená větší riziko poranění a u diabetiků se syndromem diabetické nohy mnohdy závažné zdravotní problémy. Z tohoto důvodu je diabetikům doporučená přístrojová – suchá pedikúra.

Přístrojová, suchá pedikúra

Suchá pedikúra se provádí za pomocí profesionálního certifikovaného přístroje s odsáváním nebo s mlhovým postřikem. Ke změkčení ztluštělé kůže a jejímu snadnějšímu odstranění může pedikérka na pokožku nastříkat speciální sprej s obsahem urey či glycerinu. K úpravě nehtů, odstranění kuřích ok a otlaků používá frézky, např. diamantové, keramické, karbidové, které se sterilizují, nebo jednorázové brusné kloboučky. Pedikérka pomocí frézek upraví zhrublé nehty nebo ve spolupráci s dermatologem zbrousí nehty postižené plísní, které se při současném používání lokálních antimykotik rychleji regenerují.

Problémy se zarůstajícími nehty

Jestliže vás trápí problém se zarůstajícími nehty, odborná pedikérka přeškolená v orthonyxii zvládne i tento problém. Co je to vlastně orthonyxie? Orthonyxie pochází z řeckého slova orthos – rovně, a onyx – nehet. Princip orthonyxie spočívá v tahu špony (rovnátka), která dlouhodobě působí na volné okraje nehtů a postupně je narovnává. Pedikérka podle typu nehtu vybírá vhodnou šponu. Na trhu je několik druhů špon, které se vyrábějí v různých velikostech a síle. Zde několik příkladů:

  • B/S špona – plochá listová pružina vyrobená z plastu, která se lepí celou plochou
    na nehet.
  • Podofix – aktivní nalepovací špona s drátkem, která se lepí na nehet a tah špony se
    nastaví pomocí drátku uvnitř špony.
  • Combiped – jednostranná drátková špona, kdy upravený drátek se vkládá pod
    nehet a druhý konec opatřený plastovým páskem se lepí na nehet.
  • Podopharm, Ortogrip Professional a Ross Fraser – drátkové špony složené ze tří dílů. Po nasazení dvou dílů se spojí třetím dílem – zámkem (smyčkou).

Podle stavu nehtu a potřeby korekce se špony nasazují na dobu 2–8 týdnů. Poté je třeba nasadit šponu novou a opakovat proceduru tak dlouho, až se dosáhne žádaného tvaru nehtu, což trvá přibližně půl roku až rok. Použití špon na zarůstající nehty je neinvazivní metoda neporušující integritu kůže.

Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat

Obyčejné "návleky" na doma nebo snad žabky jsou pro diabetika ohroženého neuropatiemi velmi nevhodné. Otázek na téma domácího obutí u ...

S čím ještě pedikérky poradí?

Kvalifikovaná pedikérka vám pomůže i s výběrem vhodné obuvi, ortopedických pomůcek (korektorů, chráničů prstů, odlehčovacích pomůcek při otlacích a kuřích okách), doporučí vhodné kosmetické přípravky podle stavu pokožky chodidel a ráda ukáže i uvolňující cviky chodidel. V případě jiných zdravotních komplikací doporučí návštěvu odborného lékaře. Na závěr zbývá jen dodat, že chvíle strávené při pedikúře patří nejen k důležitým okamžikům pro zdraví nohou. Mají také velký význam pro zdraví duše – přinášejí relaxaci, pocity uvolnění, lehkosti a bezstarostnosti. I proto stojí za to proceduru vyzkoušet.

Jak najít odbornou pedikérku?

Seznam odborných pedikérek naleznete na stránkách České podiatrické společnosti, z.s. (www.podiatrie.cz). Tato společnost sdružuje odborníky z mnoha oborů zabývající se péčí o nohy a celý pohybový aparát – pedikérky, diabetology, ortopedy, neurology, chirurgy, fyzioterapeuty i protetiky.

Kdo je autorka textu, Jana Výmolová? Praktická sestra a pedikérka v ordinaci diabetologie a podiatrie ve Vratimově u Ostravy. Zaměřuje se na náročné (jak léčebné, tak preventivní) ošetření nohou diabetiků. Je specialistka na ortonyxii (řešení zarostlého nehtu) a suchou pedikúru. Zastává funkci předsedkyně Podologicko-pedikérské sekce České podiatrické společnosti, z. s.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Jany Výmolové

6225

Diskuze k článku