Na horách s inzulinem

Na horách s inzulinem

Zimní pobyt na horách se již stal v našich zemích tradicí. Řada z nás tak tráví část své dovolené. A protože týden na horách je vybočením z normálního režimu, rozhodli jsme se upozornit na některá nebezpečí, která mohou dny odpočinku znepříjemnit.

Pokud jedete na hory lyžovat, znamená to, že se váš energetický výdej oproti běžnému životu (pokud nejste aktivní a pravidelní sportovci) významně zvýší. Nejvíce se touto změnou musí samozřejmě zabývat pacienti léčení inzulinem. Energetickou náročnost lyžování i některých dalších sportů (pro srovnání) naleznete v tabulce. Uvedená čísla jsou samozřejmě pouze orientační, jinou spotřebu energie bude mít lyžař začátečník a jinou zkušený, fyzicky dobře disponovaný sportovec.

Přibližná energetická náročnost (v kcal) 1 minuty fyzické aktivity pro muže (80kg) a ženy (60kg)

Muží Ženy Muži Ženy
Aerobic 10,8 7,9 Lední hokej 12,5 9,6
Badminton 7,8 5,7 Lyžování sjezd 21,9 16,2
Běh 13 9,6 Práce-zahradní 4 až 7 3 až 6
Basketbal 11 8,1 Squash 17 12,5
Bowling 7,7 5,7 Stolní tenis 5,4 4
Chůze(4km/hoh) 5,1 3,8 Tenis 8,7 6,4
Jízda na koni 3 až 6 6 až 8 Úklid v dom. 5 3,7
Kopaná 10,2 8,2 Volejbal 3 4

Jak by se měl chovat pacient léčený inzulinem během týdenního horského lyžování?

Největším nebezpečím jsou samozřejmě hypoglykemie. Během fyzické zátěže je jejich riziko o to závažnější, že je díky adrenalinové reakci většinou hůře rozpoznáváme.
Některé projevy hypoglykemie (pocení, třes, bledost kůže) jsou projevy adrenalinové odpovědi na nedostatek glukózy, kterými se náš organismus snaží koncentraci krevní glukózy zvýšit. Při fyzické zátěži se hladina adrenalinu též navyšuje. Je to přirozená odpověď organismu, jejímž výsledkem je zrychlení cirkulace krve tak, aby všechny potřebné tkáně byly dostatečně prokrveny. Následkem toho mohou projevy fyzické námahy splynout s projevy hypoglykemie a ta nás může překvapit.

Nepodceňujme namátkovou kontrolu glykemie a už vůbec ne její změření při jakémkoliv podezření na hypoglykemii. Samozřejmostí je tedy: glukometr a glukagonová injekce vždy po ruce.

Úpravy dávkování inzulinu

Drtivá většina pacientů, kteří prožijí týden na horách opravdu v plné fyzické zátěži, by beze změny dávkování či významného navýšení sacharidů v jídelníčku zaznamenala mnoho hypoglykemií.
Pokud začínáte s lyžování dopoledne, jak je obvyklé, doporučuji asi o 30-50 % snížit ranní dávku inzulinu a pokud pokračujete i v odpolední „ směně“ učiňte tak i před polednem. Vzhledem k riziku opožděné hypoglykemie (večer, ale i v noci po výraznější fyzické zátěži, kterou celodenní lyžování jistě znamená) je většinou třeba snížit i dávku večerní a noční. Na straně druhé je celodenní fyzická zátěž provázena velkou spotřebou glukózy, a tedy i zásobního glykogenu. Ten je třeba tělu opět dodat, a proto by celkové denní množství sacharidů mělo být vyšší.

Míra zvýšení dávky sacharidů i snížení množství inzulinu je vždy úměrná stupni fyzické zátěže a každý ji musí vyzkoušet.

Turistika je také zátěž

Přemýšlení nad úpravami dávek inzulinu a změnami množství sacharidů se nevyhneme ani jedeme-li na hory „pouze“ za turistikou. Míra této zátěže nedosahuje takové intenzity, jako sjezd svahem, při několikahodinových pochodech se však jedná o námahu dlouhodobou, která v celkovém součtu znamená též velký energetický výdej. Snížení dávek inzulinu a navýšení sacharidů tedy může dosáhnout stejné míry jako při lyžování. Opět však musím upozornit, že si tyto změny musí každý vyzkoušet a „ušít“ sobě na tělo.

Hubnutí na horách

Samozřejmě, že řada z nás chce využít týdenní fyzickou námahu k redukci váhy. Neměli bychom však čekat zázraky a hubnutí nepřehánět. Při redukci jídla dáváme přednost snížení dávky tuků před snižováním sacharidů, tak jak to ostatně vyplývá z výše uvedeného.

Péče o namáhané nohy

Principiálně se neliší od péče, kterou nohám věnujete během každodenního života. Turistika a především lyžování jsou však sporty, kde se na dolní končetiny přenáší podstatně větší síly, než při běžné chůzi a kůže je tedy mnohem více namáhána. Měli byste tedy věnovat velkou pozornost výběru turistických bot či lyžáků, a před sezónou je dobře prověřit.

Nezapomeňte nohy zkontrolovat a ošetřit každý večer.

as. MUDr. Jan Brož

623

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku