Maca je tradiční potravou jihoamerických indiánů: Diabetikům pomůže s hypoglykémií a dodá energii
Šest mýtů o diabetu
O diabetu koluje mezi lidmi mnoho mýtů, pověr a polopravd. Projdeme si ty nejčastější z nich a podíváme se, jak je to s nimi ve skutečnosti. Čekají nás hlavně nesprávné informace těch, kteří s diabetem nikdy nepřišli do styku.
Mýtus první: Diabetes se týká jen lidí obézních nebo s nadváhou.
To není pravda. Ano, obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů, které vedou ke vzniku diabetu 2. typu, ale stejně tak hraje roli vrozená dispozice. Krevní cukr ale může začít bláznit v jakémkoliv věku i u velmi štíhlých lidí.
Mýtus druhý: Pokud budete konzumovat hodně cukru, dostanete diabetes.
Nesmysl. Časté pojídání velkého množství sladkostí může být pouze pomocným spouštěčem, který způsobí, že se z vrozených i získaných predispozic nastartuje nemoc.
Mýtus třetí: Pacienti s diabetem musí dodržovat speciální dietu.
To není tak úplně pravda. Zdravá dieta pro diabetika je totožná se zdravou dietou pro kohokoliv jiného.
Jídelníček by měl obsahovat různé druhy ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, plnohodnotné bílkoviny, nízkotučné výrobky a potraviny, které tělu dodají zdraví prospěšné tuky – například olivový olej. Lidé s diabetem mohou, na rozdíl od přesvědčení některých lidí, konzumovat i dezerty nebo sladkosti, pokud je správně zapracují do svého jídelníčku.
Mýtus čtvrtý: Lidé s diabetem nesmějí být fyzicky aktivní.
Úplně špatně! Cvičení a pravidelný pohyb naopak pomáhá lépe kontrolovat hladinu krevního cukru a také váhu a krevní tlak. Fyzická aktivita snižuje riziko dalších diabetických komplikací. Je pravda, že namáhavé cvičení může snížit hladinu krevního cukru až příliš a způsobit hypoglykémii, takže diabetičtí sportovci se musí řídit několika pravidly. Nesportují s prázdným žaludkem, musí hodně pít, případně si
kontrolovat glykémii měřením před a po cvičení.
Mýtus pátý: Každý člověk, který má diabetes, si musí píchat inzulínové injekce.
Není to tak. U diabetu 1. typu tělo produkuje buď málo, nebo žádný inzulín, proto je ve většině případů potřeba ho doplňovat injekčně. Mnoho pacientů s diabetem 2. typu si ale vystačí pouze s léky, úpravou stravovacích režimů a zařazením pohybu do denního programu.
Mýtus šestý: Diabetes 1.typu je nebezpečnější než diabetes 2. typu.
To také není zcela pravda. Pokud se oba typy nemoci neléčí, mohou vést k vážným zdravotním komplikacím včetně onemocnění srdce, mrtvice, selhání ledvin nebo poruch nervové soustavy. V nejvážnějších případech hrozí amputace končetin nebo dokonce smrt.
500
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný