Muzea mapující historii diabetu
Latinské přísloví říká: „Historia magistra vitae.“ (Historie je učitelkou života.) Z praktického hlediska bychom tedy očekávali, že historikové budou věnovat pozornost nejen vývoji léčebných metod a medikamentů, ale i technologiím a přístrojovému vybavení. Vedle záplavy odborných publikací by tedy mělo být pamatováno i na muzejní expozice. Naše internetové pátrání ale přineslo jen skromné výsledky. Předkládáme nejdůležitější z nich.
Diabetesmuseum MÜNCHEN
Muzeum založil Werner Neumann v roce 2001 ve svém vlastním domě v západní části Mnichova. O diabetes se zajímal od chvíle, kdy jeho dcera ve věku dvou let onemocněla. K založení muzea ho inspirovala návštěva Bantingova muzea v kanadském městě London v roce 2000, kde chtěl na vlastní oči vidět Plamen naděje (Flame of Hope). Po návratu Neumann začal sbírat historický materiál. Muzeum, které buduje, dnes zabírá dva pokoje jeho domu. Nashromáždil zde několik set exponátů (injekční technika, dávkovače, pumpy, glukometry, kontinuální monitory, vzorky/makety potravin pro diabetiky, literatura atd.). Muzeum je možné navštívit po předchozí dohodě. Vstup je zdarma v počtu maximálně 5 osob.
Banting house a plamen naděje
Bantingův dům je známý také jako „rodné místo inzulinu“. Nachází se v kanadském městě London v provincii Ontario. Traduje se, že 31. října 1920 ve dvě hodiny ráno se zde doktor Frederick Banting probudil s nápadem, který vedl k objevu inzulinu. Od roku 1984 funguje dům jako muzeum, které je věnované životu Fredericka Bantinga a příběhu objevu inzulinu. Byl vyhlášený národním historickým místem. Jsou zde shromážděny archivní materiály spojené přímo s osobou lékaře nebo s jeho objevy včetně repliky Nobelovy ceny. V zahradě domu hoří Plamen naděje, který v roce 1989 zapálila britská královna matka a který symbolizuje naději, že jednoho dne se podaří najít definitivní lék na cukrovku. V tu chvíli má být uhašen. Návštěvní dny: úterý–sobota od 12 do 16 hodin. Platí se vstupné.
Web: bantinghousenhsc.wordpress.com
Deutsches diabetes museum
Německé muzeum diabetu najdete od roku 2010 v prostorách zimní zahrady Diabetologického centra v Bad Lauterbergu (Německo). Nabízí přehled o výzkumu, vývoji a léčbě diabetu. Najdete zde vzácné historické dokumenty i zařízení. Přístupné je denně od 9 do 16 hodin. Výstava, která se neustále rozšiřuje, je dohledatelná i na internetu prostřednictvím webových stránek.
Web: www.deutsches-diabetes-museum.de
National Museum of American History
Tematickou sbírku nazvanou Insulin and Diabetes Management najdete také v Národním muzeu americké historie v hlavním městě USA, Washingtonu. Na jejím počátku, v roce 1923, bylo jen několik fotografií a vzorků dokumentujících výrobu inzulinu ze slinivky břišní. V současné době je Smithsonianova sbírka exponátů souvisejících s cukrovkou mnohem rozsáhlejší. Důraz je kladen na nástroje a technologie spojené s léčbou diabetu a také přístroje, které diabetici používají každodenně. Zajímavé fotografie ze sbírky najdete také na webu muzea. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 17:30 hodin.
České Muzeum diabetu
Neobyčejně zajímavá historie diabetu v posledním století zlákala ke sběratelskému koníčku i Vítězslava Kupčíka. Díky svému mnohaletému angažmá u firem z oboru diabetologicky orientovaných technologií, získal spoustu starých, vyřazených, více či méně funkčních produktů, výrobků a pomůcek ze segmentu zdravotnických prostředků sloužících k diagnostice a léčbě diabetu. Následovala dlouhá etapa třídění, oprav, rekonstrukcí, restaurací a z původně malého koníčka se stala ucelená sbírka, která na jaře roku 2018 čítala již bezmála 1.000 exponátů. Tehdy došlo i k rozhodnutí podělit se o mnohdy skutečné technické rarity a skvosty se širší veřejností. Jeho sbírka zahrnuje více než 500 exponátů a dále se rozrůstá.
Na sbírce se od samého počátku úzce podíleli také přátelé pana Kupčíka – především pan Mgr. Vlastimil Milata a členové srdužení Diaktiv – jakož i odborníci z oboru diabetologie, endokrinologie a interní medicíny. Svými odbornými radami, konzultacemi a nemalým množstvím exponátů tvář Muzea výrazně obohatil pan Doc Mudr. Rudolf Chlup, CSc, z Lékařské fakulty UPOL a olomoucké fakultní nemocnice. Na podzim roku 2017 se připojil pan ing. Štěpán Bogdanič, který věnoval nejen exponáty, ale stará se i o propagaci a marketing.
S nejzajímavějšími kousky ze sbírky vás seznamujeme na stránkách časopisu DIAstyl v pravidelném seriálu Retro. Máte-li doma v šuplíku starý model glukometru, dávkovače, kontinuálního monitoru nebo jiných pomůcek souvisejících s léčbou diabetu, které už si zaslouží označení muzejní exponát a chtěli byste jej do českého Muzea diabetu věnovat, kontaktuje Vítězslava Kupčíka na muzeum.48@seznam.cz.
Muzeum je možné navštívit po předběžné domluvě.
Web: diabetesmuseum.cz
1602
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný