Projekt „Sanitky pro Ukrajinu“ pomohli zrealizovat i dobrovolní hasiči z Prahy – Písnice. První vozy jsou již na místě
Může zubní pasta za diabetes?
Vědci z Texaské univerzity v USA varovali, že za nárůstem diabetu 2. typu může být zubní pasta, konkrétně jedna z jejích složek - oxid titaničitý.
Tato chemická sloučenina kyslíku a titanu, označovaná jako E171, je dnes naprosto běžnou kosmetickou přísadou. Zubní pastě dodává sněhobílou barvu a donedávna byla označována jako neškodná. Vypadá to, že je na čase, její účinky v těle přehodnotit.
Texaské studie se zúčastnilo 11 dobrovolníků, kterým vědci odebrali vzorky tkáně slinivky břišní. U osmi z nich oxid titaničitý objevili a právě tito lidé trpěli i diabetem 2. typu. Zbylí tři účastníci studie byli zdraví a oxid titaničitý ve slinivce neměli. Výsledky studie vědci zveřejnili v časopise Chemical Research in Toxicology a nyní chtějí provést novou studii s mnohem větší skupinou dobrovolníků.
Co je E171?
Oxid titaničitý neboli titanová běloba je bílé barvivo, které se nerozpouští ve vodě ani v alkoholu. V přírodě se vyskytuje v krystalické formě v minerálech a běžně ho najdeme na písečných plážích. Používá se jako bílý pigment. V polovině 20. století nahradil škodlivá barviva na základě olova. Jeho masová výroba (rafinace ze zásob podzemní rudy) probíhá od 70. let. Podle vědců právě od té doby počet nemocných s diabetem 2. typu čtyřnásobně vzrostl.
Dnes ho najdeme nejen v zubních pastách, ale také ve žvýkačkách, bonbónech, cukrovinkách, želé, džemech nebo krmivech pro zvířata. Také plní funkci ochrany proti UV záření v potravinových obalech nebo se používá jako barvivo do inkoustových propisek, v papíru, keramice, tabletkách, kosmetice a dalších výrobcích. Jeho použití je v celé EU povolené. Nesmí se dávat pouze do dětské výživy.
568
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný