Nejčastější chyby a omyly při léčbě pumpou a měření senzory
Může souviset vypadávání vlasů s diabetem?
Zdroj: Shutterstock
Z fyziologického hlediska je vypadávání vlasů jakýmsi zakončením jejich životního cyklu. Problém však nastává, když kštici významně ztrácíte. Na vině může být celé spektrum příčin, přičemž mnohé z nich lze efektivně ovlivnit. Stačí mít jen vůli. A to platí obzvlášť pro „neposlušné“ pacienty s diabetem. Proč?
Může se zdát, že ztráta vlasů psychicky ničí jen ženy, ale i muži se s touto skutečností špatně vyrovnávají.
Lidé léčící se s cukrovkou by rozhodně neměli panikařit v domnění, že se jich vypadávání vlasů nezbytně týká. Měli by být však důslední, co se týká dodržování režimových opatření. Jak to vše souvisí? Nahlédněte na problém do hloubky.
Výše glykémie versus ztráta kštice u diabetiků
Diabetes je onemocnění, které není radno podceňovat. Pakliže tak učiníte, můžete se záhy potýkat se zdravotními komplikacemi. Velkým strašákem diabetika je samo sebou hypoglykémie nebo hyperglykémie. A právě na tu druhou možnost nyní zaměříme svůj zrak. Vysoká hladina cukru v krvi totiž z dlouhodobého hlediska působí destruktivně na lidský organismus. Poškozeny bývají v tomto důsledku nezřídka kdy tkáně, cévy i orgány. Z toho tedy pramení, že dekompenzace cukrovky vlivem nedodržování dietetických opatření a léčby může vyústit klidně i v ono vypadávání vlasů. Což není problém čistě jen tělesný, ale rozhodně i psychologický. Zejména ženy (nejen diabetičky) touto skutečností často trpí.
Další faktory podílející se na vypadávání vlasů
Ztráta kštice u diabetika nemusí být podmíněna pouze rozkolísanou glykémií. Vlasy mohou vypadávat i z různých jiných důvodů. Mezi ty nejčastější patří:
- vystavení enormnímu stresu (dlouhodobý stres je zkrátka destruktivní)
- specifická trvalá medikace (např. léky na snížení cholesterolu v krvi nebo antidepresiva)
- nezdravý jídelníček (především absence vitamínů a minerálů v potravě)
- nevhodná péče o vlasy (zejména dámy by měly být opatrné při nadměrném barvení, kulmování, fénování či žehlení vlasů)
- hormonální rozvrat (nejčastěji jej způsobuje nerovnováha pohlavních hormonů nebo nemoci štítné žlázy)
Když vlasy nerostou vůbec…
Nyní se však vraťme zpět k cukrovce. Pokud se vám nedaří dobře „zkrotit“ svou glykémii, můžete se potýkat i s problémy týkajícími se samotného růstového cyklu vlasů. To znamená, že nová kštice roste velmi pomalu, nebo se růst zcela zastaví. Objevit se tedy mohou i lysá místa na hlavě. Příčina tkví primárně v poškození krevních cév (vlivem opakujících se hyperglykémií) a tedy jejich nedostatečné schopnosti zásobit kožní buňky potřebným množstvím kyslíku a živinami.
Jak vypadávání vlasů zastavit?
Vypadávání vlasů lze v mnoha případech zvrátit. Začněme tedy nejprve tím nejdůležitějším – snažte se dobře kompenzovat svůj diabetes a vyvarujte se kolísání glykémií. Striktní dodržování léčebného režimu to jistí. Pak se popasujte adekvátně se stresem. Ten ve svém životě co nejvíce eliminujte a neopomeňte dostatek odpočinku. Do jídelníčku zase zařaďte více hodnotných potravin obsahujících vitamíny a potřebné minerály. Vhodná jsou vejce, ořechy, ryby, dýňová, slunečnicová i lněná semínka. A v neposlední řadě by to chtělo také více jakékoliv pohybové aktivity, která podpoří prokrvení pokožky hlavy a zlepší i růst nových vlasů.
Když se vám nepodaří vypadávání vlasů zastavit změnou životního stylu, přichází na řadu možnost užívání doplňků stravy (vitamíny, minerály, stopové prvky) nebo speciálních medikamentů k eliminaci vypadávání vlasů. Většinu z nich lze volně zakoupit v lékárně. Rozsáhlejší problém s kšticí byste pak měli řešit s kožním lékařem, který může předepsat specifické léčivé přípravky na pokožku hlavy.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Medicalnewstoday.com, Aurio.cz
3744